Hei
Mitkä ovat sinun TOP5 kohdettasi Lontoossa.
Ne kohteet joilta ilman Lontoo ei olisi Lontoo, ja jotka jokaisen Lontoossa kävijän pitäisi nähdä.
Lontoon TOP5 Kohteet
11
947
Vastaukset
- *** *** ***
Ihana Lontoo!
Pakoliset nähtävyydet riippuvat aika paljon siitä, onko matkassa aikuissurassa vai lasten kanssa. Ja nähtävää on niin valtavasti!
Itse en ole esim. Madame Tussaudin tai London Dungeonin fani. Mielummin käyn vaikka British Museumissa, Taten museoissa tai V&A:ssa. Kävelen pitkiä matkoja, Hyde Parkissa tai Sohossa, ja nautin ilmapiiristä. Jos minulla on päivä ylimääräistä, niin hurautan junalla Oxfordiin.
Yksi must-juttu minulla on: musikaalit. Ja onneksi niissä riittää tarjontaa! - E&A
Historiahulluna:
British museum
Natural history museum
Ja kyllähän ulkoa pitää kuvata ainakin
Big Ben
Buckimhamin palatsi
ja naisena toki
Oxford Street ;) - minä
Luonnonhistorian museo
musikaalit, eritoten Billy Elliot the Musical
Piccadilly Cirkus
Borough Market
Yleinen geekoillu siellä täällä, ilmapiiri, pubit - Jerpsis
Vaikkea sanoa vain 5 kpl kohteita koska siellä on niin paljon nähtävää, mutta ehdottomasti siihen "pakko nähdä"-listaan menee tietenkin Big Ben ja parlamentti talo, Tower Bridge, Buckinghamin palatsi, Piccadilly Circus sekä London Eye (se iso maailmanpyörä). Ne ovat kaikki Lontoon maamerkkejä. Muita näkemisen arvoisia paikkoja on mm. Windsor, joka on noin kolmen vartin junamatkan päässä Lontoon keskustasta. Sitten on ihastuttavia puistoja sekä nyt viime reissulla kävin siinä Aquariumissa joka on London Eyen vieressä. Ihana paikka koska tykkään katsella kauniita kaloja ym veden eläviä :) En ole kertaakaan käynyt missään musikaaleissa mutta olisi hieno se vielä kokea. Museot ovat kanssa kivoja jos sellaisista yhtään tykkää.
- 17%%
Big Ben ja Houses of Parliament
Buckinghamin palatsi ja vahdinvaihto
Piccadilly Circus ja Covent garden
Westminster Abbey ja St Paul´s katedraali
musikaalit ja pubeissa käynti
Oxford Street joku tavaratalo esim. Selfridges tai Harrods siis ihan katselumielessä, rahaa niistä ei ole ostaa mitään, ei ainakaan mulla
London Eye ei vakuuttanut minua kyllä lainkaan, siksi en edes mennyt siihen. Melkein sama kuin Lintsin maailmanpyörä. Kalliskin on.- Jerpsis
London Eye ei oikeastaan olekaan kovin ihmeellinen vaikka onhan sieltä hienot näköalat. Olen siinä kerran käynyt yli 10 vuotta sitten, ja silloin se maksoi noin 8 puntaa joka oli sillon hintansa väärti. Nyt hinta oli yli tuplaantunut! Mutta siitä saa kyllä hienoja kuvia pimeällä :)
- 17%%
Jerpsis kirjoitti:
London Eye ei oikeastaan olekaan kovin ihmeellinen vaikka onhan sieltä hienot näköalat. Olen siinä kerran käynyt yli 10 vuotta sitten, ja silloin se maksoi noin 8 puntaa joka oli sillon hintansa väärti. Nyt hinta oli yli tuplaantunut! Mutta siitä saa kyllä hienoja kuvia pimeällä :)
Asia on varmastikin näin, että maisemat ovat hienot. Hinta on vaan nykyään kallis, joten ei ole enää hintansa väärtti. Olin hiihtolomalla Lontoossa ja olin siellä Big Benin ja Houses of Parliamentin nurkilla kuvaamassa, siellä se häkkyrä seisoi, ei ollut yhtään asiakasta ja olin sentään aika kauan noilla kulmilla, ilmakin oli silloin tosi hieno. Kesällä voi toki olla vilkkaampaa.
- """"""""""""""""""""
London Eyen sijaan voi saada yhtä hienot maisemat mutta halvemmalla Tower Bridgelta. Ja on vielä ihan aito perinteinen lontoolainen nähtävyys.
Mutta lisäyksenä yllämainittuihin pakollisiin: Portobello Road. Tai joku muu vastaava markkina/tori/kirpputori. Minun Top5 Lontoo
Big Ben, tottakai!! ;)
Fortnum & Mason, ihana kauppa- Zoo
Tiedemuseo
London Zoo
Luonnonhistoriallinen museo
Ripleys usko tai älä
Hamleys
Nämä 10 vuotiaan vekaran mielestä :) - Oxford rules
Listalta uupuu Covent Garden - kiva paikka istuskella, paljon erilaisia katutaiteilijoita - välillä todella hyvää musaakin. Ja Canary Warfin 'uutta' aluetta ei kannata jättää väliin, se on niiin erilainen kuin tuo perinteinen keskustan alue. Siellä pääsee myös yläilmoihin ihailemaan maisemaa ilman mitään maksuja! Vaeltelu banksideilla on myös kivaa ajankulua. Noi tietyt klassiet 'must' -kohteet ovat jo vähän aikansa eläneet ;))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1397648KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237091Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693623Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521383256Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092784Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442318- 1261926
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261566Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457