Tiguanissa ja Plussa Golfissa yhtäläisyyksiä paljon.

Tiguanissa ja Plussa Golfissa on paljon enemmän yhtäläisyyksiä kuin HB-golfissa ja Plussassa.
HB-Golfi ja Variantti ovat paljon lähempänä toisiaan. Variantin ostaja saa vaan 25-30 cm enemmän peltiä kuin HB-golfin ostaja.
798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Plussa on laadukkaaampi kuin nämä muut VW:n nimellä myydyt autot.

Äänestä
  • Mm. Neliveto tiguaanin takatukivarret ovat identtiset nelivetoskodani kanssa, paitsi muoviset kolhusuojat ovat skodassa plussaa tukivarsien alla... Kaikki yhtä suurta per..s hettä;)

    Äänestä

Et sitten vaivautunut taaskaan tarkistamaan faktoja ennen kuin aloit suoltaa mutu-tuubaasi!

HB-Golfin pituus on 4.199 mm, Variantin 4.534 mm. Pituusero on siis 33,5 cm eikä "25-30 cm".

Edellisessä mallisukupolvessa (V) ero oli vielä pari senttiä suurempi.

Viitossukupolven Variant oli itse asiassa Jettan farkkumuunnos ja sitä myytiin Atlantin takana mallinimellä Jetta Wagon. Vasta uusimmassa kuutossukupolvessa Jetta on eriytetty Golf-linjasta aivan omaksi mallikseen ja sen pohjalevykin poikkeaa nyt Golfista: Jettan akseliväli ja raideleveydet olivat aiemmin aivan samat kuin HB- ja Variant-Golfissa, mutta kuutossukupolven Jetta eroaa Golfista näiltäkin osin.

Variantin ostaja saa huomattavasti enemmän tavaratilaa kuin HB- tai Plus-Golfin ostaja. Kukin valitsee mieleisensä mallin, moottorin ja vaihteiston tarpeidensa ja mieltymystensä mukaan. Itse olen valinnut Variantin ja olen valintaani tyytyväinen. Silti minulla ei ole mitään tarvetta ilkkua toisin valinneita kuten sinulla tuntuu olevan.

Äänestä
  • Golf VI - HB ja Variantissa ei mitään muuta eroa kuin 335mm lisää peltiä perässä. Akselistojen mitoissa ei mitään eroa raideleveydessä olemattomat erot siinä se sinun oma Fariantti on. Näin ne ovat olleet jo vuosikymmeniä yhtenäiset ja tulee olemaan. On turhaa puhua mistään omista malleista jos on peltiä pantu perään se 335mm. Jetuskaa on vähän kasvatettu akseliston mitoiltaan mutta Fariantti on yhtenäinen HB Golfin kanssa akseliston mitoissa.

    Varmaan nykyisen Jetuskan ja tulevien Skoda mallien pohjia aletaan käyttämään hyväksi saadaan säästöjä lisää halpatyövoimaisista maista. Ei tarvitse kalliita palkkoja maksaa niin kuin Saksassa. Oletan,että nykyinen Jetuskan pohjalevy hyödynnetään seuraavaan Varianttiin. Variantit on aina kulkeneet tuotannon jälkipäässä eli syntyessään jo vanhoja ei juurikaan uusista ideoista ole koskaan kyse. OIKEIN hyödynnetään käytännön kokemusta.
    " Et sitten taaskaan vaivautunnut>>>>>>>" He hee!

    Äänestä

No jos se sinua helpottaa niin sanotaan,että saa 33,5 cm enemmän peltiä peräpäähän. Huomioida pitää kuitenkin ,että HB on Saksassa tehty ja Variantti Brasialiassa.

Äänestä
  • Brasialia-nimistä maata ei taida olla olemassakaan.

    Minun Variantini on tehty Meksikon Pueblassa, ja hyvin onkin tehty. Turkkilaiset olisivat tuskin pystyneet parempaan edes sakemannityönjohdon alaisina.

    Äänestä

  • Wagonisti kirjoitti:

    Brasialia-nimistä maata ei taida olla olemassakaan.

    Minun Variantini on tehty Meksikon Pueblassa, ja hyvin onkin tehty. Turkkilaiset olisivat tuskin pystyneet parempaan edes sakemannityönjohdon alaisina.

    Kyllähän minä sen tiesin,että se on tehty Meksikolaisessa Puupajassa, huvikseen vaan sua älyytin taasen.
    Odottele vaan kohta alkaa maalit pykimään takaluukusta,alareuna pahin paikka.
    Koritakuu ei korvaa mitään jos ei ole erikseen pyydetty koritarkastusta. On nimittäin niin ettei sitä tarkastusta tehdä määräaikaishuolloissa.
    Eihän sitä Brasialia-nimistä maata olekkaan siinä se koko juju.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Golfari... kirjoitti:

Tiguanissa ja Plussa Golfissa on paljon enemmän yhtäläisyyksiä kuin HB-golfissa ja Plussassa.
HB-Golfi ja Variantti ovat paljon lähempänä toisiaan. Variantin ostaja saa vaan 25-30 cm enemmän peltiä kuin HB-golfin ostaja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu