Kielimatkalle menossa, kokemuksia?

Elikkäs suunnitelmissa olisi lähteä kielimatkalle puolentoista vuoden päästä jolloin oon 16 ja siis yksin ajattelin lähteä. Ensin aattelin lähteväni Brightoniin,
mutta kun oon lukenu ihmisten kokemuksia siitä paikasta nii en oikeen oo nyt varma.
Eli tarkotuksena olis lähteä ihan parantamaan englannin kielen taitoa ja saamaan uusia ystäviä ja kokemuksia, ei todellakaan ryyppäämään ja bilettämään. Oisko teillä jotain ehdotuksia paikoista joihin kannattaisi lähteä? Englantia oon aatellu mutta minne sinne?
Mitä firmaa suosittelette? ite oon aatellu STS:sää mutta en sitten tiiä miten hyvä se on.

Kiitos jo kaikille vastaajille! :)

5

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aquas

      Itse lähin kanssa 16-vuotiaana ja yksin, EF:n kautta Maltalle. Tosin vuosi oli 2007 ja kielikurssit oli silloin vielä aika uusia. Huippuhauskaa oli, lähinnä mahtavien liiderien takia!

      STS:stä en ole kuullut yhtään mitään hyvää, joten en voi sitä suositella. Tuttavani varasi heidän kauttaan matkansa, maksoi ja kaksi kuukautta ennen lähtöä STS perui reissun ilman mitään syytä, eikä suostunut palauttamaan rahoja. No oikeuteenhan asia vietiin ja osa rahoista saatiin takaisin. Matkalle tuttu ei kuitenkaan päässyt.
      Olen kuullut myös EF:stä huonoja kokemuksia, että kannattaa olla tarkkana.

      Löydät varmasti paljon tietoa eri firmoista googlettelemalla!

      Hauskaa matkaa!

    • Hiswa

      Itse kävin viime kesänä STS:n kautta Oxfordissa, ja ainakin sitä paikkaa voisin suositella hyvillä mielin. Kaupunki on todella kaunis ja keskustassa on paljon kauppoja ihan kaikenlaiseen makuun, lisäksi Oxford ei ole kovin iso paikka joten eksymisen vaara ei ole suuri jos vähän karttaa osaa lukea. Oppitunnitkin meillä STS:n kanssa oli mukavia, vaikka itselleni taso advanced ryhmässäkin oli ehkä hieman alhainen, mutta minäpä osasinkin englantia jo niin hyvin sinne mennessäni. Kielimatkalaiset siis jaetaan ensimmäisen päivän aikana ryhmiin heidän oman kielitaitonsa mukaan.
      STS taas hoiti hommansa ihan suht koht hyvin, vaikka paljon olisi ollut parantamisen varaa. Meidän ohjaajamme oli esimerkiksi vain kerran käynyt Oxfordissa aiemmin, ja siitäkin oli useita vuosia, joten hän ei esimerkiksi osannut neuvoa siellä suunnistamisesta ollenkaan ja lisäksi vaikutti olevan aika pihalla tulevien päivien aikatauluista aina kun häneltä jotain kysyi. Mutta en ole kauheasti kuullut valituksia muilta kielimatkalaisilta siinä ryhmässä, joten kyllä STS hoiti tehtävänsä ihan hyvin.
      Vaikka STS tekikin joitain virheitä, voin hyvillä mielin suositella STS:ää EF:n sijasta, sillä jo lentokentällä näimme pienen eron näiden kahden välillä; kun meidän STS:n suomalaisryhmämme koostui noin 20 henkilöstä, niin koostui EF:n ryhmä noin 50 henkilöstä. Joten voin kuvitella että heillä voi olla vähän enemmän vaikeuksia antaa jokaiselle sellainen omakohtainen kokemus kielimatkasta, kun kielimatkalaiset meinaavat jäädä massan jalkoihin.

    • bournemouthh

      Itse olin Bournemouthissa EF:n kautta ja voin sanoa että paras kokemus tähän mennessä kyllä on ollut! :) Aivan ihana kaupunki ja rantaakin löytyy, joten jos haluaa vähääkään rantaakin lomaan mukaan niin suosittelen kyseistä kaupunkia.
      Vaikka EF välillä kämmäilikin siellä eikä kaikki ollut nipin napin järjestetty, mutta silti aivan ihana loma oli ja kielikin karttui valtavasti! Suosittelen!

    • 97-tytteli

      Hei oon kans ajatellu tollon meneväni just Brightoniin tai Torguayhin. Oon saman ikänen ja menos yksin (aika sattuma :-D) Joten olis kiva tutustua jo ennestään joihinki jotka on myös menossa :-))
      Oon miettiny et jos EF:llä menis kun siitä oon kuullu kaikkee hyvää...

    • 13

      Elikkas, eiko olisi viisainta menna vaikka Takahikialle suomen kielta opiskelemaan kun se on noin huonoa.
      t. ulkosuomalainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      72
      1160
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      822
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      635
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      29
      608
    Aihe