Itä-Suomen yliopiston sivuilta näki yhden aikaisemman vuoden kokeen ja näytti siltä että tärkeintä olisi vain hahmottaa kokonaisuus, nippelitiedolla ei päässyt noissa kokeissa brassailemaan. Ja kuten arvosteluperusteissa sanottiinkin, huomiota kiinnitetään siihen miten hyvin on osannut erottaa olennaisimman.
Ja siis esseemuotoisia vastauksia kysymyksiin.
Kertokaahan joku, onko tämä yleinen linja Joensuun pääsykokeissa? Esim. Jyväskylään haettassa ainakin joitakin vuosia sitten piti opetella AIVAN KAIKKI mitä pääsykoekirjaan oli kirjoitettu ja nippelitiedolla oli pääosa kokeessa.
Miten siis valmistaudun ko. kokeisiin?
Jyväskylä Psykologia
4
182
Vastaukset
- hulnggvs
Joensuu vetää omaa linjaa - mm. pääsykoekirjat ovat kovin erilaiset muihin paikkoihin verrattuna. Taustalla on ehkä enemmän kasvatustieteisiin päin kallellaan oleva tutkimuspainotus, Jyväskylässä taas on perinteisesti ollut mainitsemasi linjaus.
- Hakeva hakija
Eli voin siis olettaa että tänäkin vuonna koe on vastaavanlainen eikä nimiä ja vuosilukuja tarvitse koetta varten mitenkään erityisesti päntätä?
On tosiaan erilaiset pääsykoekirjat. Sekin tässä tosin mietityttää, että kun nämä kirjat ovat ihan ymmärrettävää, helppolukuista tekstiä niin onkohan järkytys jos sitten pääsen sisään että se itse opiskelu on sitä samanlaista junttaamista mitä on esimerkiksi "Ihmisen psykologinen kehitys"-kirjan lukemisen yrittäminen.
Onko muuten soveltuvuuskoe vielä käytössä joissain yliopistoissa psykologian osalta? Joensuussa ei ainakaan, Tampereen, Turun enkä Helsingin opiskelijavalintainfosta löytänyt siitä mainintaa. Jyväskylässä kyllä on. - hulnggvs
Todennäköisesti näin voi olettaa. Itä-Suomen yo:ssahan tuo pääsykoekirja on sama Joensuun psykologiassa ja Kuopion sosiaalipsykologiassa (yhteiskuntatieteiden pääsykoe) - siinä on jotain yhteistyötä. Itse opiskeluhan on perusopintojen osalta koko Suomessa sama PSYKONETin verkkoluentojen kautta. Tentteihin pitää nippelit osata,koska ne ovat rasti ruutuun tenttejä. Sitten aineopinnoissa ja syventävissä eri yliopistot eroavat toisistaan sen mukaan mitä niiden tutkimustoiminnassa painotetaan.
- oakösdaj
Soveltuvuuskoe oli käytössä vielä viimekeväänä (2011) Turussa, epäilen että on vieläkin. Tampereella ei ole, siellä sisään pääsee loppupeleissä sen tilasto-osan onnistumisen perusteella. Helsingistä en tiiä, Jyväskylässä on soveltuvuuskokeet. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791766
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19693- 52674
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42578Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m166531Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä25497Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466