ONKO KREIKKAAN TURVALLISTA MATKUSTAA ???

VIHAN KOHTEENA

Iltalehti tänään:

Lumikeron mukaan kreikkalaiset suhtautuvat nyt aggressiivisesti euromaihin, jotka ovat vaatineet Kreikalta säästöjä.

- Tämä on ensimmäinen kerta urani aikana, kun kriisialueella Suomi on jonkinlaisena vihan kohteena, Lumikero kertoi MTV3:n Huomenta Suomi -ohjelmassa aamulla.

Vihaisten väkijoukkojen keskellä kuvanneella Lumikerolla oli varotoimenpide valmiina.

- Sanoin, että minä olen Norjasta. Suomi on vähän niin kuin haukkumasana tällä hetkellä.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012021315196432_ul.shtm

7

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BLUE FLAG

      AJATTELIN MINÄKIN MATKUSTAA RANTALOMALLE TÄNÄ KESÄNÄ LATVIAAN TAI LIETTUAAN JOSSA PALJON EDULLISEMPAA KUIN KREIKASSA NYKYÄÄN

      TUTKIKAAPAS TÄSTÄ


      WWW.TRAVELLER.LV

      • urpo!!

        ei tartte huutaa


      • zasss
        urpo!! kirjoitti:

        ei tartte huutaa

        tuollaisille pikkupilille voi huutaa kuka tahansa


    • suuttumus kasvaa

      Kreikan presidentti Karolos Papoulias on suuttunut saksalaisille, hollantilaisille ja suomalaisille.
      Papouliaksen mukaan Suomen, Saksan ja Hollannin tiukka suhtautuminen maan velkakriisiin loukkaa kreikkalaisia. Erityisen kimpaantunut presidentti on Saksan valtiovarainministerille Wolfgang Schäublelle.

      - En voi hyväksyä, että herra Schäuble loukkaa maatani. Kreikkalaisena en voi hyväksyä sitä, Papoulias sanoi keskiviikkona vieraillessaan maansa puolustusministeriössä.

      - Kuka herra Schäuble on loukkaamaan Kreikkaa? Keitä hollantilaiset ovat? Keitä suomalaiset ovat, kiivastunut Papoulias kysyi.

      Papoulias ei yksilöinyt, mitkä Schäublen, hollantilaisten tai suomalaisten kommentit hän on kokenut loukkaaviksi. Kimpaantuneisuus saattaa kuitenkin juontaa juurensa Schäublen kommenttiin, jossa hän vertasi Kreikkaa pohjattomaan kuoppaan.

      Schäuble sanoi keskiviikkona radiohaastattelussa, että Saksa voi auttaa Kreikkaa, mutta ei aio kaataa rahaa pohjattomaan kuoppaan.

      82-vuotiaalla presidentillä on ennenkin ollut napit vastakkain saksalaisten kanssa, sillä toisen maailmansodan aikana hän osallistui Kreikan natsimiehittäjien vastaiseen taisteluun.

      STT-Reuters-AFP

      • urpo!!

        no ei tänne tartte kopioida uutissivuja vaan kirjottaa ihan omia mielipiteitä.


      • vedä handuus
        urpo!! kirjoitti:

        no ei tänne tartte kopioida uutissivuja vaan kirjottaa ihan omia mielipiteitä.

        ja sullahan niitä näyttää olevan URPO !!!


    • taziki

      Kreikka ei taida olla nykyhekellä kovin houkutteleva maa matkustaa. Hinnat lienevät pilvissä. Kreikan matkailu oli viime vuonnakin kasvanut ja rahaa tullut, minne lie kaikki rahat joutunut kun aina on rahat loppu.
      Jos yleinen mieliala on negatiivien suomea kohtaan, niin tuntuisi viisaalta välttää koko maata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      113
      2332
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      33
      1904
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      48
      1855
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      27
      1853
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1836
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1142
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1046
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      913
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      870
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      847
    Aihe