Metsäverotus

msdilli

Hei

Olen ollut metsän omistaja nyt pari vuotta ja tämä on minulle ihan "uusi laji"
Nyt on edessä puunmyyntiä ja Alvilliseksi ilmoitin yhtymäni vuoden alusta.

Olenko käsittänyt tämän oikein: Tein juuri sopimuksen metsäliiton kautta ja teemme harvennuksen ja päätehakkuun pienelle alalle.

Tuloa tulee 20000€ josta ennakkoon otetaan veroa 20% eli 4000€
Alvi tilitetään myös tilille ja palautan sen sitten kun on aika toki vähennän ensin omien menojeni alvin siitä.

Jos ostan mönkijän 5000€ josta alvin osuus 1150€
mönkijän alviton osuus on 3850€

Lopullisessa verotuksessa voin vähentää näin: 20000-3850=16150€
Tästä 16150€ maksan vielä veroa sen puuttuvan 10% Eli 1650€

Yhteensä olisin maksanut veroa 5650€

Tämä jotenkin hämää minua kun ensin otetaan veroa ennakkoon 20% ja sitten vielä pitää maksaa ja ite laskeskella tuo 10% vero mutta laskenko sen mistä summasta?

Kiitos jos voitte auttaa?

11

3034

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gg

      Mönkijä tuskin on mahdollista ostaa sinun tapauksessasi metsätalouden kalustoksi joten et voi vähentää alv osuutta eikä se kelpaa myöskään vero vähennyksiin.

    • ********

      http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Maatalousverotus/Verohallinnon_yhtenaistamisohjeet_vuodel(19578)
      ".12.2 Metsätalous

      Metsätaloudessa moottorikelkalla ja mönkijällä on tavallisesti maataloutta enemmän tulonhankkimiskäyttöä. Kelkka- tai mönkijätyypin on kuitenkin sovelluttava metsätalouden käyttöön ja käytettävissä on lisäksi oltava reki, peräkärry tai muu metsätöiden kannalta tarpeellinen koneen lisävaruste. Pääasiallinen metsätalouskäyttö edellyttää moottorikelkalta ja mönkijältä myös riittävää konetehokkuutta, joka mönkijällä on normaalisti vähintään 350 cm3:n kuutiotilavuutta.

      Yksityistalouden käyttöön otettujen polttopuiden teosta ja kuljetuksesta aiheutuneet kulut eivät ole metsätalouden pääomatulosta vähennettävissä olevia kuluja. Kelkan tai mönkijän käyttöä yksityistalouden polttopuiden korjuussa ei katsota metsätalouskäytöksi selvitettäessä koneen lukemista metsätalouden kalustoon. Myöskään koneen käyttökulut eivät tällöin ole vähennettävissä miltään osin metsätalouden pääomatuloista.

      Mikäli koneita ei lueta metsätalouden kalustoon, mutta niitä on käytetty metsätaloudessa, voidaan kustannuksiksi arvioida muun selvityksen puuttuessa moottorikelkasta 11 €/käyttötunti ja mönkijästä 13,50 €/käyttötunti.

      Jos metsätaloudessa käytetään yksityistalouteen kuuluvaa traktoria lisävarusteineen, voidaan sen metsätalouskäytöstä aiheutuvina kuluina muun selvityksen puuttuessa vähentää 10,00 €/tunti tai, jos traktoria käytetään puutavaran kuljetukseen, tämän ohjeen kohdassa 4.1.15 esitettyjä puutavaralajikohtaisia konekustannuksia €/m3.

      Moottorikelkan, mönkijän ja traktorin käyttötunneista ja käyttötarkoituksesta metsätaloudessa on oltava luotettava selvitys muistiinpanoissa, josta se voidaan tarvittaessa pyytää nähtäväksi."

    • yks neuvoja

      Ei se vero noin mene ...puuttumatta siihen saatko mönkkärin vähennyksiin vai et.
      Jos saat, mahdollisesti poistojen kautta ainoastaan

      Lopullinen vero aina puhtaasta tulosta 30 tai 28 % verovuoden mukaan
      Jos puhdasta tuloa jää tuo 16150€ siitä vero 30% on 4845€...ennakkoa olet jo maksanut 4000€ ....lisää joudut maksamaan 845€
      Jos oli päätehakkuuta voit /kannattaa tehdä varaus tulevia menoja /uudistuskuluja varten ,esim 3000 €, jolla "kuittaat tuon 845 € lisäveron.

      Tuo 3000 € varaus sitten 6v päästä tuloa, jos menoja ei tuona aikana ole ollutkaan ..ja maksat sitten summasta sen hetkisen pääomäveron

      • msdilli

        Moi

        Ok asia selvä! Kiitos! Mönkijän saan hommattua ja vähennettyä. Miten se 3000€ varaus tehdään? Saisko tästä selvennyksen?


      • **********
        msdilli kirjoitti:

        Moi

        Ok asia selvä! Kiitos! Mönkijän saan hommattua ja vähennettyä. Miten se 3000€ varaus tehdään? Saisko tästä selvennyksen?

        "Puun myyntituloverotuksessa metsänomistaja
        saa tehdä menovarauksen. Menovarauksella hän
        voi siirtää 15 prosenttia verovuoden metsätalouden
        pääomatuloista verotettavaksi myöhempinä vuosina.
        Näin menovarauksella voi lykätä veronmaksua myöhemmille
        vuosille.
        Menovaraus tehdään verolomakkeen 2C kohtiin
        1.-3. tulevien veronalaisten pääomatulojen yhteismäärästä,
        josta on ensin vähennetty mahdollinen
        metsävähennys."
        https://www.op.fi/media/liitteet?cid=151613535&srcpl=3


    • 17 vuotta metässä

      Msdilli kannattaa mennä metsävero kurssille/iltaan,sieltä saa paljon perustietoa metsäverotuksesta.Niitä järjestää MHY/Metsäkeskus.Jos olet metsässäsi aktiivisesti toimiva metsänomistaja niin siitä on suuri hyöty tulevaisuudessa.Metsätaloudessa on yllättävän paljon verovähennyksiä jos metsässä puuhastelee itse.

    • Anonyymi

      Veroasiaa, toivon textiä muiltakin.

      Tulot 10000
      15 % Varaus 1500
      Matkat Muut 500

      =8000

      Yrittäjävähennys 400 (0.05×8000)

      7600×0.3=? -1900 ennakko

      Lisäveroa ???

    • Anonyymi

      Lisäveroa 380 ecuu. Onko oikein laskettu?

      Hmmm kuinka paljon kuluja lisää että veroja 0-?

    • Anonyymi

      Kuka osaa laskea veron määrän?

      • Anonyymi

        Tuskin kukaan, sillä emmehän tiedä tulojasi.


    • Anonyymi

      Kai toi on oikein, ennakko on 19 %

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4079
    2. 61
      3359
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      163
      3060
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      70
      3012
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2499
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2316
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      184
      2027
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2024
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      65
      1982
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1403
    Aihe