Poliisi pyytää vihjeitä - Mopoautosta vietiin Wunderbaumit. Mopoauto joutui murron kohteeksi torstain ja perjantain välillä Kauppakeskus Chydenian parkkihallissa Kokkolassa. Kulkuneuvosta vietiin soittimen ja vahvistimen lisäksi Wunderbaumit eli hajukuuset. Poliisi pyytää kaikkia mahdollisia vihjeitä numeroon 071 8747 744.
Pohjalainen 10.02.2012 19:56
Pohjalainen 10.02.2012 19:56
Vastaukset 25
Vanhimmat
Arvatkaapa pari kertaa oliko tämä sensaatiomainen rikos myös Iltasanomien etusivun uutisankka ??? Rosvohan teki palveluksen yhteiskunnalle, kun varasti rienaavat dunk dunk stereot. Ihmetyttää vain eikö poliisilla ole tällä hetkellä muuta tekemistä kuin nuuskia kadonneita wunderbaumeja ?
Saako jokaisesta uutisesta ?? euroa kun ilmoittaa iltasanomille?
Joku tienannu lähiaikoina..
Mä luin tuon uutisen jo.Vittuako täällä sitä levittelet?Oletko suomi24 palstalla töissä?
Vittuako luet tätä palstaa ! Mee lukeen Aku-Ankkaa !!!
Oliko asialla epätoivoinen autojobbari, joka halusi terästää lahonneen Nissanin kiinnostavuutta poppivehkeillä ja peitellä hevosen hajua ??
Voi mitä suomen kielen rienausta. Onko aloittaja Turuust?
Kokkolassa ei sanota "ketä vei", vaan kuka vei tai ketkä veivät.
Yleensä on näin mutta tässä tapauksessa "ketä" kuuluu ehdottomasti otsikon sanavarastoon eikä aiheuta enempiä suomenkielen oppitunteja, eiks je ;)
voi vitun majuri kaikki ymmrtää asian oli ä tai ö
Kyl maar se vaan niin oo et Turkkulainen sanos niiku turkkuses sanotaan, vaik sitte Kokkolassa sanos.
Kaikenmaailman vellihousut ne täällä kielioppia opettaakin. Työnnä sinä näsäviisas pilkufiilaaja se sähkötupakka takasin anukseesi ja jatka levytyspalvelua siellä emäntäs osaMASKUlla rahoittamalla lainasohvallasi.
sais joku vaikka polttaa ne mopoautot kokkolasta...täysiä toopeja joka jätkä eikä osaa liikennesääntöjä..näkee kun kauppiksen pihassa olevaa sinistä mopoautoa katsoo että on kolhittu useaan otteeseen eikä osata ajaa
saatanan rööriroope..
Mopoautosta vietiin humppakone ja wunderbaumit koska ES.
Hah hah haa ! Voi voi varastettiinko dunkuttajan pörrästä supparit ? Kyl mahtaa olla tippa mimmussa, kun isukin maksamat pelit meni huutokauppaan ja ite maksetut hajukuuset kaverin bemariin. Mitäs jätät ovet auki, luulikko ettei parkkihallissa puhalleta häh ?
kerran vielä se dorka ajaa eteen kolmion takaa niin käyn kaataan sen munakopin!!
voihan vöövi eikö pevitä popit enää?
Juu,palkkio sille joka vei ne poppi vehkeet.muuten voi jättää rauhaan muttei kukaan jaksa kuunnella samaa bassoa yötä päivää.
Se on kylläkin kuka eikä ketä!
On se ketä kysy vaikka mopotytöiltä.......>
Kaverihan pääsi raskaasta kalustosta näppärästi eroon, pitäs olla tyytyväinenku moppe vetää taas vesitorninmäkee ylös iliman apujoukkoja eikä alastullessakaan mee enään jarrutus pitkäks ja valokki palaa ilman räppää tasasen kirkkaasti.
Jk. Wunderbaumit mäni ja käry lie kamala, otan osaa.
Mopoautossa pitää soija poppi muuten ei oo elämää vatun kalkkis :(((
Mistä sitä tietää ilmoittaa havaintoja mistään kuumista hajukuusista, kun ei tiedä minkä värisiä ne varastetut oli. Ja minkä merkkiset poppilaitteet vietiin ? Kyllä on kumma keikka, taitaa olla vähän omaa tehtailua pelissä ?
Siis jumatsuikkeli näitä mopoautoilijoita yleensäkkin. Mielestäni näitten kuskit kuuluisivat myös autokouluun kun liikkuvat normaalin liikenteen seassa. Kaahataan miten sattuu ja ajetaan päin punaisia jne. Ihme, ettei vielä ole kukaan menettänyt henkeään saati vakavampaa onnettomuutta tapahtunut sen verran hullua ajaminen on.
"Zippe456" etkö muista. Eihän siitä ole kuin pari-kolme vuotta, kun entisen ns Esson risteyksessä Halkokarilla tapahtui mopoautokuolonkolari. Kuski oli jo iäkäs mies, mutta väliäkö sillä. Nuori tai vanhus tai siltä väliltä.
Muuten olet oikeassa. Vaarallisimmat kuskit ajelevat mopoautoilla ilman minkäänlaista koulutusta ja/tai hankittua ajokorttia. Eli heille on järjestettävä pakollinen "mopoautokoulu" ja heti. Eikös sellainen ole pakollinen jopa kevytmoottoripyöräkuskeilla?
Tässä pieni linkintynkä kolmion takana elvisteleville etuileville mopoautoilijoille miten ruumisarkkunne muuttaa muotoaan törmäyksen jälkeen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012022215237253_uu.shtml
Varokaa vaaraa hajukuusiratsia vesitornimäellä kiertäkää kaukaa.