Kone on Samsungin vaajaat pari vuotta vanha läppäri, 500 G kovalevy, joku Celeronin tuplaprossu, rammia 4 G. Käyttis Win 7. Nettiyhteys DNA:n mokkulalla. Edelleen toimii muuten ok, mutta netti menee NYKYÄÄN jumiin joko välittömästi tai melkein heti, jos yrittää pyörittää esim. jotain Youtube -videota tms. jotain, joka vaatii vähänkin enemmän vääntöä. Aiemmin pyöri todella hyvin näiltäkin osin. Ystävä yritti siritää netitse jotain isoja kuvatiedostoja tällä, jonka jälkeen nämä oireet ilmaantuivat. AIheutuuko vika koneesta tai nettiyhteydestä? Koneen saa toimimaan reboottamalla esim. C - Alt - Del, windows ( /8 kone ? ) on todella jumissa muutenkin kuin nettiyhteyksiensä kautta, mutta lähtee toimimaan em. reboottaamalla. Koneessa on F-securen virustorjunta jonka olen automaattisen tarkkailunsa lisäksi ajanut läpi tämän tästä. Ei ole löytänyt mitään. KOvalevy on jaettu kahteen, n. 120 G tavaraa C-leyllä, eli ei ihan täynnä.
Pitäisikö yrittää putsata konetta jollain Defrag-ohjelmalla, minkälainen ja mistä löytyy win seiskassa? Voiko koneen jollain muulla alueella olla tunkua joka hidastaa?
Joku "asiantuntija" väitti, että jos työpöydällä on paljon ikoneita tämä hidastaisi käyttömuistin toimintaa, pitääkö paikkansa? Eivätkö nämä ole vain käynnistyslinkkejä kovalevyllä oleviin tiedostoihin, tuon jutun mukaan työpöydän ikonit pitäisivät siinä olevat tiedostot ikään kuin"käynnissä" ( = "työpöydän muistissa" tms ? ) koko ajan.
Millä ja miten yleensä muistien yms. toimintoja voisi tavallinen "meikämies" tarkkailla ja optimoida?
Entä muuta mitä kannattaisi yrittää? Jotkut sano, että pölyjä kannattaisi pyyhkiä jäähdytysrivoista? Miten se tapahtuu läppärissä? Puhallin pyörii nykyään mahdollisesti enemmän kuin ennen.
Jos tämä kone olisikin aina toiminut näin, se olisi sitten tällainen, mutta ongelma on ilmaantunut vähän aikaa sitten. EIkä käsittääkseni jonkun nettiyhteyden jumiutumisen pitäisi ajaa juntturaan koko windowsia.
Tiedoksi: Netissä on käytössä Mozillan Firefox, joka päivitettiin vähän aikaa sitten. Voisiko täm aiheuttaa jotain tällaista?
Hyvistä tms. neuvoista jo etukäteen kiitollinen...
-Pentti
Kone/netti alkanut mennä jumiin...?
1
318
Vastaukset 1
Kommentoin itse itseäni lyhyesti: Kokeilin soittaa samoja faileja Internet Explorerilla. Tiedä, oliko sattumaa, mutta IE:llä ne ainakin parin kkokeilun verran pyörivät. Voiko olla näin, että Firefoxin uusi päivitys vetää koko windowsin juntturaan...? Jos näin, onko Fiefor jotenkin turhan "raskas" tähän koneeseen, ja sitä voisi jotenkin keventää, sattaako siinä pyöriä mukana juttuja jota ei tarvita, tai onko Firefoxeissa ilmennyt tällaista?
-Pentti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1471013
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha112950Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät63748PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.49547- 42519
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33491- 63463
- 22417
- 13401
Ulla Appelsin: Sari Essayahin kohtelu vs Nasima
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012205897.html Mutta vaikuttaa siltä, että kun kyse on kristinuskosta, samat säännöt157375