Olen aikeissa ostaa Piaggion. Hintapolitiikasta johtuen kallistuisin 250kuutioiseen. Kiinostaisi tietää sen suorituskyky? Pysyykö maantiellä 100:n alueella muun liikenteen mukana? Entä m-tiellä 120kmh?
Pääsääntöinen reittivalinta tosin 60-80kmh, mutta joskus tulisi kuitenkin 100;n alueellekin ja ehkä kokeiltua m-tietäkin..
Asiallisia kokemuksia ja vastauksia kaivaten. Kiitos
Piaggio X8 250cc Nopeus?
5
2537
Vastaukset
- kesää odotellessa
Vastaavalla koneella oleva pösö pysyy täydellä kuormalla satasen alueella muun liikenteen mukana. Ei siihen paljon ylimääräistä jää, mutta ei nyt aivan naru kireänä täydy ajaa.
Motarillakin pystyy ajamaan, mutta silloin kyllä alkaa kierrokset koneessa olemaan aika korkealla.
Jos ajat paljon motarilla osta isompi, muuten toi pienempi toimii vallan mainiosti. - Piaggio 250 cc
Minulla sama peli mutta lienee hieman uudempi kun menee Xevo merkinnällä. Satasen vauhdissa löytyy vielä hyvin ohitusnopeutta. Kulkee sen 135 km/h mottoritiellä. Sain kerran rajoittimen pätkimään ja nopeutta mittarin mukaan 153 km/h. Valehtelee kyllä hieman mutta moottoritiennopeudetkin onnistuu. Tosin kiertää se moottori silloin aika kovilla kierroksilla. Mutta satasen vauhdissa löytyy vielä kiihtyvyyttäkin nopeisiin ohituksiin. Neljäs kesä edessä samalla pelillä. Ja paljon retkiä takana teltallakin. Jos haluat kuulla enemmän niin pistä jokin s-posti osoite..
- TapsaTee
Vähäisestä palautteesta huolimatta, "mopokuume" voitti ja tuli ostettua vm 2006 Piaggio X8i 250cc.. Jotain tekisi mieli kysyä, kun vain tietäisi mitä.. Esim: Onko variaattorin remmin vaihto mitä vaikeusastetta? Vaatiiko paljon purkamista , erikoistyökaluja jne. Eli onnistuuko ihan tavikselta vai pitääkö tarvittaessa viedä oikeaan mp-huoltoon.. Noi muut, esim ilmansuodattimen puhdistus ja öljynvaihdot onnistuu kyllä keneltä vain, manuaalia lukien..
Onko kokemuksia eri "tuulilaseista"? Pyörän mukana tuli matala, se perus-versio ja korkeampi ns pappamalli.. Kuljetusteknisistä syistä pyörä tuöli ilman tuulilasiaan, mutta nyt mietiskelen, kumman laittaisi..
Jos kellään mitään mielenkiintoista kommentoitavaa Piaggioista, niin os: [email protected] ottaa infoa vastaan..
Ja T:reen ympäristössä ajellaa ja morjestellaan kaikki 2-pyöräiset :D - piatsio
Eipäs tarvi muuta kun avata variaattori ja ottaa vanha hihna pois ja uus tilalle! saa kyllä pujoteltua kytkimen ja etuvariaattorin takaa ilman että täytyy purkaa!
- Anonyymi
Hyvin pysyy mulla meni kone x8 ajettu vain 33000km ei tiedä mikä tuli öljyn joukossa kuparin väristä hilettä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2723392Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211873Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.281537- 841421
- 1371068
- 811014
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.66926Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86796Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61707Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51696