Ei menen hyvin, kuvatkin joudutaan pyytämään ilmaiseksi.
Lainaus lentoyhtiön valokuvakilpailun säännöistä:
"By entering the Contest, all entrants grant an irrevocable, perpetual, worldwide non-exclusive, sub-licensable, royalty-free license to Finnair."
Eräs toinen tunnettu lentoyhtiö järjesti taannoin valokuvauskilpailun ja pääpalkintona oli muhkeat lennot ja kuvaajilta ostettiin erilliskorvauksella voittaneiden kuvien julkaisuoikeudet määräajaksi vain yhtiön käyttöön.
Lainaus lentoyhtiön valokuvakilpailun säännöistä:
"By entering the Contest, all entrants grant an irrevocable, perpetual, worldwide non-exclusive, sub-licensable, royalty-free license to Finnair."
Eräs toinen tunnettu lentoyhtiö järjesti taannoin valokuvauskilpailun ja pääpalkintona oli muhkeat lennot ja kuvaajilta ostettiin erilliskorvauksella voittaneiden kuvien julkaisuoikeudet määräajaksi vain yhtiön käyttöön.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Asiat ei muutu miksikään jos palautetta ei laiteta suoraan Finnairille. Kaikki yksittäiset kuvaajat vaan laittamaan postia sinne. Myös kaikki kameraseurat voivat lähettää syvän paheksuntansa.
Tuo edellä olevahan on utopiaa kuten tiedetään. Aina löytyy ihmisiä jotka haluavat vain kuvansa johonkin esille, maksusta ei niin väliä.
Miksi harrastelijan pitäisi saada maksu harrastuksestaan?
Pitäisikö esim. sauvakävelijän saada maksu katselijoilta?
Harrastan myös matkailua, mitenkä saisin maksun siitä – lähetänkö postia jonnekin?
Aivan erityisesti minua kiinnostaisi saada maksu tänne kirjoittelusta. Pitäisikö lähettää maksuvaatimius tai muuta postia suomi24:lle?
Mikä saa harrastelijan kuvittelemaan, että hänelle pitää maksaa kuvista?
Jos kuvantarvitsija haluaa ostaa kuvia niin hän kääntyy tietysti ammattilaisen puoleen, mikä tässä on valokuvauksen harrastajille käsittämätöntä?
Sauvakävelijälle ei ole annettu laissa samanlaista mahdollisuutta ja oikeutta kuin valokuvaajalle, eikä postimerkin kerääjä luovu merkistä ilmaiseksi. Toisaalta en ymmärrä miksi et arvosta harrastustasi? Ei ne sinun härvelit ilmaisia ole ja miksi anntaisit Finnairin tienata sinun kuvilla kun et kuitenkaan saa alennusta harrastajakuvaaja statuksella lipputiskillä.
Se nyt vaan on tyhmää jaella kuvia ilmaiseksi.
Se nyt vaan on tyhmää jaella kuvia ilmaiseksi.
Joo meitä kaltaisiani tyhmiä kuvien jakajia on netti pullollaan.
”Sauvakävelijälle ei ole annettu laissa samanlaista mahdollisuutta ja oikeutta kuin valokuvaajalle”
—no sitten lakia pitää muuttaa. Uusin harrastukseni on avantouinti, siitäkin ottaisin mieluusti maksun.
Toisaalta laki suojaa myös kirjoittajan tekijänoikeuksia, olet tyhmä kun jakelet tekstiäsi täällä ilmaiseksi —vaadi korvaus suomi24:ltä
Se on toki huomattu.
Mitäpä jos ystäväsi ottaa sinusta kuvan tumputtamassa pensaikossa putki tanassa suunnattuna rannalla ilakoiviin pikku-tyttöihin ja kuva päätyy valokuvakilpailun kautta aikuisviihdemainokseen, jonka jälkeen olet aina ja ikuisesti ystäviesi keskuudessa ........!
Tässä nyt oli kumminkin kyse kilpailusta. Jos sauvakävelijä ottaa osaa kilpailuun, tuleeko hän kävelemään ilmaiseksi aina, kun kilpailunjärjestäjä haluaa?
Hienoja ammattilaisten kisakuvia
http://www.leica-oskar-barnack-award.com/
Onko kisa vedetty pois kun en löytänyt nettisivuilta?
Kyllä se siellä edelleen on, mutta ehkä operaattorisi on blokeerannut sen.