Tämä on kenties yksi parhaimmista artikkeleista mitä olen koskaan lukenut. Hyvin kertoo, miksi Michael Jackson ei koskaan saanut kunnollista kunnioitusta kriitikoilta tai medialta. Vasta kuoleman jälkeen Michael on alkanut saamaan kunnioitusta, eikä hänen merkitystä populaarikulttuuriin ja -musiikkiin enää vähätellä. Suosittelen lukemaan.
http://www.theatlantic.com/entertainment/archive/2012/02/the-misunderstood-power-of-michael-jacksons-music/252751/
Tässä vielä pieni ote tuosta artikkelista:
As a competitor on par with the legendary Muhammad Ali, Michael Jackson wouldn't be satisfied. His goal was to prove that a black artist could do everything a white artist could (and more). He wanted to move beyond every boundary, earn every recognition, break every record, and achieve artistic immortality ("That is why to escape death," he said, "I bind my soul to my work"). The point of his ambition wasn't money and fame; it was respect.
As he boldly proclaimed in his 1991 hit, "Black or White," "I had to tell them I ain't second to none."
Michael Jackson & media
7
123
Vastaukset
- iPOP
no,en jaksanut lukee englannin kielistä juttuu kun oli noin pitkä.
mut kyllä,michaelin musiikkia /häntä ei ole kunnioitettu tarpeeksi.
kukaan ei ole /ei tulekkan pystymään samaan. - Eipä ole totta
Michael on ollut todella vaikuttava esiintyjä. Kuitenkin hänen "musiikkinsa" on todellakin vaatimatonta sävellyksesti. Siis kyseessä on siitä huolimatta hieno laulaja!
Mutta kyllä menee sairaalloiseksi fanittaminen jos ei katsota millaista musiikkia on tehty maailmassa. Sen rinnalla Michael ei ole mitään. Musiikkiin, sen tekijöihin kuten harmoniaan ja melodiaan, pitää toki tutustua ennenkuin erojakaan voi kunnolla kuulla.
Entinen epärealistinen fani- T_K_S
Noh,ei kaikki kuitenkaan ole kiinnostuneita tutkimaan musiikin nyansseja ja kadensseja/ sisältöä teoriatasolla yms. Popmusiikkihan on nimensä mukaisesti populäärimusiikkia ja se on ihan kaikille tavallisille ihmisille tarkoitettua sanomaa. MJ:n biisit ei ehkä ole sävellyksellisesti ydinfysiikkaa mutta sitä vastoin hänen kykynsä tehdä oikeasti hyviä soundeja/rytmejä lähenteli sitä.
- DaKing
Michael Jackson oli suurin muusikko. Todellinen Populaarimusiikin kuningas.
- iPOP
juuri näin.
ei tartte tietää nuoteja. - Michael-diggailuu
iPOP kirjoitti:
juuri näin.
ei tartte tietää nuoteja.voikin perustella lähinnä tunnustamalla avoimesti ettei ole "musiikki-ihmisiä"
Jos väittää kiven kovaa olevansa, ja silti vain kuuntelee heikosti väsättyä tusinapoppia, niin jokin on ristiriidassa jonkin kanssa ja asia ratkennee vain etsimällä Haydnin ja Schubertin sinfoniat käsiin.
- NäinOn
Otas vajaapäinen juopporetku taas viinaa, tai käy pilleripurkilla, niin rauhotut vähäksi aikaa.
Ja käy lääkärillä tutkituttamassa viinalla lahonnut pääsi, vaikka diagnoosi onkin selvä:
http://piv.pivpiv.dk/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️851768Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1201174YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä621050- 62936
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan74846Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli79798Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029796- 57790
Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.43766Missä kaikessa olet erilainen
Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.39757