Prätkä ja parkkipirkko??

Millaisia kokemuksia asian tiimoilta, miten olette ratkaisseet parkkikiekon tai parkkilipun esillepanon?
11204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

ratkaisu on helppo ei tarvii käyttää,parkkilipusta en nyt ihan varma oo pitäiskö käyttää,minä en ole käyttänyt

Äänestä
  • Kyllä minun tietääkseni molempia pitää käyttää. Siihen vaan ohjaustankoon kumirenkaalla tms. kiinni, ei niitä kukaan vie.

    Ainakin täällä Turun keskustassa ainakin on muutamia prätkäparkkipaikkoja, jotka ovat
    ilmaisia eivätkä vaadi kiekkoa. Käytän aina niitä varmuuden vuoksi.

    Äänestä

  • rosvo-kuski kirjoitti:

    Kyllä minun tietääkseni molempia pitää käyttää. Siihen vaan ohjaustankoon kumirenkaalla tms. kiinni, ei niitä kukaan vie.

    Ainakin täällä Turun keskustassa ainakin on muutamia prätkäparkkipaikkoja, jotka ovat
    ilmaisia eivätkä vaadi kiekkoa. Käytän aina niitä varmuuden vuoksi.

    kumirenkaalla? Miten voit olla noin spede?!

    Äänestä

  • Parkkikiekko ? kirjoitti:

    kumirenkaalla? Miten voit olla noin spede?!

    Esim. kaasukahvaan, hyypiö

    Äänestä

  • rosvo- kirjoitti:

    Esim. kaasukahvaan, hyypiö

    lain mukaan ei tarvitse käyttää??!! Onko se rosvosta vain niin kiva kumilenkillä viritellä parkkikiekkoa mopon sarveen vai mitä vittua?

    Äänestä

Parkkilippu pitää lunastaa mutta ei tarvitse jättää pyörään näkyviin. Jos tulee sakko, menet sakkolapun ja parkkilipun kanssa pysäköintivalvonnan toimistoon, niin annettu sakko perutaan.

Äänestä

Parkkilappu kahden tukevan muovin väliin, ketjulla ja lukolla tankoon.

Muutaman millin polykarbonaattilevy, tuotenimeltään myös Lexan,
kestää pitkäkyntisiä.
Reunasta niitillä tai aukeamattomalla ruuvilla, levyjen väliin aluslevy.
Teipillä tai tarralla lappu väliin kiinni, niin tuuli ei puhalla irti.
Pienikitaisella lukolla vastapuolelta ja ketjulla pyörään näkyville.
Sateella muovipussi suojaksi, niin paperi ei kastu.

Samanlaisella laitan myös invapysäköintitunnukseni. Ovat haluttuja.
Tai myös moottoripyörän asukaspysäköintitunnus.

Aidolla mopolla voi unohtaa pysäköinti- ja lappuongelmat.
Samat säännöttömyydet kuin polkupyörällä.
Kaupungin vallattomin ohjus, talvellakin. Skoba rules.

Äänestä
  • Sen voi tehdä noin vaikeaksi jos haluaa. Pykälät ei kiekkoa vaadi, maksupaikalla lippu pitää maksaa, ja muutoinkin noudattaa liikennemerkeissä annettuja rajoituksia/määräyksiä. Tuo invalappu kaksipyöräisessä on sen verran harvinainen että siitä en osaa sanoa sen kummempaa, voisin kuvitella että samalla tavalla mennään kuin kiekon kanssa. Jos sanomista tulee, kaivaapi sitten taskusta näytille sen invaläpyskän. Tämänkin saa tarkistettua kunnallisesta pysäköintivalvonnan konttorista.

    Meilläpäin Kymenlaaksossa en ole koskaan lappua prätkään saanut. Asiaa voisi ajatella näin että ammattitaitoiset pirkot näkevät pyöräni siksi harvoin että kyse ei pitkäaikaispysäköinnistä kahden tunnin kiekko/maksupaikalla ole.

    Äänestä

Hölmöt, mitään lappuja tai mittareita pyörään tarvi laittaa! Lukekaa vähän liikennesääntöjä.

Äänestä
  • mutta nää urpot haluaa laittaa koska heistä on mukavaa pujotella lappuja ja parkkikiekkoja kumilenkillä mopon sarviin! He haluavat olla tasavertaisia autoilijoiden kanssa. Nämä peelot varmaan kieltäytyvät käyttämästä mopoparkkiakaan koska haluavat ehdottomasti maksaa pysäköinnistään!

    Äänestä

Voihan siihen sarveen vetää kortonkin päälle Pirkkokin tykkää

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sakot harmittaa kirjoitti:

Millaisia kokemuksia asian tiimoilta, miten olette ratkaisseet parkkikiekon tai parkkilipun esillepanon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu