Saunalahti nopein, Sonera hitain

operaattori.

Nopein 3g: Saunalahti/Elisa keskimäärin nopein operaattori
.





MikroPC selvitti helmikuun numerossaan julkaistavaa 3g-testiä varten kotimaisten mobiilioperaattoreiden 3g-verkkojen nopeutta ja verkkoviivettä. Mittaukset suoritettiin ympäri pääkaupunkiseutua ja lähiympäristöä. Kaiken kaikkiaan mittaustuloksia kertyi reilusti yli 3000.

Mittausten perusteella suomalaisten 3g-yhteyksien keskimääräinen nopeus on 2,3 megabittiä sekunnissa.

2988 kbit/s:n keskinopeus nostaa Saunalahden/Elisan vastaanottonopeudeltaan kokonaistuloksissa testin nopeimmaksi verkoksi.

DNA:lla kaikkien mittausten keskinopeudeksi jäi 2012 kbit/s.

Soneran kaikkien mittausten keskinopeus, 1927 kbit/s, jättää operaattorin kokonaistuloksissa peränpitäjäksi.

Asiakkaan näkövinkkelistä Saunalahti on siis vastaanottonopeuksissa arkikäytössä nopein ja Sonera hitain. Vastaavasti lähetysnopeuksissa Saunalahti/Elisa on nopein ja DNA hitain.

Mitatut nopeudet ovat suuresti riippuvaisia mittauspaikasta, ja operaattoreiden nopeusjärjestys vaihtelee alueittain. Nopeusmittaukset suoritettiin tammikuun aikana neljällätoista eri 3g-puhelimella DNA:n, Elisan ja Soneran verkoissa.

MikroPC julkaisee kaikki testi- ja mittaustulokset avoimena datana lehden ilmestyttyä

2

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • professorinopeus

      Saunalahti toimii kyllä hyvin.

      Mutta meillä oli koulussa vitsinä kerran sellainen, kun oli juttua prosessorien nopeudesta: kirjoitetaan selaimeen www.intel.com ja toinen kirjoittaa www.amd.com.

      Otettiin aikaa että kumpi on nopeampi prosessori tuolla keinoin vitsinä kokeiltiin.

    • Pöööörb

      kai se keskimääräinen on operaattoreiden ilmoitus,,
      nehän näkee liikenteen ja kerää jopa keskiarvoja.

      Todellakin paikasta riippuvainen ja tukiasemasta,
      Osissa 3g tukiasemaan on edelleen vain 24mb adsl yhteys eteenpäin!
      sen kun jakaa siittä useampaan mokkulaan, niin jo kaista loppuu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      51
      10674
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      128
      10186
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7947
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6374
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      36
      5128
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      66
      4858
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      132
      4172
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      129
      3476
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3185
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      229
      3134
    Aihe