Onko kellään kokemuksia couchsurfingista? Sujuiko kaikki hyvin vai tapahtuiko kenties jotain odottamatonta? Couchsurfing on jo pitkään kinnostanut minua, mutta arveluttaa onko kuitenkaan ihan turvallista ottaa tuntemattomia luokseen tai mennä tuntemattoman luo yöpymään.
Tuo couchsurfing.org vaikuttaa ihan asialliselta sivustolta. Onko kenelläkään kokemuksia sen toimivuudesta?
Tietysti tajuan, että pitää käyttää tervettä järkeä, mutta haluiaisin kuulla kokemuksia kokeneilta surffaajilta ennen kuin lähden itse mukaan toimintaan.
couchsurfing
6
2449
Vastaukset
- 31.56
On kokemusta. Kerran olin "kylässä" Latvian Riiassa ja ihan mukavasti meni.
Kannattaa ainakin kokeilla niin huomaat sopiiko sinulle. - matkaaja3
tää on nyt vuoden vanha keskustelu mut kirjotan kuitenki kun mua kanssa kiinnostaa toi couchsurffaus ja ollaan lähössä kaverini kanssa 3 kk aasiaan ja ausseihin sekä Uuteen- Seelantiin. Ausseissa olis mukava couchsurfata, haluisin kuulla teijän kokemuksia? !:D
- kskjgjjjjjjjjjjjj
Pelkkiä hyviä kokemuksia.
Mutta muistakaa se, että monet jotka majoittaa kotiinsa reissareita, odottavat että myös vietät majoittajan kanssa aikaa ja useimmat haluavat esitellä kaupunkia. Eli jos etsit vaan nukkumapaikkaa, niin hotelli on parempi vaihtoehto. Mutta jos etsit majoitusta ja samalla uusia kokemuksia ja haluat tavata uusia ihmisiä, niin rohkeesti vaan kokeileen - eeeuforia
HEIPPA! mulla on kaks kokemusta couchsurffauksesta ja kummatkin pääosin positiivisia:) Olin espanjassa kaks viikkoo yksin reissaamassa ja ensin olin muutaman päivän hostellissa ja tapasin pojan, jonka kanssa olin keskustellut sivustolla ennen matkaa. Vaikutti ihan mukavalta , erilaiselta kylläkin kuin mitä olin saanut kuvan hänestä... Käytiin ulkona yhdessä ja mietin kyllä, että on niin erilainen kuin mitä oli antanut ymmärtää.En tarkoita mitään hirvean pahaa vaan erilainen persoona. Päätinkin kuitenkin mennä hänen luokseen muutamaksi yöksi. Lupasi näyttää nähtävyyksiä ym... Ei kuitenkaan tultu yhtään toimeen, poika oli hiljainen, en saanut selvää tämän aksentista, tylsä tyyppi ja lopulta viihdyin vain 2 yötä ja lähdin. Jäi vähän huono maku tuosta kokemuksesta, meillä ei ollut yhdessä hauskaa. Menin sieltä suoraan toiseen kohteeseen, toisen houstin luokse ja hän oli aivan mahtava!!! ihana ihminen ja todella todella ystävällinen, auttavainen ja siellä viihdyin sitten peräti 6 päivää:) koin kaikkea mitä en normaalina turistina olisi ikinä kokenut. Suosittelen ottamaan vaan rohkeasti riskejä ja muiden positiivisia palautteita profiileissa kannattaa lukea! Avoimin ja uskaliain mielin ilman ennakkoluuloja niin löytää varmasti mahtavia ihmisiä ja kokemuksia!
- matkatarr
Tein profiilin huvikseni ko.couchsurfing sivulle katsellekseni minkälaista matkaajaa sivulta löytyy. Ajatuksena siis ilmainen (tai halpa) majoitus esimerkiksi vanhemman (normaalin) pariskunnan tai heteronaisen kodissa. Kas kumma sivulta löytyi kun tietyn maan kohdalta etsin vain sinkkumiehiä jotka tarjoavat sohvaansa vain naiselle, alkoi heti epäilyttämään. Mitään vanhempia pariskuntia en itse onnistunut löytämään sohvan tarjoajista. Lopulta sain viestiä eri uskoiselta mieheltä joka etsii sohvanurkkausta nautinnollisiin hetkiin. Vaikutti ammattinsa perusteella ns. normaalilta mutta kun katsoin profiilia tarkemmin siellä näkyi harrastuksissa sexuality! En kyllä majoittaisi vierasta sexualityn harrastajaa sohvalleni. Ilmeisesti sivusto on tarkoitettukin matka seksiseuran etsintään, eikä muuhun.
- Anonyymi
Vieläkö Couchsurfing toimii?
Siellä on varmassti ihan mukaviakin majoittajia ja sitten on näitä seksinetsijöitä...onhan tinderkin täynnä seksinetsijöitä. Liekö syrjäyttänyt tämän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2905479- 705056
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484156- 513840
- 423483
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo883126Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv712998- 412178
- 492116
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272078