Kivoja nuo Argentiinan mastiffit

Näitä lisää meillekin:
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194722310256/artikkeli/katso video lammesta pelastettu koira puri juontajaa suorassa lahetyksessa 70 tikkia .html
10343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

No juontaja kyllä teki tyhmän liikkeen ja laittoi naamansa koiran naaman eteen jolloin koira kokee toisen uhkana ja vastasi siihen(melkein jokainen koira vastaa tuohon). Ja vain louskautti hieman ..ihmetyttää että 70tikkiä outoa..kun ei edes kunnolla purrut.

Minua puri joskus tuota isompi koira kainaloon ja siihen tuli vain kuusi tikkiä..en kyllä usko. että noin montaa tikkiä..joku fuulaa ja pahasti. Naisen naamaa ei edes näkynyt ..

Äänestä
  • Itse asiassa juontajan kasvot näkyikin videossa ja ei niissä jälkiä verta näkynyt..outoa ..

    muka 70 tikkiä en usko että tarvi edes yhtäkään..

    Äänestä

Se on tuo media semmonen, ihan selvästi juontajan syytä kun tunkee naamansa stressaantuneen koiran eteen.

Äänestä

uijui

Äänestä

Argentiinan mastiffi? Buahahahahaaaaaaa....

Äänestä
  • Tyypillinen puruherkkä Dogo ja haastattelija hemmetin sinisilmäinen. Ei tommosten tappajarotujen kuonoja pidä mennä nuoleskelemaan.

    Äänestä

  • pielmeännn kirjoitti:

    Tyypillinen puruherkkä Dogo ja haastattelija hemmetin sinisilmäinen. Ei tommosten tappajarotujen kuonoja pidä mennä nuoleskelemaan.

    No kyllä minun seurakoirarotuinenkin olisi tuossa tilanteessa louskauttanut hieman samoin dreeverini. Koira vaikuttaa minusta normaalilta vaikken omaakaan dogoa. Ja tiedän sen luonteen että voi olla hyvinkin vaativa. Ja kyseenalaistan jopa tiettyjä rotuja kuten filaa..

    se vain louskautti/napautti varoituksen ei sen kummempaa ei edes tarttunut kiinni puruotteella (joka olisi jo ollut hälyttävää) ja juontajaan ei tullut jälkeäkään ainakaan videossa ei näy.

    mistä ne 70 tikkiä tuli ihmetyttää..fuulausta juttu minusta.

    Äänestä

Koira toimi niinkuin koirat tuollaisissa tilanteissa toimii, rodusta riippumatta. On pelkästään typerää mennä haromaan vierasta koiraa naamasta ja päästä, ja varsinkaan pussailemaan. Koirat on ihan eri laji kuin ihminen, ja niillä on oma kielensä joka on suurelta osin elekieltä. Koiran elekielessä tuollainen käytös koetaan erittäin tungettelevaksi ja uhkaavaksi.

Tuo koira antaa merkkejä koko haastattelun ajan, että se tuntee olonsa epämukavaksi, ja yrittää kaikin tavoin sanoa naiselle, että "älä tule niin lähelle, älä koske, en halua tapella.." -eli koira laittaa korvansa taaksepäin, nuolee kuonoaan, yrittää väistää juontajan katsetta, lopussa jopa näyttää vähän hampaitaan, ja silti nainen pussaa sitä kuonolle.

Äkkinäinen liike kohti koiran naamaa. Ei se tiedä että nainen aikoo pussata, vaan luultavasti luulee että nainen aikoo purra. Sitten kyseinen koira vastaa uhkaan näykkäisemällä naista yhden kerran, joka edelleen on koiran elekieltä ja tällä koira tarkoittaa sanoa "mene pois, älä koske!" jos tuon koiran olisi ollut tarkoitus vahingoittaa naista, se olisi alkanut raadella häntä, eikä olisi päästänyt irti ollenkaan, mutta sitä koira ei tee, koska se ei halua satuttaa. Toiselle koirallehan tuossa tilanteessa ei olisi käynyt mitenkään, mutta ihmisellä on pehmeä iho.

Kaikken parasta olisi kun muistettaisiin aina, että vieraita koiria ei pidä katsoa, koskea, eikä puhutella. Tämä sääntö kannattaisi pitää aina mielessä, ja koiranvihaajillehan sen luulisi olevan oikein helppo toteuttaa, kun saa oikein luvan kanssa suhtautua koiriin kuin ilmaan. Koirista pitävienkin kannattaisi kuitenkin aina muistaa, että ne ovat elukoita ja niidenkin omaa tilaa kannattaa kunnioittaa hieman, eikä pyrkiä iholle, vaikka koira olisi kuinka suloinen.

Sitten taas jos mietitään tuota tikkejen määrää naisen kasvoissa, niin ehkäpä niitä on siksi niin paljon, kun häntä on purtu kasvoihin ja luultavasti plastiikkakirurgi on ommellut kasvot ja tarkoitus on, ettei kovin paljon arpia jäisi. Jos purema olisi tullut käsivarteen tai johonkin muuhun kohtaan vartaloa, niin sitä ei varmaan olisi tikattu niin huolellisesti.

Äänestä
  • Tässä vastaava tilanne

    http://www.youtube.com/watch?v=PHLnjiISsOo&feature=related

    koira kertoo eleillään että kohta hyökkään. Koiran ohjaaja takana, kaulapanta tiukalla, koira lipoo hermostuneesti kieltään, korvat takana hämmennyksestä yms. yksi virheliike ja kiinni. Ohjaajat herätys!

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Tässä vastaava tilanne

    http://www.youtube.com/watch?v=PHLnjiISsOo&feature=related

    koira kertoo eleillään että kohta hyökkään. Koiran ohjaaja takana, kaulapanta tiukalla, koira lipoo hermostuneesti kieltään, korvat takana hämmennyksestä yms. yksi virheliike ja kiinni. Ohjaajat herätys!

    Joo -erittäin saman tapainen tilanne. Tosin videossa selitetään, että koira on koulutettu tekemään niin ja kehutaan ohjaajan nopeita refleksejä, joilla hän estää tapahtumasta mitään pahempaa... Totuushan on, että koira toimii niinkuin koirat noissa tilanteissa toimivat, ja koulutuksen kanssa sillä ei ole mitään tekemistä. Myöskään ohjaaja ei estä koiraa tekemästä mitään pahempaa, sillä koiran ei ole edes tarkoitus tehdä muuta kuin näykkäistä varoitukseksi -se ei joka tapauksessakaan olisi jatkanut enää puremista, ja sen tietää siitä että se näykkää ja päästää irti.

    Ohjaajien / koiranomistajien pitää olla "hereillä" -mutta niin myös muiden ihmisten. Olen huomannut, että joillekin on todella, todella uskomattoman vaikeaa pitää näppinsä erossa koirista, vaikka kuinka sanon oman koirani kohdalla, että siihen ei saa koskea. Silti ihmiset vain tulevat väkisin haromaan sitä ja kumartuvat yläpuolelle jne... Ihmisten pitäisi uskoa koiranomistajia, jos heitä kielletään koskemasta koiraan. Oma koirani ei ole saksanpaimenkoira, eikä dogo argentino tai muu vastaava, vaan ihan perus seropi ja kiltti koira, mutta sekin voi säikähtää, jos joku ventovieras tulee siihen kajoamaan -varsinkin kun nämä on aina yllättäviä tilanteita ja aina vain yhtä-äkkiä joku tunkee esim. kadulla räpeltämään sitä ja jututtamaan, eikä usko vaikka kiellän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin Denverissä kirjoitti:

Näitä lisää meillekin:
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194722310256/artikkeli/katso video lammesta pelastettu koira puri juontajaa suorassa lahetyksessa 70 tikkia .html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu