Kesäksi voi opintotukea nostaa vain 440 euroa, josta sampo-pankki perii 30 euroa käsittelymaksuja (????), eli pankki eli opiskelija SAA käteen 410 euroa ja pankki 30 euroa eli 7,3% etumaksua ja tämä summa kasvaa lainanmukaista korkoa korkolle. Kuluttajaviranomainen haloo!
Kesä opintolainan todellinen hinta
Ekonomi
5948
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitäs maksua pankki perii opintotuesta? Sehän tulee suoraan Kelasta.
Ja kysehän oli opintoLAINASTA, eräästä opintotuen osasta, joka ei tule suoraan Kelasta.
...ovat kieltämättä nousseet pilviin siitä, kun vuosia sitten nostin ensimmäisen lainaerän (nyt olen jo takaisinmaksuvaiheessa). Aikanaan osuuspankissa mainostettiin, että kannattaa liittyä jäseneksi niin ei mene lainan nostokuluja ollenkaan, joten maksoin 200 markan jäsenmaksun. No, sitten vuotta paria myöhemmin piti kuitenkin taas maksaa vaikka jäsen olikin. Euron myötä maksui tietenkin nousi neljäänkymppiin.
Ilmeisesti et ole nostanut tämän lukuvuoden lainaa aiemmin, kun joudut nyt maksamaan kulut? Tietysti jos lainaa ottaa vain vähän, pankin viemä osuus näyttäytyy vielä suurempana.
Kyllä olen nostanut
Joo, mäkin maksoin op:n jäsenmaksun jotta välttyisin näiltä käsittelykuluilta. Vaan kuinkas kävikään? Joka kerta olen joutunut maksamaan kulut. Ilmeisesti uusi sääntö tuli just heti voimaan mun liittymisen jälkeen... Eikä tullut edes ilmoitusta postissa jne. Ihan huijausta koko touhu.