Lisäeristys halltexilla? 12mm

Autotallin seinissä 10cm villaa ja päällä kipsilevy
.ovi vanha noin 7cm paksu. Olen yrittänyt pitää siellä sopivaa remppa lämpötilaa noin 7-12astetta. Tuntuu et pakkasen iskee silti aika nopeaa kun puhallin lakkaa pyörimästä.
Mietin et jos uhraisi sisätilaa vähän ja laittaisi sisäseiniin kerroksen vaikka tuota huokolevyä(halltex)? 12mm ja päälle gyprokki.Oveen voisi laittaa kaksi levyä ja sitten gyprokki.
Parin satasen investointi. Onko hallteksilla eristäminen järkevää vai mitä suosisitte?
148138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ite laittasin 50mm finnfoamia, ja sen päälle EK-kipsilevy. Mutta jos noista hötölevyistä pitäs valita niin sitten runkoleijonaa.
Finfoamilla ja uretaanilla vaan saadaan ilmatiivis rakenne. Ja epäilisin että juuri ilmavuodot on suurin syy tallisi nopealle jäähtymiselle. Ja ovesta panelit pois, finnfoami villan tilalle ja uudet tiivisteet. Jos seinissä on villan päällä joku höyrynsulkumuovi tai ilmansulkupaperi, niin suosittelen rei'ittämään sen esim 20mm poralla esim 5 reikää per. 1m2 . Ei sitten jää mitään kosteuden muhimis välejä seinän sisään. Ja katon lisäeristäminen vintin kautta jos vaan pystyy esim puhallusvilla on kun laittas rahaa pankkiin...

Äänestä
  • Runkoleijonaa ei kannata laittaa sisäpintaan vaan 20 mm haltexi. Muuten sama kuin runkoleijona mutta sisäpintaan tarkoitettu.

    Runkoleijonassa on kosteudensuoja-aineita mitkä sisäpinnassa käy nenään.

    Äänestä

Vastaa tuo 20-25 mm huokolevy noin 50 mm mineraalivillaa.

Äänestä
  • 12mm huokolevy on eristys vastaavuudeltaan 50mm mineraalivillaa.

    Äänestä

Ei tullut mieleesi kysy joltain rakennusalan koulutuksen saaneelta?
Ihanko itse ajattelit, vai avustiko rautakaupan myyjä?

Tuliko ollenkaan mieleesi, että on hullua rakentaa autovaja kotimaisesta polttoaineesta kehitellystä "rakennusmateriaalista"?

Äänestä

Ok! Kiitos!
12mm halltex vastaa jotain väliltä 25-50mm villaa se riittää tässä tapauksessa varmaan hyvin. finnfoam levy saattaa löytää paikkansa oviin.
Kiitos kaikille!

Äänestä

Haltexin omien sivujen mukaan haltex-levyn lämmönjohtavuus on
0,049 W/m2.

Vaikkapa Paroc Extran lämmönjohtavuus on 0,036 (Parocin sivuilta tieto). parocin tuulensuojaeristeillä paras (eli pienin) luju on 0,032.

Haltex-levyllä on siis selvästi huonommat lämmöneristävyysominaisuudet eilä sitä lämmöneristeenä mainostetakaa. Tuulensuojalevy voi olla aavistuksen verran parempi eriste mutta kustannusten ja asennusteknisten syiden vuoksi sitä ei kannata asentaa.

Huomaa että kyse on lämmönjohtavuusarvoista jolloin haltexia tarvitaan yli 10 cm paksu kerros vastaamaan 10cm:n paksuista vuorivillaa.

Äänestä
  • eLi 12mm haltex vastaa n. 9.5mm villaa

    Äänestä

mitäs taikauskoa tämä nyt on ... kysy samantien kannattaisiko lisätä yksi (1) sentti mineraalivillaa. Vaikutus on sama eli halltexin rakenteellinen merkitys on jotain muuta kuin merkittävä lämmöneristävyyden lisäys

Äänestä

On se hauska jos on kymmeniä vuosia sitten tullut uusi upea tuote markkinoille, HALTEX ja silloin paikallinen rautakaupan myyjä sanonut että nyt tämä tuote vastaan niin ja niin paljon villaa. Sitten tätä samaa USKOA saarnataan vielä vuonna 2012. Jos se haltex olisi niin älyttömän hyvää eristävyydeltään, niin miksei koko runkoja siitä tehtäisi? Miksi olisi edes keksitty PUR eristeitä tai muita...
Ja sitten itse kysymykseen.. 10cm villaa on mielestäni riittävä k.o puolilämpimään tilaan. Mutta siellä voi olla ilmavuotoja. Onko ovi hatara tai vuotaako yläpohjan liittymät? Yläpohjan eristykset kannattais tarkistaa ja tarvittaessa lisätä.

Äänestä

Eristävyys paranee noin 10%... Ei kovin merkittävä parannus.

Äänestä

Alkuperäiselle kysyjälle siis lienee tullut selväksi että haltexlevyn lisäämisellä olisi sama vaikutus kuin jos lisättäisiin Vuorivillaa 9,5 mm. Suurin lämpövuoto tapahtuu yläpohjan kautta joten siellä pitäisi villaa olla mielellään 20-30 cm. seuraavaksi paksuin eriste pitäisi löytyä alapohjasta eli vaikkapa 10cm styroksi betonivalun alta. Autotallin ovi voi myös falskata joten oven pitäisi olla polyuretaania ja kaksoistiivisteille (huullettu ovi) varustettu jotta lämpövuoto olisi mahdollisimman vähäistä.

Äänestä
  • Miten niin suurin lämpövuoto tapahtuu yläpohjan kautta? Jos rakennus on vaikka 4m kanttiinsa, eli 16 neliötä, niin seinien pinta-ala on 40 neliötä, joten kyllä niistä vuotaa lämpö enemmän johtumalla, kuin yläpohjasta. Oletetaan että asunnon ilmatiiveys on kunnossa ja jos ei ole, niin ei se villojen lisäämisellä juuri parane.

    Yläpohjaan laitetaan paksummasti villaa siksi että se on ullakollisessa rakennuksessa helppo toteuttaa. Seinissä on aukkoja ja paksut rakenteet voi olla hankala toteuttaa ja jälkikäteen jopa mahdotonta ja talosta tulee ylipulleilla seinillä vähintäänkin hassun näköinen.

    Äänestä

  • Mistä moinen väite? kirjoitti:

    Miten niin suurin lämpövuoto tapahtuu yläpohjan kautta? Jos rakennus on vaikka 4m kanttiinsa, eli 16 neliötä, niin seinien pinta-ala on 40 neliötä, joten kyllä niistä vuotaa lämpö enemmän johtumalla, kuin yläpohjasta. Oletetaan että asunnon ilmatiiveys on kunnossa ja jos ei ole, niin ei se villojen lisäämisellä juuri parane.

    Yläpohjaan laitetaan paksummasti villaa siksi että se on ullakollisessa rakennuksessa helppo toteuttaa. Seinissä on aukkoja ja paksut rakenteet voi olla hankala toteuttaa ja jälkikäteen jopa mahdotonta ja talosta tulee ylipulleilla seinillä vähintäänkin hassun näköinen.

    ensinnäkin lämpö nousee / johtuu helpommin ylöspäin, mutta suurin vaikutus on yläpohjasta puuttuvalla tuulensuojalla, eli pelkällä villalla ei saavuteta niin hyvää eristyskykyä kun jos lisäksi asennetaan tuulensuojaksi haltex levy.
    siksi yläpohjaan on pakko asentaa enemmän eristettä mitä seiniin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helppo eristys? kirjoitti:

Autotallin seinissä 10cm villaa ja päällä kipsilevy
.ovi vanha noin 7cm paksu. Olen yrittänyt pitää siellä sopivaa remppa lämpötilaa noin 7-12astetta. Tuntuu et pakkasen iskee silti aika nopeaa kun puhallin lakkaa pyörimästä.
Mietin et jos uhraisi sisätilaa vähän ja laittaisi sisäseiniin kerroksen vaikka tuota huokolevyä(halltex)? 12mm ja päälle gyprokki.Oveen voisi laittaa kaksi levyä ja sitten gyprokki.
Parin satasen investointi. Onko hallteksilla eristäminen järkevää vai mitä suosisitte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu