Sain keskenmenon kauan odotetun raskauden päätteeksi. Ensin oli yhdet menkat , sitten muutama päivä ei mitään ja sitten alkoi parin päivän päästä ruskea tuhruinen vuoto paperille joka muuttui muutamaa päivää myöhemmin menkoiksi. Eli ihan veristä vuotoa.
Kipuja ei missään vaiheessa ollut. Ainoastaan menkkamaista turvotusta ja jomotusta.
Yhtenä aamuna heräsin siihen ettei tuntunut mahassa enää miltään ja edellisenä päivänä kohtu oli supistellut. Tiesin jo silloin että peli oli menetetty.
Menen vielä maanantaina ultraan, mutta tiedän nyt jo ettei sielä mitään näy :(
Olin onnesta sokeana, kun sain tietää olevani raskaana mutta nyt kaikki vietiin minulta yhtä nopeasti kuin kaikki alkoi. Tulin melkein heti raskaaksi muutaman yrityksen jälkeen ja sitten se tuli pois.
Kuinka monta keskenmenoa olette kokeneet ennenkuin lapsi on tullut jäädäkseen??
Pelkään kovasti että seuraavakin lähtee menemään..
Kuinka kauan pitää odottaa että voi yrittää uudestaan ja koska tämä vuoto loppuu??
Se on kaikista inhottavinta.
Kuinka monta keskenmenoa olette kokeneet ennen tervettä lasta?
9
5319
Vastaukset 9
- äitä
Minulla oli kolme keskenmenoa ja sitten sain lapsen. Sitten keskenmeno ja sen jälkeen kaksi lasta. Ensimmäisen km jälkeen meni puoli vuotta ennen kuin tulin raskaaksi ja sen jälkeen puolessa vuodessa kaksi keskenmenoa ja onnistunut raskaus alkoi. Muuten raskaudet ovat olleet ihan normaaleja.
Niin ja ihan tervettä lasta en ole koskaan saanut, mutta ihan tarpeeksi terveitä ovat minulle. ;) - jk
kaksimkeskenmenoa
- tammimamma
Mulla oli ekassa yrityskierrossa kemiallinen raskaus. Sitten oli yhdet menkat. Sitten taas raskaana. Tuli keskeytynyt keskenmeno, joka huomattiin rv8. Tehtiin lääkkeellinen tyhjennys, josta vuoto kesti alle viikon. Viiden viikon päästä oli menkat ja sit seuraavasta kierrosta taas raskaana. Tyttö syntyi viime kuussa. Ei pidetty missään vaiheessa taukoa yrityksestä. Onnistuneessa raskaudessa oli heti alusta lähtien fiilis, että kaikki tulee menemään hyvin.
Tsemppiä! - kolmas raskaus menos
Kaksi keskenmenoa, nyt 12 4 ja ultrassa kaikki hyvin..täytyy toivoa parasta, päivä kerrallaan.
- selmis
Yksi keskenmeno sitten sain 07 esikoiseni toinen lapseni syntyi 11. Nyt sain tammikuussa keskeytyneen keskenmenon viikolla 8 2 lääkkeellinen tyhjennys. Tulin heti uudestaan raskaaksi ja sama juttu toistui keskeytynyt keskenmeno viikolla 7 2. Nyt kun vuoto vaan loppuu niin odotan ainakin kahdet menkat. Ja sit taas yritys päälle. Mulle lääkäri kyl sanoin että ei johtuisi siitä että tulin heti raskaaksi keskenmenon jälkeen. Mut kyl mä ainakin yhet menkat odottaisin. Näin jälki viisana.
- onnelliset äiti ja isi
Mie koin 4 keskenmenoa ennen onnistunutta raskautta. Kaikki neljä tuli vuoden sisään ja sitten 5 vuotta yritystä ilman raskautumista. Yhtäkkiä tulin raskaaksi ja se meni onnellisesti loppuun asti ja poika syntyi tammikuussa -11. Uutta yritetty koko ajan mutta vielä ei ole tärpännyt. Mutta olen kyllä sitä mieltä että vaikka emme toista saisi niin olen todella onnellinen tästä yhdestäkin :) olin nimittäin jo luovuttanut ja hyväksynyt että en saa lapsia.
Hei pikavisiitti,
Minulla on yksi oma elävä lapsi, tehty nuorena.
Hänen jälkeen on ollut keskenmenoja/ulkopuolisia.
Uuden miehen kansssa yritettiin lasta - oli ulkopuolinen. Nyt sanoin että ei enää yritetä. Olen 44 ja mies on vanhempi.- :)
minulla 4 tervettä lasta ja nyt uuden mieheni kanssa yritimme lasta sain 5kemiallista ja 2keskenmenoa 1v6kk aikana ja sitten usean pettymyksien jälkeen vihdoin tärppäsi ja viikkoja 30 ( 29 4rv) ja pientä tyttöä odotellaan LA on heinäkuussa :)
- ET
3 kesken menoa n.vuoden sisään.. Olemme miehen kanssa yrittäneet ja kaksi keksen menoa tuli itsestään ulos.. No viimeisin kesken meno... iloitsin asiasta kun kerranki siellä kohdussa oli jotain!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va4081665Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan891119Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94960Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63879Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43783Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49778- 123743
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10738- 60730
- 39709
- 59681
- 50626
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o36595- 45567
- 34565
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 92546
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85518- 49503