No ei nyt aivan ole epilepsia-asiaa, mutta...
Onkos eräs gaijin sinkku?
Hugo.
18202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kas vain, Hugo pitkästä aikaa. Kuis menee?
En mä tällä hetkellä oo sinkku, kiitos kysymästä:) Mitäs oli mielessä?
Yritäpäs sinkkuuntua niin nappaan sinut. Varattuihin en kajoa. Et ole antaa toiveen, että joskus olet sinkku;). ja silloinhan olen jo valmistunut tohtoriksi.
Haluasin tavata sinut. Nyt Iisalmessa, mutta syksyllä taasen yliopistossa ja Nokalla opiskemassa ja töissä. Itse tykkään ajella autolla ympäri Suomea ja mm. viime kesänä kävin Rovaniemellä päiväseltään ja kilometrejä 900. Kamala kaupunki muuten se Rovaniemi edelleen:).
Kiitoksia vastauksesta ja voi harmin paikka, että olet varattu. Mitenköhän vakavasti? Muistan vaan aikanaan, että kolahdit kuin 75 kilon hienosäätöleka älykkyydelläsi ja tulihan tuota paljon kirjoitettuakin.
Pitkästä aikaa... joo, aika juoksee, vaikka ei itse edes huomaa. Itse en osaa edes sanoa miten pitkä aika, mutta niin se aika lentää ja nuortuu vain:).
Ajattelin, että olisi mukava tavata. Sellainen oli mielessä ja eihän tuo, että et ole sinkku ole ehdoton este. Tietenkin kun olen ihastunut, niin ehkä on. Tiedä häntä.
Kiitos, että muistit minut. Se on jo paljon!
Opintoni ovat loppusuoralla ja täyttä tervaa tämä ainanen lukeminen ja tohtorikoulutuksessakin olen.
Aika huvittava tämä minun epilepsia aihe, mutta mielestäni olimme ehdottomasti fiksuimmat keskustelijat täällä, joilla oli tietoa. Ehkä muilla oli niin huonot ajat ja saamani tappouhkaukset täällä otti päähän. Ehkä töksäyttelin suoraan, mutta en mä minä siedä tappouhkauksia.
Harkitaan tapaamista ja onhan se sanonta, että jos rakastuu, niin sehän on vaan hidaste, että on varattu:).
Saas nähdä sanko tämän viestin lähetettyä, kun täällä pitää osata matikkaa nykyään:).
Mutta missä on sauvatar,tammetar,pärre,timanttimies?
Tässähän minä. Vuodet on mennyt hienosti. Kohtauksia ei ole ollut yhtään sitten leikkauksen jälkeen ja siitä on jo yli 7 vuotta. Opinnot on saatu suoritettua ja nyt työelämässä.
Siekin. Jotenkin sinun tulevaisuuden tiesi sanomattakin. Hieman epäilen, että sulla on lapsia tai kohta tulossa lisäksi tämän prinsessavaavelin innoittamana. No kyllä muutenkin. Paljonko 25 17?... äh, pitää hakea laskukone. 35 7=42.
Niin missäs Pärre ja Sauvatar. Rakas Tammetar ilmoittautuikin.
Täällähän minä eläkepäiviä viettelen ja epin suhteen on mennyt
suorastaan hyvin, joten pitää puuta koputtaa jotta jatkuisikin samoin.
Särky selässä ja jalassa aiheuttavat edelleen kovia univajeita ja
siitä seuraa tietysti eriasteista masennusta.
Kuntoutuksissa olen käynyt ja saanut jopa vinkkejä miten voi
saada edes jonkinverran helpotusta olotilaan.
Vasen jalka edelleen heikkona ja nyt jo näkyvissä lihasten rappeutumista.
Onneksi kesä lähestyy ja pääsen edes kävelemään kunnolla,
talvella on tuo kävely aina ollut minimissään liukkauden takia.
Olen laittanut hakemuksen kaupunkikortista ja maanantaina
pitäisi mennä fysikaaliseen tutkimukseen, jotta hakemusta voidaan
käsitellä ja tehdä tarvittavat päätökset.
Toivottavasti saan sen kortin, niin pääsisi edes kyläilemään
vaikkapa anoppilassa.
Julkinen liikenne ei sovi selälleni, koska jatkuva tärinä aiheutta
vain lisää kipuja.
Olen kyllä usein käynyt palstaa lukemassa ja joskus jopa
kommentoimassa ilman kirjautumista sisään.
Hiih. Aikanaan, kun oma epilepsiataipaleeni oli vasta alussa, 10v sitten, sain täältä ihan hirmu paljon tukea ja turvaa. Ja voi kyllä kaikki nuo nimet ovat tuttuja. Edellisen kerran kävin täällä kyselemässä n.3 vuotta sitten, kun aloin odottamaan esikoistani. Nyt lapsia on jo kaksi. Tulipa jotenkin kotoisa olo kun näin nämä viestit :)
Ent. Roona82, nykyään nimim. noitana_roviolla
Saitko kaupunkikortin? En nyt muista, että asuitko Helsingissä, mutta itse ainakin sain pitkän taistelun jälkeen ja onhan se suunnaton apu. Vähän se pistää laiskaksi, kun ei jaksa lähteä huonolla ololla kaupunkiin kävelemään ja vaikka konttaa tai ryömii, mutta jos kroppa ei toimi, niin pakko alistua. Yritä saada kaupunkikorttiin tavallinen taksi, se ei tärise kuten invaautot etenkin mukulakadulla, joka varmasti sinulle on sietämätön ja muutenkinkin niiden kyyti on mitä sattuu kunnolla iskunvaimennuttuihi taksiautoihin.
Veikkaan, että timantti on siirtynyt taivaaseen. Sen verran sekavia aikoinaan jutteli tai minä en ainakaan mitään selvää saanut.
Minäkin haluan oman lapsen ja heti. Ei tullut lasta, vaikka kasvatin vatsan isoksi ja sitten se oheni. Miehen keinot saada lapsi on rajalliset.
T. Vähintään viisi lasta, koska kaverillani on neljä.
PS. Viiden lapsen yh-äidin kanssa oli elämää, mutta kun lapset ei omia, niin sellainen paljon vaikeampaa etenkin äiti osattaui alkoholisti ja lääkkeiden väärinkäyttäjäksi ja pettäjäksi. Lisäksi ei koskaan töissä ollut, joten hän eli todella köyhästi ja lapsilisillä.
En saanut, koska en kuulemma ole tarpeeksi vammainen.
Korttia suositteli fysiatrian erikoislääkäri sekä kaupungin
määräämän fysiatrin, mutta päätöksen tehnyt ja minua
koskaan näkemättä päätyi kieltävälle kannalle.
Päätöksen mukana tuli paperi, jolla hakemus olisi
lähtenyt sosiaalipuolen käsittelyyn, jos olisin allekirjoittanut sen.
Lehdistä saanut lukea miten Vantaa säästää ja taisin kuulua
ekojen joukkoon:(
Tiedät varmaan, että byrokratia toimii näin nykyään ja heikkoja kyykytetään juuri tuon rahan puutteen vuoksi ja ehkä tyhmyydenkin. Valita ehdottomasti päätöksestä ja älä ainakaan vähättele vaivojasi vaan liioittele ja kerro joku karmaiseva esimerkki ja miten mm. näin sinut pakotetaan ajamaan omalla autolla ja siinä on vaarassa kyllä ulkopuolisetkin. Sellaisesta tulisi Vantaalle kyllä paljon pahemmat kustannukset. Asiallinen voi olla niin kauan, kun kaupunki noudattaa lakia ja sinullahan oli jo fysiatrin lausunto, jonka mukaan ne menee periaatteessa suoraan. Saisitko vielä valitukseen neurologiltasi lausunnon? Ainakin oma lääkärini oli heti valmis kirjoittamaan sen ja on erittäin yhteistyöhaluinen ja auttaa tarvittaessa, mutta tällaista potilassuhdetta sain kyllä pitkään etsiä. Yleensä neurologit ottivatt jopa väärien ihmisten papereita/ kansioita ja alkoi lukemaan niitä ja sen mukaan hoitamaan. Sen kyllä keskeytin alkuunsa ja kehoitin tarkistamaan kansion. Tarvittaessa voin auttaa valituksen tekemisessä. Sosiaaliasioissa olen haka valittamaan ja valitettavasti valittamalla pääsee oikeuksiinsa.
Tiedät varmaan Kelankin käytännön, että lähes aina ensimmäin päätös on kielteinen tällaisissa asioissa. Kokemustahan sinulla on valittamisesta ja varmasti tiedät, että omista asioista valittaminen on stressaavaa ja yleensä ei voimia riitä sellaiseen ja jättää valittamatta, koska stressaamatta epilepsia pysyy paremmin kunnossa.
Anna päätöksen tehneen virkailijan nimi? Itse soittaisin ylimmälle johdolle ja selittäisin asiaa ja jos siellä ei toinen ääni, niin huutaisin ja puhelimen tullessa korvaan soittaisin kaikki virkailijat läpi. Yleensä paikoista löytää asiansa osaava varsinainen päättäjä, kun toimistosihteereillä ei ole käytännön asioistakaa mitään hajua saati sitten laista.
Aikanaan, kun oma epilepsiataipaleeni oli vasta alussa--- heh:) Alko naurattaa ilmaisu:). Onnittelut tenavien johdosta! Ilman niitähän elämä on vähän helvetin tyhjää. Lapaset on suloisia!
:D :D ....Oliko se jotenkin typerästi kirjoitettu? Aikamoinen taivallushan tämä tauti on ollut.
Eihän se ollut typerästi. Hauskalta vaan mielestäni kuulosti ja minulla erikoinen huumorintaju ja voi olla, että ei sitä olekaan;).