Kävin tänään viemässä tavaraa tilalle, jossa oli emolehmiä ja lisäksi vajaa parisataa päätä sonneja kasvatuksessa. Pisti silmään sonnien pitkät ja kierot sorkat. Asiasta ohimennen isännältä kysyin ja hän sanoi, että teurassonneja ei tuollaiset sorkat haittaa ja emolehmienkään sorkilla ei ole niin väliä, jos ei tule jotain sorkkatauteja. Sanoi myös, että ainoastaan lypsylehmillä sorkkienhoito ja sorkkaterveys on todella tärkeätä. Pitääkö paikkansa?
Entä mitä teurastamo sanoo tuollaisista spiraalisorkista?
Nautojen sorkista
9
364
Vastaukset
- näin se on
Ei se sano mitään, teuraseläin on kasvattamossa maksimissaan vuoden, ei sitä kannata senenmpää hoitaa, teurashieho taitaa olla vain muurtaman kuukauden.
Lypsylehmillä se on vähän eri asia, sillä kun pyritään pitkään elinikään ja hyvään tuottoon, molemmat kärsii jos sorkat ei ole kunnossa.
Jos emolehmä on laitumella, niin kyllä ne sorkat itsestään katkeilee oikeaan mittaan.- aloittelija emojenka
Aloittelevana emojen kasvattajana(emoja ollut vuoden verran)olen huomannut, että joillakin alkaa sorkat olemaan pitkiä ja kääntyneet kieroon. Se ei kylläkään näytä niitä haittaavan, eikä mitään sairautta ole sen suhteen ilmennyt. Mutta heti kun asian huomasin, niin soittelin sorkanhoitajalle, joka ehtii vasta maaliskuun lopulla tulemaan. Tilasinko sorkanhoitajan turhaan? Sitä vain ajattelin, että onko sorkan hoito turhaa emoilla, jos se ei haittaa niiden terveyttä ja on turha rahan meno muutenkin huonolla kannattavuudella.
Ollessani lapsi, isäni leikkasi lehmien sorkat aika usein ja tästä syystä itse tilasin sorkanhoitajan, mutta se ei siis ole niin oleellista muilla kuin lypsylehmillä? - Muamuija
aloittelija emojenka kirjoitti:
Aloittelevana emojen kasvattajana(emoja ollut vuoden verran)olen huomannut, että joillakin alkaa sorkat olemaan pitkiä ja kääntyneet kieroon. Se ei kylläkään näytä niitä haittaavan, eikä mitään sairautta ole sen suhteen ilmennyt. Mutta heti kun asian huomasin, niin soittelin sorkanhoitajalle, joka ehtii vasta maaliskuun lopulla tulemaan. Tilasinko sorkanhoitajan turhaan? Sitä vain ajattelin, että onko sorkan hoito turhaa emoilla, jos se ei haittaa niiden terveyttä ja on turha rahan meno muutenkin huonolla kannattavuudella.
Ollessani lapsi, isäni leikkasi lehmien sorkat aika usein ja tästä syystä itse tilasin sorkanhoitajan, mutta se ei siis ole niin oleellista muilla kuin lypsylehmillä?Lypsylehmillä hoidatan sorkat kaksi kertaa vuodessa, kerta vuoteen on ehdoton minimi. Riippuen alustoista, joilla emot liikkuu, eli onko luontaista kulumista, tuntuisi että kerran vuoteen olisi hyvä jos jotain ongelmia näkyy. Jos sorkat kasvaa tasaisesti eikä jalkavaivoja näy, ehkä hiukan harvemminkin riittää. Leikkuu on kuitenkin ajoitettava poikimisten ja uloslaskujen kanssa sopivaksi, joten ehkä säännöllisyys on siltikin valttia, leikattujen sorkkien kun olisi hyvä alkaa kasvu tasaisissa oloissa eli kuukausi pari aika tavallista elämä heti leikkuun jälkeen.
- akka vaan
oikein teit. Emolehmänhän kuuluu kai elää vuosia, joten hyvä jalkaterveys on tärkeää. Ja muutenkin eläinten hyvinvoinnista kuuluu huolehtia. Sitä pitkäsorkkasonnien kasvattajaa sanoisin välinpitämättömäksi ahneeksi lurjukseksi jota ei kiinnosta eläinten olot yhtään!
- trollitrollitrolli
Älä ruoki trollia.
- mää vaan
Lihakarjan sorkkia ei yleensäottaen tarvitse hoitaa. Emojen sorkat hoidetaan yleensä kerran vuodessa ja kaikki tilat eivät hoida ollenkaan, koska sorkkien ulkomuodosta huolimatta sorkkatautenja on äärimmäisen vähän.
Maitokarja kokonaan eri asia. Niiden sorkat on hoidettava, koska lypsävät kävelevät jatkuvasti vetelässä paskassa, jolloinka sorkkatautien mahdollisuus kasvaa huomattavasti.- näin se on
Sorkat pysyy kunnossa, kun on riittävästi pakkasta ja seisoo ulkona lumihangessa.
Lähtee kaikki taudit.
Ihan turhaan maksavat eläinlääkäreille, kunnon pakkaset hoitaa saman homman. - Eräs emäntä
näin se on kirjoitti:
Sorkat pysyy kunnossa, kun on riittävästi pakkasta ja seisoo ulkona lumihangessa.
Lähtee kaikki taudit.
Ihan turhaan maksavat eläinlääkäreille, kunnon pakkaset hoitaa saman homman.Taudit varmaan pysyy noin poissa, mutta miten liikakasvu tai kierresorkkaisuus, eikö ne kuitenkin jouduta hoitamaan sorkan muotoilulla?
- mää vaan
Eräs emäntä kirjoitti:
Taudit varmaan pysyy noin poissa, mutta miten liikakasvu tai kierresorkkaisuus, eikö ne kuitenkin jouduta hoitamaan sorkan muotoilulla?
Liikakasvusta ei ole haittaa kesät/talvet ulkona laidunnettaville naudoille. Ja kuten sanottu, niin teuraseläinten elinaika on sen verran lyhyt, että sorkat eivät liikoja ehdi kasvaa. Tietysti poikkeuksiakin on, mutta näin yleensä.
Emoista lisäksi vielä, että esimerkiksi meillä emojen ruokintapaikka on tarkoituksella kaukana vesipisteiltä. Syynä on se, että se pakottaa eläimet kävelemään joka päivä paljon, jolloinka sorkat kuluvat luonnollisesti, eikä paljon liikunnan vaikutus lihaankaan ole mitätön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2732495Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762419- 1201598
SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis91589Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis501506Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641387- 1331359
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821049Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731029