Pala kurkussa kekseistä

Kurkunpää

Okei mulla on viime vuosina aina välillä noussut "pala kurkkuun" eli todella inhottava tunne kurkunkannen ja nielurisojen välille. Oon tähän asti ymmärtänyt että se voi johtua esim. stressistä, mutta huomasin tässä että se alkaa esim. sen jälkeen kun olen syönyt jaffa-keksejä.

Kellään muulla kokemusta/mitään ideaa siitä mikä ainesosa voisi aiheuttaa sen yliherkkyys-reaktion? Rupeen seuraa mitkä tuotteet aiheuttaa tuon palan kurkussa, koska se on nimittäin tosi inhottava tunne ja kestää tunteja.

Hajuakaan onko allergia/yliherkkyystestit ilmaisia vai maksaako niissä käyminen jotain? Mitään hengenvaaraa ei ole, mutta vähän nousee lämpö kyllä kuin lapsella ja inhottava tunne. :p

4

432

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kurkunpää

      Kävi mielessä että se saattaa johtua myös omenamehusta, koska oon juonut sitä paljon ja myös palan tunne kurkussa yleistynyt... Pistän kyllä ekana sen piikkiin, koska se on yleisempi yliherkkyyden aiheuttaja kuin säilöntäaineet.

      • Selvä homma

        Sama juttu täällä :) Juuri parhaillaan yritän saada tennispalloa kurkussa alemmas. Stressistä usein väitetään johtuvan, mutta kannattaa todella seurata, minkä ruokien jälkeen pala ilmaantuu kurkkuun.

        Minulle on selvinnyt jo seuraavia: ruis, omena, kiivi, appelsiinimehu (jossa kuulemma syntyy homeita), pitkään kypsytetyt juustot (noissakin mahdollisesti mikrobit / lisäaineet aiheuttaa yliherkkyysoireet). Yhteys esim. ruisleivän kanssa on mulla nykyisin niin selvä, että stressi-selitys kuulostaa suorastaan huvittavalta.

        Testit ei todennäköisesti sulle anna mitään vastauksia. Oma kokemus ja ruokapäiväkirja on parhaat keinot mun kokemuksen mukaan.


    • Selvä homma

      Jaffa-kekseissä on mm. E330, joka mulla laittaa nenän täysin tukkoon (sitä on useimmissa säilykkeissä ainoana lisäaineena, mistä sen on nopeasti pystynyt päättelemään aiheuttajaksi).

    • Sama vielä

      Ja E330 valmistetaan jossain homeliuoksessa, eli siinäkin on todennäköisesti kyse yliherkkyydestä homeille. Googleta näitä juttuja, saatat päästä omankin tilanteesi suhteen jäljillle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      474
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe