Kiinnostaisi vuorotyön sijaan päivätyöt. Miten sairaanhoitajasta pääsee opiskelemaan terveydenhoitajaksi ja kauanko opiskelu kestää? Teille jotka mahdollisesti edellämainitusti opiskelleet, kannattiko?
Miten sairaanhoitajasta terkkariksi?
mitäs tässä
6118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ammattikorkeakoulut järjestävät aika ajoin tällaisia täydennyskoulutuksia. Itse kävin sellaisen. Meillä oli pari iltaa viikossa opintoja ja sitten harjoittelut. Nopeimmillaan olisi voinut valmistua alle vuodessa, jopa reilussa puolessa vuodessa. Pohjakoulutuksena piti olla sh AMK (opistoaste ei siis riittänyt)
Just. Kävitkö työn ohessa? Taloudellista puolta vaan mietin. Mites pitkä harjoittelu siinä oli?
Kyllä meillä kaikki kävivät työn ohessa, osa oli hoitovapaalla. Teorioiden suhteen ei työnteko haitannut, ts. meillä siis oli koulua aina klo 16-21, joten töiden kanssa ainakin minä pystyin ne järkkäämään. Ja koulua tosiaan oli vain 1-2 kertaa viikossa syys-loka-marraskuussa ja lisäksi tammikuussa. Harjoittelut olivat sitten vähän mutkikkaampi juttu, siis taloudellisesti ja töiden suhteen. Minä olin opintovapaalla -kiitos suopean työnantajan. Suurin osa meistä taisi olla myös opintovapaalla harjoitteluiden aikana, koska harjoittelut on päiväsaikaan ja ei se oikein työn ohessa voi onnistua. Harjoittelija meillä oli yhteensä 3 kk eli 8 viikkoa (3 viikkoa per paikka eli äitiysneuvola, lastenneuvola, työterveys, koulu/opiskeluterveys)
Sorry virheeni eli yhteensä harjoitteluja 3 kk eli tietenkin 12 viikkoa. Minä sain aikuiskoulutusrahastolta opintotukea, joka oli ihan kohtuu hyvä.
Kiitos paljon. Pitääpä tässä tarkastella opintotarjontaa.
MITEN voi olla noin vähän harjoittelua??
Olen itse siis th, valmistunut kaksoistutkinnosta samalla sh:ksi/th:ksi ja th- työn harjoitteluita oli kolme ( sh- harjoitteluita viisi, kesto jokainen 7 viikkoa). JOKAINEN th- työn harjoittelu kesti seitsemän viikkoa. Tärkein näistä oli neuvola ( yhdistetty) ja meille sanottiinkin, että seitsemän viikkoa neuvolassa on nykyisten EU- direktiivien mukainen PAKOLLINEN aika tehdä neuvola- harjoittelua jotta voi th:n pätevyyden saada.