TV1:ssä eduskunnan pulinatuokio

Juuri äsken oli varkautelaisen kansanedustajan puheenvuoron ja terästäydyin sitä kuuntelemaan. Puheenvuoron jälkeen ihmettelin, että mitä edustaja oikein halusi sanoa ja mihin hän puheenvuorollaan tähtäsi. Minun mielestäni puheenvuoro oli täysin turha ja sisällötön. Taito se on sekin, kun kykenee puhumaan minuuttitolkulla sanomatta yhtään mitään. Mahtaneeko ko. edustaja olla vielä Varkauden kaupunginvaltuustossa ?
594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tietääkseni tämä kyseinen kansanedustaja on navitaksen hallituksessa.

Äänestä

Ehkäpä et muuten vaan ymmärrä.

Äänestä
  • Jep, tunnustan, että moni asia politiikassa jää minulta ymmärtämättä.

    Yksi minulle avautumaton politiikan toimintamalli on se, että oppositio pistää kaiken tarmonsa hallituksen kampittamiseen ja mustamaalaamiseen, on kyseessä minkä asian eteenpäin vienti hyvänsä. Mikään hallituksen aikaansaannos ei ole hyvä, vaan kaikki on p:stä. Tämä toimintamalli on minun mielestäni ollut aina sama, vaikka hallitukset ovat vaihtuneet. Me siis maksamme tällaisesta sabotoinnista, vaikka kaiketi odotamme, että myös oppositio yrittäisi tehdä jotain muutakin, kuin vain säksättää ja heittää kapuloita rattaisiin joka välissä. Yritä siinä vetää kivirekeä, kun vajaa puolet porukasta jarruttaa sen minkä kykenee. Jos joku hallituksen jäsenistä erehtyy sanomaan jotain tulkinnanvaraista, niin siitä nostetaan kuukauden kestävä älämölö, johon sitten asianomainen joutuu pistämään koko tarmonsa ( ja mielenterveytensä ? ) peliin oikoakseen sanomansa. Ja oikaisua ei tietenkään hyväksytä tms. Jep, en ymmärrä politiikan logiikkaa.

    Joo-o. Kun palkkalaskelmasta näemme, miten paljon meiltä nyhdetään veroja, niin tuo teatteri ja sen aikaansaannokset on yksi merkittävä kohde. En ihmettele Kreikan mekkaloita. Koskahan me aloitamme mekkalat ?

    Äänestä

mitäs jänis sanoo,,,,,,

.^^. hyppää pois, hyppää pois.^^.

Äänestä

Ehkä on oppinut PerSuilta. Katsoin samaa lähetystä ja PersSujen Pietari Jääskeläinen luki oikein paperista puheenvuoron jossa ei sanottu yhtään mitään. Asiasta nimittäin. Timo Soini oli kirjoittanut vanhat fraasit oikein kissankokoisena paperiin jolla oli hyvä huitoa. Asiaa ei tullut sieltäkään. Säälittävin oli tämä Kimmo Tiilikainen joka peloittelee syrjäkylän mummoja Ilmastyskirjan pedoilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


- R5 - kirjoitti:

Juuri äsken oli varkautelaisen kansanedustajan puheenvuoron ja terästäydyin sitä kuuntelemaan. Puheenvuoron jälkeen ihmettelin, että mitä edustaja oikein halusi sanoa ja mihin hän puheenvuorollaan tähtäsi. Minun mielestäni puheenvuoro oli täysin turha ja sisällötön. Taito se on sekin, kun kykenee puhumaan minuuttitolkulla sanomatta yhtään mitään. Mahtaneeko ko. edustaja olla vielä Varkauden kaupunginvaltuustossa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu