Rasitusastma ja liikunta, ventolin ei auta??

pche

Hei. Kyselisin neuvoja siihen, että miten pitää huomioida astma liikkuessa. Minulle lääkärit sanovat vain, että liikunta on yksi hoitomuoto astmassa. Minulla onglema on, että hengensahdistusta tulee melkein heti kun syke nousee ja avaava inhaloitava lääke ei auta. Kesällä sain pari kunnon astmakohtausta, jotka meni ilman lääkettä ohi, mutta olo oli pitkään hyvin heikko. Olen ennen harrastanut paljon liikuntaa, kunnes vuosi sitten oireet ilmaantuivat.

Hengenahdistuksen lisäksi minulle ilmestyi ihottumat jalkoihin ja käsiin, aiheuttajaa ei ole löytynyt. Astmatutkimuksissa olen käynyt, mutta olin aiemmin syönyt kortisoonikuurin ja oireita ei enään ollut, tutkimuksissa tulokseksi tuli määrittelemätön astma..? Hengenahistus kuitenkin vaivaa, ja kortosoonipitoista lääkettä minulla ei ole. Eli mikä lääke teillä astmaatikolla auttaa, kun esim. ventoliinista ei ole hyötyä? Auttaako kortisooni oireisiin vai onko avaavalääke paras? Liikunnan suhteen motivaatio on laskenut roimasti, kun oireita on ilmennyt. Olen pyrkinyt harrastamaan salitreeniä ja bodypumppia, joissa syke ei niin nouse. Mutta ilman sykettä nostavaa liikuntaa paino ei meinaa pysyä kurissa. Olen normaalipainoinen.

2

687

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • astmakeuhkokas

      Minä olen yksinkertaisesti joutunut luopumaan joistain lajeista kokonaan, juuri tuon sykkeennousun vuoksi. Kävelemistä pystyn kuitenkin harrastamaan, kuntosalia riittävän pitkillä palautuksilla, vesijuoksua kevyesti ja jopa hölkkäämään pystyn kun astma parempi, pitää vaan hölkätä todella hitaasti!

      Mutta toivotaan ettei sinun kohdalla tilanne ole yhtä surkea. Syitä tuohon ongelmaan voi olla se, että joko hoitavan lääkkeen annostus on liian pieni tai sitten tarvitset tehokkaampaa avaavaa tai jonkun pitkäaikaisesti keuhkoputkia laajentavan lääkkeen. Minulla on peruslääkityksenä sedetide 500/50 jossa siis on hoitavan lääkkeen lisäksi keuhkoputkia pitkäaikaisesti laajentava lääke, sen lisäksi otan kohtauslääkettä vartti ennen liikuntaa, niin pystyn jotekuten liikkumaan.

      Niin ja älä unohda alkulämmittelyä! Eli pientä lämmittelyä ennen kuin aloittaa mitään voimakkaasti rasittavaa liikuntaa, niin elimistö kestää rasituksen paremmin.

      Toivottavasti oli edes jotain hyötyä vastauksestani! Ja tsemppiä astman kanssa painimiseen, ei näitä asioita perusterveet ymmärrä, kun ei voikaan enää harrastaa mitä ennen tai joutuu lopettamaan jotkut asiat kokonaan.

    • Keinotvähissä

      Oikeastaan jatkokysymys kun mikään ei auta(?)
      Tämä on jo jatkunut parikymmentä vuotta. Kun ensimmäiset pakkaset tulevat tai viimeistään jouluna minulle tulee sisäpallopeleissä valtava yskä. Joka pallon jälkeen joutuu yskimään limaa välillä nelinkontin. Yskiminen vie voimat ja saattaa ilman saannissakin olla ongelmia. Pelaamisesta ei tule mitään. Ulkona kävely onnistuu jos pystyy hengittämään nenän kautta. Huhtikuussa ongelmat poistuvat.
      Puhallustestejä on tehty 3 ketaa: astmaa saattaa olla tai sitten ei. Symbicortista ja Montelukasistat lienee jotain apua. Flunssia tai muutakaan en sairasta koskaan. Niistä huolimatta tilanne tuntuu vuosien saatossa pahentuvan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      120
      1187
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1140
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      621
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      558
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      531
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      513
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      485
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      461
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      452
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      426
    Aihe