Haapaveden kunta perustettiin jo 1866. Haapaveden nimenä oli 1870-luvulle asti Haapajärvi.
Haapavesi onkin Haapajärvi
haapalampi
5232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nytkö sinä olet vasta sen huomannut.Joo HAAPAVEDEN entinen nimi on tosiaakin HAAPAJÄRVI siihen lisättynä Pyhäjoki,eli kokonaisuudessaan nimi kuuluu Pyhäjoen Haapajärvi.
Tämä Pyhäjoen Haapajärvi on huomattavasti vanhempi kappeliseurakunta kuin Kalajoen Haapajärvi,joka käyttää nykyään Haapajärvi nimeä.
Niin siitä tuli mieleen, että haapajärvi on juorukylä jossa kateellista porukkaa..Tosi on.
Nyt nikke tuupa kiini
Pyhäjoen vai Kalajoen Haapajärvi?
On käynyt niin että aina kun kuulen/näen haapa-alkuisen sanan huomaan ajattelevani että mitä joku vajaamielinen taas möläyttelee. Yleensäkin ikinä ei mitään oikeaa asiaa liity mihinkään haapa-alkuiseen tekstiin. Onko sukurutsa tyhmentänyt haapa-alkuisen kansan ?
Eikä ole milestäni oikein että yka-palstalla Aloitusotsikointi koskee haapa-asiaa. Se tyhmentää tämänkin palstan lopullisesti.