Palstalla on herättänyt ihmetystä pisteyttäminen, joka on ajoittain käsittämätön.
Ilmoituksena totean huomaneeni siinä kerran vikaa. Antaessani yhden pisteen, siinä ennen ollut 1 muuttui 22, kun piti olla 2.
Siinä meillä on selitys keskustelua herättäviin epäoikeudenmukaisiin pistelukemiin. Ilmoitan asiasta ylläpitoon tilaisuuden tullen.
PS. Harvoin tulee vilkaistua niitä pisteitä, kun ne on olleet joskus niin
älyttömiä.
Minusta ne vois' olla pois kokonaan. Jokainen kun arvioi itsekin mistä pitää ja mistä ei, moikka
Ilmoituksena totean huomaneeni siinä kerran vikaa. Antaessani yhden pisteen, siinä ennen ollut 1 muuttui 22, kun piti olla 2.
Siinä meillä on selitys keskustelua herättäviin epäoikeudenmukaisiin pistelukemiin. Ilmoitan asiasta ylläpitoon tilaisuuden tullen.
PS. Harvoin tulee vilkaistua niitä pisteitä, kun ne on olleet joskus niin
älyttömiä.
Minusta ne vois' olla pois kokonaan. Jokainen kun arvioi itsekin mistä pitää ja mistä ei, moikka
Vastaukset 57
Vanhimmat
Onko sen niin väliä mitenkä ne heittelee, minusta on aiva sama, en edes katso niitä. mielestäni se on lapsellistakin, painella tai - kirjoittaminen on paljon tärkeämpää.
Saisivat poistaa koko systeemin.
Ei ne minullekaan ole tärkeitä, kun ei muista niitä katsoakaan. Pari kertaa olen pisteyttänyt silloin uutuuttaan, mutta kun siitä oli puhe, niin muistin tuon, jo ajat sitten olleen vian.
Herättäähän se kummastusta, tuollaiset lukemat puoleen jos toiseen!
"Ei ne minullekaan ole tärkeitä, kun ei muista niitä katsoakaan."
Näyttävät olevan aika tärkeitä ja näköjään tulee niitä katsotuksi, kun peräti ylläpitoon halutaan ottaa niiden johdosta yhteyttä!
Aloituksessa puhuttiin "epäoikeudenmukaisista" pistelukemista, jotka ovat tulleet palstan käyttäjiltä. Miltähän taholta sitten oikeudenmukaiset pisteet tulisivat?
Samaa mieltä Monican kanssa.
Koko peukaloiminen on täysin lapsekasta.
Huonot pisteet, eli miinukset, näyttävät tulevan kirjoittajan nimimerkille
kaikille tule, ne on tex ja kukkahame jotka asuu palstalla koko ajan ja itselleen nostelee. Aina on heti valmiina plussa perässä kun kirjoitus ilmestyy. Jos olisi joku virhe, kaikille tulis samaan tahtiin plussia.
Nim.ei niitä plussia
Hei et kai sinä itse ole se joka olet noista plussista ja miinuksista olet eniten kiinnostunut ja noita samoja ilkeilyväitteitäsi heitellyt,tex ym niskaan. Nuo sanasi ovat toistuneet usein.
Ilkeyksien kirjoittelu muitten palstalaisten viestien perään kuuluvat sinun taktiikkaasi ja niillä sekä vielä noitten peukaloitten painamisella jonkinmoista tyydytystä saat. Et edes malta olla siitä hiljaa vaan koetat silläkin provosoida muita.
No saitpa minut provosoitua,vaikka sananvaihtoon en usein kanssasi antaudu.
Olet jo tullut tunnetuksi. Ei palstalla monta kaltaistasi ole,olet vaan kova täällä ahkeroimaan. säälittävää
Toisten virheistä voi oppia.
En seuraa pistyttämistä sehän tulee ihan meidän joukosta varmaankin.
Ei ole mitään merkitystä moisilla koska joku tyttää joku ei..
miksi juuri sinä aloitit tämäämöisen ketjun ?
Koska muistin silloin sattuneen oudon tuplaantumisen! Siinähän selitys löytyy koko ajoittaisille hirmulukemille.
Kylläpä täällä kuvitellaan kaikenlaista hölmöä kanssaihmisistä, mutta ei reagoida todelliseen tilanteeseen.
Tuoko nyt mitään on jos tekee ilmoituksen ylläpitoon ? Yks' puhelinsoitto, niin olen ainakin tehnyt jotakin. Tietokonevikahan se on, onko sitten korjattavissa näkee sitten.
kun se rtetokonevika on vain kahdella jotka muutenkin toisiaan kehuu kaiken aikaa.
Näinköhän se onkin sinun *lelusi* jolla saat sabotaasejasi jatkaa!
Eihän tuossa sanomassasi nytkään järkeä ole!
Mitä väliä, pisteitä saa kai kannustuksena lukijoilta silloin kun asia on ollut plussan arvoinen. Jos saa miinusmerkkejä, kannattaa kai tutkia tekstinsä sävy ja sisältö.
Et ole ohikulkien vaan asukas alakuloinen.
Hauskaa kun huomaa, että perässä kulkee tämä ahkera laittamassa se miinus.
Ei varmaankaan laita miinusta kirjoitukselle, vaan tälle nimimerkille. Olen kuitenkin ajatellut jos hän kuitenkin sattui lukemaankin kirjoituksen, sehän on mielestäni tärkeämpää hänen itsensä kannalta katsottuna.
Taitaa rempata sitä jatkuvasti! Voihan ihmispolo!
ihmispolo, saa tyydytystä kun sinulle antaa plussia.
Jos tarkoitat ja - järjestelmää,uudet lukemathan näkyvät vasta,kun esiin pulpahtaa uusi kirjoitus.
Entisen ja uuden väliinhän mahtuu vaikka tuhat uutta plussaa ja miinusta-
.
Kaikkea kanssa.
Siinä näkijä missä tekijä.
Olkoon sitten ennallaan huvittavaahan tuo jo onkin!
Paljon hauskempaa on mennä putsaamaan portaat lumesta, kun täytyi ihan työntää ovi auki,..moikka
Voi olla, että tuosta plus/miinus-vaihtoehdosta on enemmän haittaa kuin hyötyä.
Minusta se on kuitenkin jonkinlainen kannanotto ja siksi suhtaudun siihen vakavasti. Ei niin, että antaisin sen vaikuttaa kirjoittamiseeni vaan niin, että yleensä tarkistan miinuksen/miinusten jälkeen tekstin ja myös mietin mikä siinä mättää jotakuta - ehkä moniakin.
Joskushan on vain kyse siitä, että joku ei tykkää kirjoittajasta tai katsoo hänen olevan "liikaa äänessä", mutta kai sekin on lupa ilmaista, ellei muuten niin miinuksella. Vähän epäreiluna minäkin kyllä pidän tuota miinustamista, etenkin jos se tulee puskasta. Siinähän miinuksen saaja jätetään tyhjän päälle eikä hänen ole mahdollista tarkentaa/selventää sanottavaansa, koska usein kyse on väärinkäsityksistä.
Itse on tuota pisteytystä käytä - vai olenko muutaman kerran antanut plussan, kun en ole muuta ehtinyt - miinuksia en anna koskaan. Mitä tuohon aloittajan kokemukseen pisteytysautomaatista tulee, minäkin olen törmännyt samaan sen harvan kerran kun olen peukutusta käyttänyt. En sitten millään saanut plussaa tauluun vaikka monesti yritin.
Heh, heh. Miinus tuli varmaan siitä, että olen ollut liikaa äänessä..))
Ei pitäs huudella vieraisiin pöytiin, vai miten sitä sanotaan ?
Oikein arvasit
Ei siinä kovin suuri virhe ole kun usein kirjoettaisani ajattelen, onko tämä nyt julkaisemisen arvoinen ja kas, kohta siihen ilmestyykin miinus. Tietysti jos sitä uutisena pitää sitä miinusta, miinushan kirjoitukseeni kuului jo alunperin.
Siinä valossa puolestani systeemin lähtökohta on kin viallinen. Turhia kannanottoja tämäkin on, kuten ne plussat ja miinukset, sillä jokainen tykönään tietää kyllä mitä tuotoksensa on arvoltaan.
Plussia tai miinuksia, yhdentekevää se on. Pisteytys on merkki siitä, että on sellaisia, jotka ovat tekstin lukeneet ja se on heihin vaikuttanut.
Pahempi on se, ettei kirjoitukselle tulee mitään pisteitä. Sehän on merkkinä siitä, ettei kirjoitus ole juuri ketään hetkauttanut.
Pisteytys ei ole lapsellista, sitä vastoin on lapsellista väittää, että kirjoittajat muka itse napsisivat kirjoituksilleen plus-merkkisiä pisteitä. Heräisi silloin kysymys, kuka sitten miinus-merkkisiä pisteitä jakaa. Huvittavaa on myös, että joku tilastoi itse kunkin saamia pisteitä.
ja totta on että texin kirjoituxet on ihan huippua, 24 x parempia kuin muitten.
Stop nyt sentään, ei se nyt ihan noinkaan ole! Meillä on varmaan jokaisella, joku kirjoittaja - useitakin, joiden tekstejä luemme mielenkiinnolla ja pidämme ulosannistaan.
Ilahduttaa varmaan halusit, mutta se hämmentää kyllä enemmän!
Mitään syytä ei ole noin kovin liioitella! Kyllä niitä miinuspisteitä ja moittimisia tulee ihan tarpeeksi muutenkin!
Kirjoitellaan me vaan kukin omassa rauhassamme, ilman että pitäisi aina miettiä, minkä vaikutuksen sepustuksemme tekee.
Kunkin oma tyyli ja personallisuus, ilmenee niin monin tavoin kun lukee, monimuotoisuudesta ainakin minä pidän.
Myös selkeän asiallinen tapa ilmaista itseään, on kuin lepoa aivoille.
Unohdetaan nyt tällaiset ylilyönnit.
MINÄ haluankin että minusta puhutaan, että MINÄ olen koko ajan pääasia!
että tää on täyttä vinoilua sille ja yhelle toiselle, kun koko ajan ittensä peukuttavat.
Tää nyt on tätä pisteytystä. Jos jotakin kirjoitetaan ollaan kuin jotakin koululaisia arvosanoineen. Jos minä sanon, että tämä on minun kirjoitus, eikä siinä ole kenelläkään mutisemista, Tää on mun juttu. samantekevää mitä toiset ajattelee.
En usko kuin tuo yhden tilastoja rakastavan miehen antavan noita miinuksia, vaihtais välillä vaikka tuolia jos se helpottaa elämää.
Jos joku niin tämä MIEShenkilö on juuri se joka sotkee kaikki asialliset ketjut, pahottaa muutamia ihmisiä suoranaisella vidduilulla.
Nytkin tuo edellinen teksti, onko se jotenkin ikäistemme ajatusta?
Paschkapurot virtaa virstalammikkoon.
Witalis.....
Tämä ketjurakenne on huono. Nytkin saa tarkkaan katsoa mitä edellistä viestiä tarkoitit, ajallisesti sopisi joko klo 21.33 tai 21.42 kirjoitettuihin. Joku voi erehtyä että joutavoisen viestiä tarkoitit, ellei kellonaikaa katso.
"... pahottaa muutamia ihmisiä suoranaisella vidduilulla.
Nytkin tuo edellinen teksti, onko se jotenkin ikäistemme ajatusta?
Paschkapurot virtaa virstalammikkoon."
Noin esitelmöi ystävämme Witalis antaen malliesimerkin, joka kuvaa "ikäistemme ajatusta".
Mikähän muuten on "virstalammikko".
tuleeko virtsa kirjaimilla vai tähdillä, se voi olla pieni peitejuttu, hajulle
vaan on aivan iso ja mahtava oikein kopioitava
Kyllä tuo pisteytys vie elämän pirstaleiseksi, yöunet ja päälle päätteeksi ruokahalunkin monelta.
Joku on äärimmäisen kateellinen toisen saamista plussista.
Joku on suorastaan epätoivoissaan saamistaan miinuksista.
Joku surkuttelee, että saa aina miinuksia, vaikka kuinka yrittäisi tuoda julki viisaita ajatuksia Toinen kyseenalaistaa mahdollisuuden, että jonkun kirjoitus olisi 24 kertaa parempi kuin muiden!
Tämä kaikki tapahtuu 70 -vuotiaiden palstalla! Luulisi olevansa 7-vuotiaiden parissa!
Tämän kirjoittaja kerää tavallisesti miinuksia; parempihan se on kuin puhdas nolla.
Vanhaa sanontaa mukaillen hän nimittäin uskoo, että ketä (palstan) lukija rakastaa, sitä hän myös kurittaa (antamalla miinuspisteitä).
Toivottavast ylläpito ottaa pois pian tuon lapsenmioelisten tikkarin, tai - pelleilyn.
U-atulle plussa, kun hoksasit tuon miinuksen perimmäisen tarkoituksen, jonka voi pukea myös vanhaan sanalaskuun : rakkaudesta se hevonenkin potkii. Toki plussatkin osoittavat mieltymystä, joten tämäkin on asennekysymys.
Joskus pistää silmään plussien tai miinusten suuri määrä, joku on 24 jopa kerännyt, mutta luulisin siinä olevan jotain teknistä häikkää. Kuka nyt itseään silmätikuksi haluaisi !
Onneksi ei sentään ole keskisormen kuvia täällä, joskus olen nähnyt sellaisen ilmestyvän auton tuulilasiin. Voisihan täällä monen kanssa ylävitosetkin heittää, sehän on niin muodikas ele , kun on voitokkaassa yhteisymmärryksen tunnetilassa.
Yhtäkaikki : eiköhän tämä peukalointi ole plusmiinusnolla, kuten eläkekorotuskin.
Hyvin kirjoitettu u-aatu ja Rammoona noista peukaloinneista. Tää on varmasti sitä nuolemista, hehh SLURPS!
Pisteiden antaminen on monesta yhteydestä tuttu palautteen muoto.
Tosin pisteytyksestä voitaisiin poistaa etumerkki, sillä kun ei ole juurikaan merkitystä. Miinuksethan voisivat olla yhtä hyvin plussia.
Hoidettavia potilaita tulisi vähemmän ja vältettäisiin siltä osin yhteiskunnan maksamia terveydenhoidon kuluja.
Juuri tämän ketjun aikaan olin bannissa ja aikanikuluksi aloin pisteyttää kirjoituksia, mutta ihme ja kumma !? kone oli aivan sekaisin. Pisteitä tuli satunnaisesti useita ja ei väliä, painoinko /-, sillä kone valitsi antamansa itse.
Ymmärrätkö, että samaan aikaan muutkin jakelevat peukaloitaan?
Ymmärrän toki, mutta sitä en ymmärrä jos yritän laittaa , niin kone lykkää 10 miinusta ja antoi jatkaa tätä shouwtani samalle kirjoittajalle, mikä ei todellakaan ollut aikaisemmin toiminut, eikä toimi nytkään.
Huvikseni silloin kokeilin antaa pojoja hieman jokaiselle ja jännäsin, mitä kone antaa. Tuskin siellä oli kymmeniä kanssani leikkimässä, vaikka bannissa tuntuu olevankin aika moni. Onkohan ne kaikki "Saunalahtelaisia"?
Joku muutos on tehty sillekkin, että enää ei tule postiini ilmoitusta, että kirjoitukseeni olisi vastattu vaikka onkin.
Nyt muutamilla palstoilla pelätään, että 12.3 tulevassa S 24 uudistuksessa kirjautuminen tulee pakollisesksi. Ei tule muuten. Valitettavasti.
Jos kirjautuminen tulisi tällä palstalla pakolliseksi, se muuttuisi ratkaisevasti. Paikalla olisi muutama kirjoittaja (ehkä 5). Näistä vielä enemmistö olis ilmiriidassa keskenään.
Haukkumasanat lentelisivät pienessä piirissä. Omaa mielipidettä puollettaisiin viittaamalla keskustelukumppanin ikään, terveydentilaan, kirjoitustaitoon, äidinkieleen ja höppänyyden tasoon.
Moni tulisi katumapäälle avattuaan keskustelun ja niinpä yhden jos toisenkin keskustelun otsakkeessa todettaisiin, että kirjoittaja on poistanut klyseisen tekstin.
Kukapa meistä tuollaista toivoisi?
Tuo luulo rekkautumispakosta johtuu siitä, että tämän ikäisistä moni ei enää ymmärrä lukemaansa. Ehkä luetaan liian hätäisesti. Sen näkee viestien ymmärtämisessäkin.
Siitä on jonkinverran haittaa.
Hajuu se häiritsis eniten
ah
ei varmaan se hajua haittaisi haju vaan työntäisi perseensä sun nokkaan ja sinäkin saisit haistaa oikeeta hajua.
Totta luettua ei näytä monikaan ymmärtävän, siitä myöhemmin!
u-atulle
Mitä mieltä olisit, jos palstojen joukossa olisi muiden mukana myös ryhmä vain rekisteröityneille. Ihan noin vaikka kokeiltavaksi.
Voisihan sellainen olla, mutta siitä tulisi varmaan aika pian tylsä ja mielenkiinnoton.
Tämänlaisessa ketjussahan elämän syke tuntuu. Aiheet menevät menevät ristiin rastiin ja tässä vaiheessa ollaan tekemisissä ihan muiden asioiden kuin aloituksen aiheen kanssa.
Meinaatko, että erotettaisiin p ja pannukakku?
Miksi niin tehtäisiin, kun säännöt sallivat rakisteröinnin ja sen puutteen?
Ylläpidolle on suuri kävijämäärä tärkein, aivan sama, onko se rekattua vai sitä ilman.
Sen takiahan peukalon kuvat siellä ovat osoittamassa ylös ja alas, että pisteitä voidaan antaa tnnustukseksi tai moitteeksi,määrältään enemmän tai vähemmän.
( uatu katsoo, että säästääkseen lukijoita tarpeettomalta lukemisen vaivalta hän antaa runolle suuntaa-antavan otsikon. Näin ollen plus-peukaloita saavat lukijat voivat niin halutessaan ohittaa seuraavan esityksen.)
Runo lohtuna niille, jotka eivät saa plus-peukaloita
uatu-parka päätään raapii,
Pegasos jo maata kaapii.
Mieli on nyt uatun tumma,
syynä peukaloiden summa.
Jutut uatun jäävät unhoon,,
nollain, miinuksien varjoon.
Jos ylläpitoon kirjoittaisi,
ehkä sieltä lohdun saisi.
Ylläpito tuumaa uatu,
joskus sielt on apu saatu,¨
mutta usein valitukset,
lukijoiden vuodatukset,
kesken kaikkein muiden töiden
on tarinoita höppänöiden!
Keksii uuden johdatuksen,
liekö tahto kaitselmuksen?
Siksi lähtee pappilaan,
rovastia tapaamaan.
Sikaria tuprutellen
saarnakirjaa leyhytellen,
rovasti nyt uatun tapaa,
tunnelma on kovin vapaa.
Kertoo uatu käynnin aiheen,
tapahtumain viime vaiheen.
Kyllä tunnen uatun jutut,
meikäläisellekin tutut,
tuumaa siihen esipaimen.
rovastimme varsinainen.
Saarnaa kun mä panen kuntoon,
kansaa saatan synnintuntoon,
lauseita kun yhteen punon,
ota avuks uatun runon,
niissä kun on paljon hyvää,
elon ohjet, kultajyvää.
Kun vainaja puupaidassaan
matkalle käy Tuonelaan,
sanat uatun hyvänsuovat
omaisille lohdun tuovat.
Kun nuoripari samaa jalkaa
yhteistä nyt tietä alkaa,
uatun sanat neuvoo, ohjaa,
yhteisehen sopuun johtaa.
Kun pikkulapsi nimen saa
ja nimi hälle annetaan
väliin on niin ankeaa,
ei juttu luista ollenkaan.
Tilanteenpa laukaisee
ja kielenkannat aukaisee
uatun sana osuva
tunnelmaa nyt nostava,
on keskustelu valtavaa
lapsikin jo lallattaa.
Veli uatu, moiset huolet pois
pahemminkin olla vois,
jätä tuokin huoli mainen,
neuvoo vielä esipaimen.
uatu tallin oven avaa,
Pegasos nyt sisään ravaa.
,
i
Minä uatulle plussan annoin
huolta voinnistasi kannoin
sulla pulppuilee runosuoni
etkä taida olla edes juoni.
Se on oikein hyvä juttu
että apuja saa moni tuttu
kun uatulla on hyvät neuvot
jää toiseks Retut sekä Teuvot.
Tehdään niin myös muut
avataan sydämet ja suut
kun muita puolustetaan
ja elon tiellä opastellaan..
Kiitosta voi aina jakaa
se hyvän mielen takaa
haleja ja suukkojakin
niistä nauttii itsekukin.
Sitten soukemmalle suuta
jos ei tuu mieleen muuta
kuin toisten moitiskelut
tai tympäisevät itsekehut.
On karkauspäivä tänään
naiset kosaisemaan säntää
onkos hamekankaat varattu
vai suostumaan sparrattu ?
On palstan uroot karanneet
piiloihinsa hiljaa hipineet
ettei löydä ikäneidot eikä lesket
siinä loppuis vapaus kesken.
Onko täällä vapaita miehiä
leskeks jääneitä tai karanneita
jos vielä ehta poikamies vielä
sepä oiskin namupala elon tiellä !!
Turha koko juttu. Miksi pitäisi arvostella. Kirjoitukset ovat mielipiteitä, ajatuksia. Ei voi eses pisteyttää.
Runotkin ovat hyviä ilman pisteytyksiä. Niissä jokaisessa on sitä omaa ajatusta, hyviä jokainen. Jos olisivat jotakin kilpailu tuotantoo, niin ehkä silloin paikallaan. Siis pyydettynä tuomaristona. Tarkoitus varmaan kirjoitusten pitämisestä. Kaikilla on erilainen maku luettuihin kirjoituksiin, ei siinä arvostelu ole paikallaan. Ei eriarvoisuus ole hyväksi.Jos jostakin pitää, niin pitää,tai sitten ei.