Jouluna Intiaan

Idianmamma

Yrittäjäperheemme on suunnittelemassa ensi jouluksi 2-2,5vkon matkaa lämpimään. Ensimmäinen kerta kun lähdemme jouluksi pois Suomesta ja nyt etsimme ehdottomasti paratiisimaista lomakohdetta, jossa lämpöä riittää ja voimme ladata akkuja. Koska mukaan lähtee useampi perheenjäsen ja mahdollisesti vielä muutama sukulainenkin, on matkaa pakko lähteä järjestelemään jo nyt. Etelä-Goalla olimme viime kevättalvella ja pakko sanoa, että Intia vei sydämen. Peittoaa Thaimaan sillä ruoka oli taivaallisen hyvää, ilmasto lempeämpi ja tuuli vilvoitti mukavasti päivää. Hintataso oli erittäin edullinen. Järjestimme matkan itse lentämällä Hki-Mumbai-Hki ja edelleen paikallisella koneella Goalle. Majoituksena ihana rantamökki rauhallisella beachilla. Hintaa parin viikon reissulle kertyi n. 780e/hlö.

Muutama kysymys palstalaisille:
- Onko kukaan käynyt Andamanin saarilla tai Lakshadweep saarilla? Kokemuksia, hintatasoa ja vinkkejä majoituksesta kiitos.
- Oletteko ostaneet matkat intialaiselta matkatoimistolta vai järjestitteko itse?
- Malaria tilanne Intian eteläosissa tai em saarilla?

Lisäksi muutama kysymys Agrasta ja Taj Mahalista. Reissu olisi mahtava aloittaa visiitillä Agraan ja Taj Mahaliin, joka on mielestäni nähtävä kerran elämässä. Oletko käynyt Agrassa ja kannattaako sinne matkustaa lentämällä New Delhistä? Vinkkejä edulliseen ja asialliseen hotelliin ym. Kiitos.

1

223

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siirryn suoraan

      tuohon viimeiseen kysymykseesi. Taj Mahalhan on nähtävä, Agra sen sijaan ei itsessään ole mitenkään sykähdyttävä kokemus.

      Omat reissuni olen kulkenut junalla sekä vuokra-autolla. Aamujuna on kätevä ja nopea, loppupäivän voi kuluttaa tutustumalla Agraan ja sen muihin nähtävyyksiin, sitten hyvissä ajoissa aamulla Taj Mahaliin. Omasta mielesäni se on kauneimmillaan silloin (tämä on toki makuasia). Samaan reissuun on kätsyä yhdistää visiitti Fatehpur Sikrin autiokaupunkiin (historiikkia voi lukea googlettamalla, joten en nyt ala sitä tässä toistelemaan).

      Hotellitarjonta on tosi runsas, ja hinnat heiluvat tosi halvoista aina tosi kalliisiin. Oman hotellin nimeä en muista, mutta sanotaan nyt vaikka näin, että eipä siitä juuri olisi ollutkaan mitään kotiinkirjoiteltavaa :). Huom! Kovinkin loisteliaalta näyttävät respat eivät välttämättä takaa samantasoista huonetta, joten tsekatkaa muutamakin ennen kuin hyväksytte huoneen. Samanhintaisiksikin ilmoitetut huoneet saattavat olla kovin eritasoisia. Ja pitäkää mielessä, että Agra on kuuluisa turistihuijauksistaan - ja tämä kaikella rakkaudella Intiaa ja intialaisia kohtaan ;)

      Ja saarista sen verran, että hintataso on selvästi mannerta korkeampi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      408
      1757
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1141
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1083
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      88
      1081
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      101
      1014
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      143
      847
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      679
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe