Löytyisiköhän täältä jotakuta joka osaisi neuvoa minua ongelmassani?
Minulla on kiinteistötunnuksia muodossa kaupunginosa-kortteli-tontti. Jokainen tieto on luku jossa on 1-4numeroa esim. 1-4-26, 10-23-1, 12-4-566, 102-2-32 ja 110-33-222 jne.
Tiedot on taulukkomuodossa jossa sarakkeen otsikko on kiint.tunnus ja jokaisella rivillä on yksi tunnus.
Jos muotoilen tunnukset tekstiksi tai luvuksi (tai miksi muuksi tahansa mitä olen keksinyt) niin suodata-lajittele nousevasti Excel ei osaa lajitella tietoja kaupunginosajärjestyksessä vaan lajittelu tapahtuu numerojärjestyksessä ikäänkuin väliviivoja ei olisi olemassa, tässä tapauksessa järjestys on 1-4-26, 102-2-32, 10-23-1, 110-33-222 ja 12-4-566. Kun tarkoitus olisi, että ohjelma katsoisi ensin kauposat järjestykseen ja sen jälkeen kortteli ja viimeiseksi tontit.
Olen nyt pähkäillyt asian kanssa kaksi päivää joten eiköhän ole oikein jos nyt pyydän apua Excel-neroilta.
Suodata, lajittele nousevasti
2
121
Vastaukset
- J T J
Hei. Pientä jumppaa tiedossa. Laita ensin teksti sarakkeisiin. Erottimeksi - merkki.
Sitten määrittelet lajittelussa käytettävät sarakkeet. Lopuksi voit yhdistää solut takaisin jos haluat. - myötäilijä
Ihan samaa esittäisin, jos ei ole VBA hallussa.
Näin minä tekisin:
Valitse kaikki kiinteistötunnukset (jos niitä on pitkä rimpsu, niin klikkaa A2 solua ja sitten painat Ctrl Vaihto pohjaan ja painat "nuoli alas", kaikki A-sarakkeen dataa sisältävät solut tulevat valituksi)
Avaa "Tiedot" > "Teksti sarakkeisiin"
Sivu 1/3: valitse "Erotettu" > Seuraava
Sivu 2/3: Erottimet; ruksaa "Muu" ja anna siihen laatikkoon "-" > Seuraava
Sivu 3/3: Kohde-kohtaan anna soluosoite (jos sinulla on tietoja kiinteistöistä vaikka A:G sarakkeilla eri otsikoiden alla, niin anna kohteeksi $H$2 > Valmis.
A-sarakkeen tiedot jakautuvat nyt H,I ja J-sarakkeille
Nyt valitset koko tietoalueen ja lajittelet tiedot
1. H-sarake "nouseva"
2. I-sarake "nouseva"
3. J-sarake "nouseva"
Voit nyt poistaa H,I ja J sarakkeet (tai piilota vastaisen varalle)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1871890
- 1131033
- 99947
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20717- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42588Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä28544Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174536Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;199473