Sisäpiiritietoa erään suuremman kaupungin

W.Tku-Kaarina-Salo

alueelta. Kunta ja kunnat tarvitsevat todellisuudessa enemmän rahaa kuin on puhuttukaan. Koiravero on tullut esille jo useamman kunnan päättäjäpaikoilla. Koiraveron perinnän lopettaminen on ollut huono vaihtoehto, joten sen palauttaminen juuri nyt on tullut uudelleen esille aktiivisemmin. Mikäli koiravero palautetaan jo tämän vuoden viimeistään ensi vuoden puolella päätöksenteossa, olisi se paljon suurempi. Se miten koiravero tullaan toteuttamaan, tarkkaa tietoa ei ole.

Koiraverotus on saanut aktiivikannattajia kunnissa, koska harmaan talouden alituinen lisääntyminen ei tuota muuta kuin menoja kunnille ja koiranpentujen teettäminen luokitellaan myöskin harmaaseen talouteen, sillä tavallisissa kotitalouksissa koiranpentuja teetetään tulonhankintamielessä. Myöskin harmaa raha liikkuu koiranomistajien keskuudessa mm. koirien hoidot maksetaan pimeenä koiraa hoitavalle henkilölle. jne.

Tämä palsta tuntuu olevan hyvinkin tarpeellinen, jotta koiranomistajat voivat aloittaa kirjoitukset koiraveroa vastustavasti. Tuskin se auttaa. Kunnat tarvitsevat rahaa juuri nyt, kun kuntauudistuskin on lähtenyt vauhtiin ja se maksaa paljon ennenkuin se saadaan kokonaisuudessaan toteutettua. Koirat mukaan kuntauudistukseen, silä ovathan ne koiralemmikit kunnan asukkaita.

7

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terkut Turusta-

      Turun alueella koiraveron käyttöönotto saattaa tulla jo melko pian.

      • Frans R.Tku

        Ei auta asiaa, mikäli olisitte tietoinen sisäpiirin ajattelutavoista.


    • 10+20

      KUhan ne verorahat ohjataan sitten nimenomaan KOIRIIN ...eli lisää puistoja/roskiksia jne ... mielelläni maksan vaikka sen 500 e vuodessa per koira jos niillä rahoilla saadaan parannettua koirien elämää kaupungissa ja maalla :)

    • verokoira

      "Koiraveron poistamisella ei ole käytännön vaikutusta kaupunkien budjetteihin. 0,02% heitto budjetissa ei aiheuta ongelmia tai kuntaveron korotuspaineita kaupungeille, arvioi Avoimen ministeriön projektikoordinaattori Joonas Pekkanen."

      Niin, miksi sitten nostaa älämölö ja alkaa hilata takasin veroa?!

    • kooho

      millä maksan hävitän kaikki koirat kun koiria on kaikenkaikkiaan parikymentä

    • fgbzdfdxvdfv

      "Myöskin harmaa raha liikkuu koiranomistajien keskuudessa mm. koirien hoidot maksetaan pimeenä koiraa hoitavalle henkilölle. jne."

      No nuo pimeät hoito hommelit taikka pentutehtailu ei ole millään määrin yhteyksissä koiraveroon. Verotuksen piiriin pitäisi laittaa koiranpentujen myynti, mutta kun sitä ei kontrolloida millään lailla. Itse kerätyt pullot nurmikoilta yms pitäisi maksaa veroa, mutta koiran pentujen tehtailuun kukaan ei puutu vaikka sieltä sitä verorahaa tulisi ihan mukavastikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. Voi vttu. Tiedän jo nyt että laitan sulle tänään jotain tunnustusviestiä

      Koita kestää ❤️
      Ikävä
      37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe