Autotallin seinissä 10cm villaa ja päällä kipsilevy
.ovi vanha noin 7cm paksu. Olen yrittänyt pitää siellä sopivaa remppa lämpötilaa noin 7-12astetta. Tuntuu et pakkasen iskee silti aika nopeaa kun puhallin lakkaa pyörimästä.
Mietin et jos uhraisi sisätilaa vähän ja laittaisi sisäseiniin kerroksen vaikka tuota huokolevyä(halltex)? 12mm ja päälle gyprokki.Oveen voisi laittaa kaksi levyä ja sitten gyprokki.
Parin satasen investointi. Onko hallteksilla eristäminen järkevää vai mitä suosisitte?
Lisäeristys halltexilla? 12mm
14
8091
Vastaukset
- Maalaistimpuri
Ite laittasin 50mm finnfoamia, ja sen päälle EK-kipsilevy. Mutta jos noista hötölevyistä pitäs valita niin sitten runkoleijonaa.
Finfoamilla ja uretaanilla vaan saadaan ilmatiivis rakenne. Ja epäilisin että juuri ilmavuodot on suurin syy tallisi nopealle jäähtymiselle. Ja ovesta panelit pois, finnfoami villan tilalle ja uudet tiivisteet. Jos seinissä on villan päällä joku höyrynsulkumuovi tai ilmansulkupaperi, niin suosittelen rei'ittämään sen esim 20mm poralla esim 5 reikää per. 1m2 . Ei sitten jää mitään kosteuden muhimis välejä seinän sisään. Ja katon lisäeristäminen vintin kautta jos vaan pystyy esim puhallusvilla on kun laittas rahaa pankkiin...- kokOnNim.Merk
Runkoleijonaa ei kannata laittaa sisäpintaan vaan 20 mm haltexi. Muuten sama kuin runkoleijona mutta sisäpintaan tarkoitettu.
Runkoleijonassa on kosteudensuoja-aineita mitkä sisäpinnassa käy nenään.
- javascript:void(0)
Vastaa tuo 20-25 mm huokolevy noin 50 mm mineraalivillaa.
- näin se vaan on
12mm huokolevy on eristys vastaavuudeltaan 50mm mineraalivillaa.
- Se Avarakatseinen
Ei tullut mieleesi kysy joltain rakennusalan koulutuksen saaneelta?
Ihanko itse ajattelit, vai avustiko rautakaupan myyjä?
Tuliko ollenkaan mieleesi, että on hullua rakentaa autovaja kotimaisesta polttoaineesta kehitellystä "rakennusmateriaalista"? - Helppo eristys?
Ok! Kiitos!
12mm halltex vastaa jotain väliltä 25-50mm villaa se riittää tässä tapauksessa varmaan hyvin. finnfoam levy saattaa löytää paikkansa oviin.
Kiitos kaikille! - PysytäänTosiasioissa
Haltexin omien sivujen mukaan haltex-levyn lämmönjohtavuus on
0,049 W/m2.
Vaikkapa Paroc Extran lämmönjohtavuus on 0,036 (Parocin sivuilta tieto). parocin tuulensuojaeristeillä paras (eli pienin) luju on 0,032.
Haltex-levyllä on siis selvästi huonommat lämmöneristävyysominaisuudet eilä sitä lämmöneristeenä mainostetakaa. Tuulensuojalevy voi olla aavistuksen verran parempi eriste mutta kustannusten ja asennusteknisten syiden vuoksi sitä ei kannata asentaa.
Huomaa että kyse on lämmönjohtavuusarvoista jolloin haltexia tarvitaan yli 10 cm paksu kerros vastaamaan 10cm:n paksuista vuorivillaa.- eipaljomitää
eLi 12mm haltex vastaa n. 9.5mm villaa
- eljii
mitäs taikauskoa tämä nyt on ... kysy samantien kannattaisiko lisätä yksi (1) sentti mineraalivillaa. Vaikutus on sama eli halltexin rakenteellinen merkitys on jotain muuta kuin merkittävä lämmöneristävyyden lisäys
- 9+11
On se hauska jos on kymmeniä vuosia sitten tullut uusi upea tuote markkinoille, HALTEX ja silloin paikallinen rautakaupan myyjä sanonut että nyt tämä tuote vastaan niin ja niin paljon villaa. Sitten tätä samaa USKOA saarnataan vielä vuonna 2012. Jos se haltex olisi niin älyttömän hyvää eristävyydeltään, niin miksei koko runkoja siitä tehtäisi? Miksi olisi edes keksitty PUR eristeitä tai muita...
Ja sitten itse kysymykseen.. 10cm villaa on mielestäni riittävä k.o puolilämpimään tilaan. Mutta siellä voi olla ilmavuotoja. Onko ovi hatara tai vuotaako yläpohjan liittymät? Yläpohjan eristykset kannattais tarkistaa ja tarvittaessa lisätä. - vuotava horo?
Eristävyys paranee noin 10%... Ei kovin merkittävä parannus.
- jjjjjjk
Alkuperäiselle kysyjälle siis lienee tullut selväksi että haltexlevyn lisäämisellä olisi sama vaikutus kuin jos lisättäisiin Vuorivillaa 9,5 mm. Suurin lämpövuoto tapahtuu yläpohjan kautta joten siellä pitäisi villaa olla mielellään 20-30 cm. seuraavaksi paksuin eriste pitäisi löytyä alapohjasta eli vaikkapa 10cm styroksi betonivalun alta. Autotallin ovi voi myös falskata joten oven pitäisi olla polyuretaania ja kaksoistiivisteille (huullettu ovi) varustettu jotta lämpövuoto olisi mahdollisimman vähäistä.
- Mistä moinen väite?
Miten niin suurin lämpövuoto tapahtuu yläpohjan kautta? Jos rakennus on vaikka 4m kanttiinsa, eli 16 neliötä, niin seinien pinta-ala on 40 neliötä, joten kyllä niistä vuotaa lämpö enemmän johtumalla, kuin yläpohjasta. Oletetaan että asunnon ilmatiiveys on kunnossa ja jos ei ole, niin ei se villojen lisäämisellä juuri parane.
Yläpohjaan laitetaan paksummasti villaa siksi että se on ullakollisessa rakennuksessa helppo toteuttaa. Seinissä on aukkoja ja paksut rakenteet voi olla hankala toteuttaa ja jälkikäteen jopa mahdotonta ja talosta tulee ylipulleilla seinillä vähintäänkin hassun näköinen. - luonto hoitaa
Mistä moinen väite? kirjoitti:
Miten niin suurin lämpövuoto tapahtuu yläpohjan kautta? Jos rakennus on vaikka 4m kanttiinsa, eli 16 neliötä, niin seinien pinta-ala on 40 neliötä, joten kyllä niistä vuotaa lämpö enemmän johtumalla, kuin yläpohjasta. Oletetaan että asunnon ilmatiiveys on kunnossa ja jos ei ole, niin ei se villojen lisäämisellä juuri parane.
Yläpohjaan laitetaan paksummasti villaa siksi että se on ullakollisessa rakennuksessa helppo toteuttaa. Seinissä on aukkoja ja paksut rakenteet voi olla hankala toteuttaa ja jälkikäteen jopa mahdotonta ja talosta tulee ylipulleilla seinillä vähintäänkin hassun näköinen.ensinnäkin lämpö nousee / johtuu helpommin ylöspäin, mutta suurin vaikutus on yläpohjasta puuttuvalla tuulensuojalla, eli pelkällä villalla ei saavuteta niin hyvää eristyskykyä kun jos lisäksi asennetaan tuulensuojaksi haltex levy.
siksi yläpohjaan on pakko asentaa enemmän eristettä mitä seiniin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad841349- 52977
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että370808- 142759
- 55699
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän123692- 51658
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38625- 76612
- 56604