Metsäverotus

msdilli

Hei

Olen ollut metsän omistaja nyt pari vuotta ja tämä on minulle ihan "uusi laji"
Nyt on edessä puunmyyntiä ja Alvilliseksi ilmoitin yhtymäni vuoden alusta.

Olenko käsittänyt tämän oikein: Tein juuri sopimuksen metsäliiton kautta ja teemme harvennuksen ja päätehakkuun pienelle alalle.

Tuloa tulee 20000€ josta ennakkoon otetaan veroa 20% eli 4000€
Alvi tilitetään myös tilille ja palautan sen sitten kun on aika toki vähennän ensin omien menojeni alvin siitä.

Jos ostan mönkijän 5000€ josta alvin osuus 1150€
mönkijän alviton osuus on 3850€

Lopullisessa verotuksessa voin vähentää näin: 20000-3850=16150€
Tästä 16150€ maksan vielä veroa sen puuttuvan 10% Eli 1650€

Yhteensä olisin maksanut veroa 5650€

Tämä jotenkin hämää minua kun ensin otetaan veroa ennakkoon 20% ja sitten vielä pitää maksaa ja ite laskeskella tuo 10% vero mutta laskenko sen mistä summasta?

Kiitos jos voitte auttaa?

11

2983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gg

      Mönkijä tuskin on mahdollista ostaa sinun tapauksessasi metsätalouden kalustoksi joten et voi vähentää alv osuutta eikä se kelpaa myöskään vero vähennyksiin.

    • ********

      http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Maatalousverotus/Verohallinnon_yhtenaistamisohjeet_vuodel(19578)
      ".12.2 Metsätalous

      Metsätaloudessa moottorikelkalla ja mönkijällä on tavallisesti maataloutta enemmän tulonhankkimiskäyttöä. Kelkka- tai mönkijätyypin on kuitenkin sovelluttava metsätalouden käyttöön ja käytettävissä on lisäksi oltava reki, peräkärry tai muu metsätöiden kannalta tarpeellinen koneen lisävaruste. Pääasiallinen metsätalouskäyttö edellyttää moottorikelkalta ja mönkijältä myös riittävää konetehokkuutta, joka mönkijällä on normaalisti vähintään 350 cm3:n kuutiotilavuutta.

      Yksityistalouden käyttöön otettujen polttopuiden teosta ja kuljetuksesta aiheutuneet kulut eivät ole metsätalouden pääomatulosta vähennettävissä olevia kuluja. Kelkan tai mönkijän käyttöä yksityistalouden polttopuiden korjuussa ei katsota metsätalouskäytöksi selvitettäessä koneen lukemista metsätalouden kalustoon. Myöskään koneen käyttökulut eivät tällöin ole vähennettävissä miltään osin metsätalouden pääomatuloista.

      Mikäli koneita ei lueta metsätalouden kalustoon, mutta niitä on käytetty metsätaloudessa, voidaan kustannuksiksi arvioida muun selvityksen puuttuessa moottorikelkasta 11 €/käyttötunti ja mönkijästä 13,50 €/käyttötunti.

      Jos metsätaloudessa käytetään yksityistalouteen kuuluvaa traktoria lisävarusteineen, voidaan sen metsätalouskäytöstä aiheutuvina kuluina muun selvityksen puuttuessa vähentää 10,00 €/tunti tai, jos traktoria käytetään puutavaran kuljetukseen, tämän ohjeen kohdassa 4.1.15 esitettyjä puutavaralajikohtaisia konekustannuksia €/m3.

      Moottorikelkan, mönkijän ja traktorin käyttötunneista ja käyttötarkoituksesta metsätaloudessa on oltava luotettava selvitys muistiinpanoissa, josta se voidaan tarvittaessa pyytää nähtäväksi."

    • yks neuvoja

      Ei se vero noin mene ...puuttumatta siihen saatko mönkkärin vähennyksiin vai et.
      Jos saat, mahdollisesti poistojen kautta ainoastaan

      Lopullinen vero aina puhtaasta tulosta 30 tai 28 % verovuoden mukaan
      Jos puhdasta tuloa jää tuo 16150€ siitä vero 30% on 4845€...ennakkoa olet jo maksanut 4000€ ....lisää joudut maksamaan 845€
      Jos oli päätehakkuuta voit /kannattaa tehdä varaus tulevia menoja /uudistuskuluja varten ,esim 3000 €, jolla "kuittaat tuon 845 € lisäveron.

      Tuo 3000 € varaus sitten 6v päästä tuloa, jos menoja ei tuona aikana ole ollutkaan ..ja maksat sitten summasta sen hetkisen pääomäveron

      • msdilli

        Moi

        Ok asia selvä! Kiitos! Mönkijän saan hommattua ja vähennettyä. Miten se 3000€ varaus tehdään? Saisko tästä selvennyksen?


      • **********
        msdilli kirjoitti:

        Moi

        Ok asia selvä! Kiitos! Mönkijän saan hommattua ja vähennettyä. Miten se 3000€ varaus tehdään? Saisko tästä selvennyksen?

        "Puun myyntituloverotuksessa metsänomistaja
        saa tehdä menovarauksen. Menovarauksella hän
        voi siirtää 15 prosenttia verovuoden metsätalouden
        pääomatuloista verotettavaksi myöhempinä vuosina.
        Näin menovarauksella voi lykätä veronmaksua myöhemmille
        vuosille.
        Menovaraus tehdään verolomakkeen 2C kohtiin
        1.-3. tulevien veronalaisten pääomatulojen yhteismäärästä,
        josta on ensin vähennetty mahdollinen
        metsävähennys."
        https://www.op.fi/media/liitteet?cid=151613535&srcpl=3


    • 17 vuotta metässä

      Msdilli kannattaa mennä metsävero kurssille/iltaan,sieltä saa paljon perustietoa metsäverotuksesta.Niitä järjestää MHY/Metsäkeskus.Jos olet metsässäsi aktiivisesti toimiva metsänomistaja niin siitä on suuri hyöty tulevaisuudessa.Metsätaloudessa on yllättävän paljon verovähennyksiä jos metsässä puuhastelee itse.

    • Anonyymi

      Veroasiaa, toivon textiä muiltakin.

      Tulot 10000
      15 % Varaus 1500
      Matkat Muut 500

      =8000

      Yrittäjävähennys 400 (0.05×8000)

      7600×0.3=? -1900 ennakko

      Lisäveroa ???

    • Anonyymi

      Lisäveroa 380 ecuu. Onko oikein laskettu?

      Hmmm kuinka paljon kuluja lisää että veroja 0-?

    • Anonyymi

      Kuka osaa laskea veron määrän?

      • Anonyymi

        Tuskin kukaan, sillä emmehän tiedä tulojasi.


    • Anonyymi

      Kai toi on oikein, ennakko on 19 %

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3342
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3147
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2546
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2528
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1943
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1840
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1455
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1179
    Aihe