Työmiehen mielipide maataloustuesta.

Niin itse en henk.koht. ainakaan ole kateellinen tuensaajille. Ruoka maksaisi aivan jotain muuta jos sitä ei keinotekoisesti tuettaisi verovaroin.
Mielestäni nykyinen käytäntö on täysin väärä maanviljeliöitä kohtaan koska näin tapetaan täysin yrittäminen ja siitä saatava mahdollinen tulos. Ennen naurettiin kippurassa Neuvostoliittoa ja sitä holhousta mikä siellä vallitsi ja nähtiin mihin se johti. Eu seuraa pikkuhiljaa samoja jalanjälkijä ja tuloksen saamme nähdä tulevaisuudessa.
14225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

-

Äänestä

-

Äänestä

maajussien provo oikeen kunnon sontaa taas kerran ,alottaja ei ole rautakouraa nähnykkään taitaa olla itte maajussi koura prunkman,,,

Äänestä

-

Äänestä

-

Äänestä

-

Äänestä

-

Äänestä

"Ruoka maksaisi aivan jotain muuta jos sitä ei keinotekoisesti tuettaisi verovaroin."

Ja mikähän sen hinnan nostaisi? Aikanaan Suomi ja Ruotsi valitsivat eri taktiikan, Ruotsissa päätettiin tulla toimeen EUn maksamalla maataloustuella, päätettiin olla rasittamatta omia veronmaksajia sillä ja EU maksaa noin 92-95% tuista, pieni osa on itse rahoitettua. Mites meillä? EU maksaa tuesta vain 40% ja loppu 60% eli 1,1 miljardia revitään omien veronmaksajien selkänahasta.

Mites maatalous? Meillä omavaraisuus naudanlihaa lukuun ottamatta on yli 100% eli kaikkea mitä laajemmin tuotetaan niin tuotetaan yli oman tarpeen. Viljaa, maitoa, sianlihaa, kananmunia, broileria. Ruotsi vastaavasti on omavarainen oikeastaan vain viljassa ja maidossa, jopa perunoita tuodaan kun oman maan tuotanto ei kata kulutusta.

Mites kaupoissa? Maksaako ruoka "aivan jotain muuta" eli kaksin- kolmikertaisesti? No ei, Ruotsissa on ruokakorivertailuissa ollut ruoka jopa halvempaa kuin meillä. Kannattaako tuo tukeminen? Ruotsiin vertailussa kuluttajat eivät meillä tuesta ainakaan hyödy.

Äänestä
  • ruotsin elintarvikekauppa ei ole niin keskittynyttä kuin meillä. Toissa syksynä tuli hirveä haloo kun selvisi että siellä oli elintarvikekaupan kate 17%. Mitenkäs se meillä menikään keskimäärin 39% ja joissain tuotteissa yli 50%.

    Tilanteeseen ei liene tulossa korjausta, S ja K hallitsevat suvereenisti. Erityisesti S-kauppa tahkoaa tulosta ja muka palauttaa omistaja-asiakkailleen tuloksen, kyllä ne rahat katoaa ulkomaille suurten markettien rakentamiseen.

    Äänestä

  • Ruotsissa on suuremmat EU tuet kuin meillä ja ruoka kalliimpaa ja emme ole omavaraisia elintarvikkeiden suhteen, ihme valehtelua jatkuvalla syötöllä.

    Äänestä

-

Äänestä

-

Äänestä

-

Äänestä

-

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rautakoura. kirjoitti:

Niin itse en henk.koht. ainakaan ole kateellinen tuensaajille. Ruoka maksaisi aivan jotain muuta jos sitä ei keinotekoisesti tuettaisi verovaroin.
Mielestäni nykyinen käytäntö on täysin väärä maanviljeliöitä kohtaan koska näin tapetaan täysin yrittäminen ja siitä saatava mahdollinen tulos. Ennen naurettiin kippurassa Neuvostoliittoa ja sitä holhousta mikä siellä vallitsi ja nähtiin mihin se johti. Eu seuraa pikkuhiljaa samoja jalanjälkijä ja tuloksen saamme nähdä tulevaisuudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu