Taas jätemaksuja korotettiin, eikä ole ihme, koska jätteitä ajetaan edestakaisin pitkiä matkoja.
Esimerkkinä Hyötykeskuksen Lakarin laitos, joka on järjenvastaisessa paikassa liikenneyhteyksien kannalta, jos laitos olisi moottoritien Krossin liittymän tuntumassa, niin edestakainen ajomatka olisi 7 km lyhyempi .
70 autoa 5 päivänä viikossa, on vuoden aikana 127400 km 44590 litraa 66885 euroa. Nämä autot kuluttavat nurkka-ajossa noin 35 litraa sadalla km.
Ja tämänkin laitoksen sijoituksessa on eräillä virkamihillä on oma lusikka sopassa.
Jätemaksut
8
308
Vastaukset
- Kuorma-autoilija -78
Pian päästään ajamaan jätteet Saloon, silloin niitä kilometrejä alkaa tulemaan.
Kyllä Turku maksaa ! Turun Mafia rikastuu. - mafia meininkiä
kyllä hinnat nousee kun rouskiksen pomo tulee turkuun pomottamaan...
..salossa jo rahat loppu,seuraavaksi turku! paska kaivetaan maahan eikä kierrätetä? uusi "lokapoika ongelma"!- Funteeraja
Eiks oo kuitenkin hyvä, että jätteitä kierrätetään? Kaatopaikat tai käsittelypaikat ovat yleensä aina lähellä jotain asutusta. Joku saattaa siitä häiriintyä, mutta täytyy kai katsoa kokonaisuutta.
Kierrätysjäte on ainakin halvempaa kuin kaatopaikalle tai polttoon vietävä jäte. Jätehuollon hinnat tulevat kuljetus- ja käsittelykuluista. Kyllä vuodenvaihteessa sekä polttoainekustannusten hurjalla nousulla ja palkkaratkaisulla taisi olla merkittävä vaikutus kuljetushintoin. Käsittelymaksut eivät tainneet juurikaan nousta. Tosin Turun seudulla polttokelpoisen jätteen ja kaatopaikan jätemaksut ovat kyllä korkeat. Hyvä siis, että on muitakin vaihtoehtoja kuin kunnalliset toimijat.
- retu,,.
Palkat,polttoaineet mutta ennenkaikkea VERO nousi.
Hyvä että kuskataan,Italiassa on kaupunkeja jossa jätteitä ei kerätä lainkaan:) - Se kilpailutuksesta
Jätteiden kierrättäminen ei tarkoittane sitä, että niitä kierrätetään ympäri kuntaa jäteautoilla?
Turussa jätefirmamme jakoi asiakkailleen nelikeräyssäiilöt ilmaiseksi. Ne tyhjennetään samaan hintaan kuin vanhat yksipönttöisetkin. Vanhoihin säilöihin saadaan kerätä paperijätteet, jotka kuljetetaan keräsyauton paperinkeräyslohkossa - ja taas ilmaiseksi. Liittykää suosiolla Turkuun nuijat älkääkä aina valittako!- Kaarina on hyvä nyt
Kilpailutukseen tulisi saada kaikki kunnan työntekijät johtoporrasta myöten, kyllä olisi halpaa ja lama olisi voitettu.
Liittämällä Turkuun ei saada kuin kohoavat piiloverot, kaikkoavat palvelut. Kuntaliitoksessa muuten palkat harmonisoidaan korkeimman palkan mukaan ja monen Turunkin työntekijän palkka voisi nousta merkittävästi.
Samalla tulee uusi irtisanomissuoja 5 vuotta jälleen Piikkiö liitoksen jälkeen ja se tulee myös Turun tuhansille työntekijöille.
Johtajia tarvitaan taas lisää kun kunta suurenee ja lisää palkkaa, joka nytkin on jo liian korkea yli kuntalaisten veronmaksukyvyn.
Kyllä se nuija oli edellinen kirjoittaja, suosittelen lukemaan vastaavia aiheita Kreikasta, sitäkö täälläkin halutaan.
- Loiset ulos ry
"Samalla tulee uusi irtisanomissuoja 5 vuotta jälleen Piikkiö liitoksen jälkeen ja se tulee myös Turun tuhansille työntekijöille."
Joo, mutta viiden vuoden päästä se sitten loppuu, meinaan se virkaloisen ura. Valitsenko 5 vuotta vaiko 50 vuotta, helppo valinta :D
Jos nyt ei liitoksia tehdä, turhanpäiväiset virkaloiset saavat loisia maailman tappiin.- Se helpompi työ
Älä unta nää, se kestää juuri niin kauan kuin kupla puhkeaa ja velkaa ei enää saa. Työntekijän irtisanominen Suomessa on riittävän vaikeaa ja onko edes hyötyä siirtää kortistoon maksettavaksi.
Se ei ole vielä koskaan ollut hyväksi haalia työttömiä kortistoon, niitä tulee jo eläkeikää nostamallakin tarpeeksi.
Avainsana on työn tuottavuus, palkkamaltti ja yrittäminen, juuri nämä Kokoomuksen perusarvot, jotka näyttävät unohtuneen.
Kreikan malli palkkojen laskeminen on yksi malli ja sen toimivuus testataan kohtuullisen äkkiä. Se vaan olisi pitänyt toteuttaa paljon aikaisemmin ja hallitusti.
Suur kunta uudistukseen ei usko kukaan, jos suuri olisi hyvä, niin Turku olisi vahva talouskaupunki, eikä tätä ihmisten pelottelua tarvittaisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2867913Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1714174Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1722451Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy272173Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17852067- 471590
- 481557
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s81481Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421274- 1661225