Kone/netti alkanut mennä jumiin...?

Kone on Samsungin vaajaat pari vuotta vanha läppäri, 500 G kovalevy, joku Celeronin tuplaprossu, rammia 4 G. Käyttis Win 7. Nettiyhteys DNA:n mokkulalla. Edelleen toimii muuten ok, mutta netti menee NYKYÄÄN jumiin joko välittömästi tai melkein heti, jos yrittää pyörittää esim. jotain Youtube -videota tms. jotain, joka vaatii vähänkin enemmän vääntöä. Aiemmin pyöri todella hyvin näiltäkin osin. Ystävä yritti siritää netitse jotain isoja kuvatiedostoja tällä, jonka jälkeen nämä oireet ilmaantuivat. AIheutuuko vika koneesta tai nettiyhteydestä? Koneen saa toimimaan reboottamalla esim. C - Alt - Del, windows ( /8 kone ? ) on todella jumissa muutenkin kuin nettiyhteyksiensä kautta, mutta lähtee toimimaan em. reboottaamalla. Koneessa on F-securen virustorjunta jonka olen automaattisen tarkkailunsa lisäksi ajanut läpi tämän tästä. Ei ole löytänyt mitään. KOvalevy on jaettu kahteen, n. 120 G tavaraa C-leyllä, eli ei ihan täynnä.

Pitäisikö yrittää putsata konetta jollain Defrag-ohjelmalla, minkälainen ja mistä löytyy win seiskassa? Voiko koneen jollain muulla alueella olla tunkua joka hidastaa?

Joku "asiantuntija" väitti, että jos työpöydällä on paljon ikoneita tämä hidastaisi käyttömuistin toimintaa, pitääkö paikkansa? Eivätkö nämä ole vain käynnistyslinkkejä kovalevyllä oleviin tiedostoihin, tuon jutun mukaan työpöydän ikonit pitäisivät siinä olevat tiedostot ikään kuin"käynnissä" ( = "työpöydän muistissa" tms ? ) koko ajan.

Millä ja miten yleensä muistien yms. toimintoja voisi tavallinen "meikämies" tarkkailla ja optimoida?

Entä muuta mitä kannattaisi yrittää? Jotkut sano, että pölyjä kannattaisi pyyhkiä jäähdytysrivoista? Miten se tapahtuu läppärissä? Puhallin pyörii nykyään mahdollisesti enemmän kuin ennen.

Jos tämä kone olisikin aina toiminut näin, se olisi sitten tällainen, mutta ongelma on ilmaantunut vähän aikaa sitten. EIkä käsittääkseni jonkun nettiyhteyden jumiutumisen pitäisi ajaa juntturaan koko windowsia.

Tiedoksi: Netissä on käytössä Mozillan Firefox, joka päivitettiin vähän aikaa sitten. Voisiko täm aiheuttaa jotain tällaista?

Hyvistä tms. neuvoista jo etukäteen kiitollinen...

-Pentti

1

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kommentoin itse itseäni lyhyesti: Kokeilin soittaa samoja faileja Internet Explorerilla. Tiedä, oliko sattumaa, mutta IE:llä ne ainakin parin kkokeilun verran pyörivät. Voiko olla näin, että Firefoxin uusi päivitys vetää koko windowsin juntturaan...? Jos näin, onko Fiefor jotenkin turhan "raskas" tähän koneeseen, ja sitä voisi jotenkin keventää, sattaako siinä pyöriä mukana juttuja jota ei tarvita, tai onko Firefoxeissa ilmennyt tällaista?

      -Pentti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4348
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2802
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2562
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1546
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1488
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1209
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      179
      984
    Aihe