Rasitusastma ja liikunta, ventolin ei auta??

pche

Hei. Kyselisin neuvoja siihen, että miten pitää huomioida astma liikkuessa. Minulle lääkärit sanovat vain, että liikunta on yksi hoitomuoto astmassa. Minulla onglema on, että hengensahdistusta tulee melkein heti kun syke nousee ja avaava inhaloitava lääke ei auta. Kesällä sain pari kunnon astmakohtausta, jotka meni ilman lääkettä ohi, mutta olo oli pitkään hyvin heikko. Olen ennen harrastanut paljon liikuntaa, kunnes vuosi sitten oireet ilmaantuivat.

Hengenahdistuksen lisäksi minulle ilmestyi ihottumat jalkoihin ja käsiin, aiheuttajaa ei ole löytynyt. Astmatutkimuksissa olen käynyt, mutta olin aiemmin syönyt kortisoonikuurin ja oireita ei enään ollut, tutkimuksissa tulokseksi tuli määrittelemätön astma..? Hengenahistus kuitenkin vaivaa, ja kortosoonipitoista lääkettä minulla ei ole. Eli mikä lääke teillä astmaatikolla auttaa, kun esim. ventoliinista ei ole hyötyä? Auttaako kortisooni oireisiin vai onko avaavalääke paras? Liikunnan suhteen motivaatio on laskenut roimasti, kun oireita on ilmennyt. Olen pyrkinyt harrastamaan salitreeniä ja bodypumppia, joissa syke ei niin nouse. Mutta ilman sykettä nostavaa liikuntaa paino ei meinaa pysyä kurissa. Olen normaalipainoinen.

2

668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • astmakeuhkokas

      Minä olen yksinkertaisesti joutunut luopumaan joistain lajeista kokonaan, juuri tuon sykkeennousun vuoksi. Kävelemistä pystyn kuitenkin harrastamaan, kuntosalia riittävän pitkillä palautuksilla, vesijuoksua kevyesti ja jopa hölkkäämään pystyn kun astma parempi, pitää vaan hölkätä todella hitaasti!

      Mutta toivotaan ettei sinun kohdalla tilanne ole yhtä surkea. Syitä tuohon ongelmaan voi olla se, että joko hoitavan lääkkeen annostus on liian pieni tai sitten tarvitset tehokkaampaa avaavaa tai jonkun pitkäaikaisesti keuhkoputkia laajentavan lääkkeen. Minulla on peruslääkityksenä sedetide 500/50 jossa siis on hoitavan lääkkeen lisäksi keuhkoputkia pitkäaikaisesti laajentava lääke, sen lisäksi otan kohtauslääkettä vartti ennen liikuntaa, niin pystyn jotekuten liikkumaan.

      Niin ja älä unohda alkulämmittelyä! Eli pientä lämmittelyä ennen kuin aloittaa mitään voimakkaasti rasittavaa liikuntaa, niin elimistö kestää rasituksen paremmin.

      Toivottavasti oli edes jotain hyötyä vastauksestani! Ja tsemppiä astman kanssa painimiseen, ei näitä asioita perusterveet ymmärrä, kun ei voikaan enää harrastaa mitä ennen tai joutuu lopettamaan jotkut asiat kokonaan.

    • Keinotvähissä

      Oikeastaan jatkokysymys kun mikään ei auta(?)
      Tämä on jo jatkunut parikymmentä vuotta. Kun ensimmäiset pakkaset tulevat tai viimeistään jouluna minulle tulee sisäpallopeleissä valtava yskä. Joka pallon jälkeen joutuu yskimään limaa välillä nelinkontin. Yskiminen vie voimat ja saattaa ilman saannissakin olla ongelmia. Pelaamisesta ei tule mitään. Ulkona kävely onnistuu jos pystyy hengittämään nenän kautta. Huhtikuussa ongelmat poistuvat.
      Puhallustestejä on tehty 3 ketaa: astmaa saattaa olla tai sitten ei. Symbicortista ja Montelukasistat lienee jotain apua. Flunssia tai muutakaan en sairasta koskaan. Niistä huolimatta tilanne tuntuu vuosien saatossa pahentuvan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe