Kahdesti olen ajamastani dieselistä joutunut turbon avaamaan ja johdinsiivekehärpäkkeen puhdistaan jumittamisen takia. Nyt oireili taasen.
Tuli mieleen että mitä jos seuraavalla kerralla, kun pakopesä on avattuna pöydällä, poraisin sopivaan kohtaan reiän, siihen kierteet ja M3 ruuvin. Voisi silloin tällöin avata tuo ruuvin ja suihkuttaa reilusti CRC.tä jos saisi siten liotettua kertyneen noen pois.
Voiko tuollaisesta poratusta reiästä lähteä halkeaman alku tms. Ja olisiko hommassa mitään järkeä ??
"Huoltoluukku" VNT turboon ?
4
321
Vastaukset
- No jaa
Eipä siitä reiästä juuri haittaa taida olla mutta hyöty on kyseenalainen.
pakokaasun sisältämä vesi ja hiili eivät jumita siivistöä, toimivat mieluumminkin voiteluaineena, öljy ja palamaton pa on se koksautuva aine joka jumittaa.
Ikävää vaan että vanhemmiten kaikki kuluminen ja muu häikkä, kuten tukkoinen ilmanputeari, nykyinen huohotusjärjestelmä ylisuuri syöttö ym. tunkee öljyhöyryn aina palotilan kautta.
Se CRCsisältää myös oljyä ja saattaa olla että puhdistuksen sijaan koksaantuvan öljyn määrää tulee lisättyä. - a
Noihin polttoainejäämiin käy nimenomaan joku esim. propanoolipohjainen puhdistusaina, esim. jarrujenpesuaine. Ja nämä pesuaineet ei sisällä öljyä ja niitä valmistaa muunmoassa CRC.
- Jaa.a
Vaikka öljyä tai muutakaan raskaampia jakeita ei aineessa olisi, niin mikään alkoholipohjainen liuotin ei tehoa koksautuneeseen öljyyn, valmisti sitä kuka vaan.
- Useasti testattu
Itte oon porannu 8mm reijän josta mahtuu just pienen painepesurin suutin sisään.....ekaksi runsaasti liukkaria ja sitten painepesuria perään niin taas toimii....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot393447Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe132838- 282514
- 421957
- 531799
- 151793
- 461674
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101478- 551463
Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta
Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule2641164