Hei. Kyselisin neuvoja siihen, että miten pitää huomioida astma liikkuessa. Minulle lääkärit sanovat vain, että liikunta on yksi hoitomuoto astmassa. Minulla onglema on, että hengensahdistusta tulee melkein heti kun syke nousee ja avaava inhaloitava lääke ei auta. Kesällä sain pari kunnon astmakohtausta, jotka meni ilman lääkettä ohi, mutta olo oli pitkään hyvin heikko. Olen ennen harrastanut paljon liikuntaa, kunnes vuosi sitten oireet ilmaantuivat.
Hengenahdistuksen lisäksi minulle ilmestyi ihottumat jalkoihin ja käsiin, aiheuttajaa ei ole löytynyt. Astmatutkimuksissa olen käynyt, mutta olin aiemmin syönyt kortisoonikuurin ja oireita ei enään ollut, tutkimuksissa tulokseksi tuli määrittelemätön astma..? Hengenahistus kuitenkin vaivaa, ja kortosoonipitoista lääkettä minulla ei ole. Eli mikä lääke teillä astmaatikolla auttaa, kun esim. ventoliinista ei ole hyötyä? Auttaako kortisooni oireisiin vai onko avaavalääke paras? Liikunnan suhteen motivaatio on laskenut roimasti, kun oireita on ilmennyt. Olen pyrkinyt harrastamaan salitreeniä ja bodypumppia, joissa syke ei niin nouse. Mutta ilman sykettä nostavaa liikuntaa paino ei meinaa pysyä kurissa. Olen normaalipainoinen.
Rasitusastma ja liikunta, ventolin ei auta??
2
596
Vastaukset
- astmakeuhkokas
Minä olen yksinkertaisesti joutunut luopumaan joistain lajeista kokonaan, juuri tuon sykkeennousun vuoksi. Kävelemistä pystyn kuitenkin harrastamaan, kuntosalia riittävän pitkillä palautuksilla, vesijuoksua kevyesti ja jopa hölkkäämään pystyn kun astma parempi, pitää vaan hölkätä todella hitaasti!
Mutta toivotaan ettei sinun kohdalla tilanne ole yhtä surkea. Syitä tuohon ongelmaan voi olla se, että joko hoitavan lääkkeen annostus on liian pieni tai sitten tarvitset tehokkaampaa avaavaa tai jonkun pitkäaikaisesti keuhkoputkia laajentavan lääkkeen. Minulla on peruslääkityksenä sedetide 500/50 jossa siis on hoitavan lääkkeen lisäksi keuhkoputkia pitkäaikaisesti laajentava lääke, sen lisäksi otan kohtauslääkettä vartti ennen liikuntaa, niin pystyn jotekuten liikkumaan.
Niin ja älä unohda alkulämmittelyä! Eli pientä lämmittelyä ennen kuin aloittaa mitään voimakkaasti rasittavaa liikuntaa, niin elimistö kestää rasituksen paremmin.
Toivottavasti oli edes jotain hyötyä vastauksestani! Ja tsemppiä astman kanssa painimiseen, ei näitä asioita perusterveet ymmärrä, kun ei voikaan enää harrastaa mitä ennen tai joutuu lopettamaan jotkut asiat kokonaan. - Keinotvähissä
Oikeastaan jatkokysymys kun mikään ei auta(?)
Tämä on jo jatkunut parikymmentä vuotta. Kun ensimmäiset pakkaset tulevat tai viimeistään jouluna minulle tulee sisäpallopeleissä valtava yskä. Joka pallon jälkeen joutuu yskimään limaa välillä nelinkontin. Yskiminen vie voimat ja saattaa ilman saannissakin olla ongelmia. Pelaamisesta ei tule mitään. Ulkona kävely onnistuu jos pystyy hengittämään nenän kautta. Huhtikuussa ongelmat poistuvat.
Puhallustestejä on tehty 3 ketaa: astmaa saattaa olla tai sitten ei. Symbicortista ja Montelukasistat lienee jotain apua. Flunssia tai muutakaan en sairasta koskaan. Niistä huolimatta tilanne tuntuu vuosien saatossa pahentuvan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1049314
- 474509
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021966Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421841- 241600
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131341Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,371270Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54907Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31892Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30883