Jouluna Intiaan

Idianmamma

Yrittäjäperheemme on suunnittelemassa ensi jouluksi 2-2,5vkon matkaa lämpimään. Ensimmäinen kerta kun lähdemme jouluksi pois Suomesta ja nyt etsimme ehdottomasti paratiisimaista lomakohdetta, jossa lämpöä riittää ja voimme ladata akkuja. Koska mukaan lähtee useampi perheenjäsen ja mahdollisesti vielä muutama sukulainenkin, on matkaa pakko lähteä järjestelemään jo nyt. Etelä-Goalla olimme viime kevättalvella ja pakko sanoa, että Intia vei sydämen. Peittoaa Thaimaan sillä ruoka oli taivaallisen hyvää, ilmasto lempeämpi ja tuuli vilvoitti mukavasti päivää. Hintataso oli erittäin edullinen. Järjestimme matkan itse lentämällä Hki-Mumbai-Hki ja edelleen paikallisella koneella Goalle. Majoituksena ihana rantamökki rauhallisella beachilla. Hintaa parin viikon reissulle kertyi n. 780e/hlö.

Muutama kysymys palstalaisille:
- Onko kukaan käynyt Andamanin saarilla tai Lakshadweep saarilla? Kokemuksia, hintatasoa ja vinkkejä majoituksesta kiitos.
- Oletteko ostaneet matkat intialaiselta matkatoimistolta vai järjestitteko itse?
- Malaria tilanne Intian eteläosissa tai em saarilla?

Lisäksi muutama kysymys Agrasta ja Taj Mahalista. Reissu olisi mahtava aloittaa visiitillä Agraan ja Taj Mahaliin, joka on mielestäni nähtävä kerran elämässä. Oletko käynyt Agrassa ja kannattaako sinne matkustaa lentämällä New Delhistä? Vinkkejä edulliseen ja asialliseen hotelliin ym. Kiitos.

1

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siirryn suoraan

      tuohon viimeiseen kysymykseesi. Taj Mahalhan on nähtävä, Agra sen sijaan ei itsessään ole mitenkään sykähdyttävä kokemus.

      Omat reissuni olen kulkenut junalla sekä vuokra-autolla. Aamujuna on kätevä ja nopea, loppupäivän voi kuluttaa tutustumalla Agraan ja sen muihin nähtävyyksiin, sitten hyvissä ajoissa aamulla Taj Mahaliin. Omasta mielesäni se on kauneimmillaan silloin (tämä on toki makuasia). Samaan reissuun on kätsyä yhdistää visiitti Fatehpur Sikrin autiokaupunkiin (historiikkia voi lukea googlettamalla, joten en nyt ala sitä tässä toistelemaan).

      Hotellitarjonta on tosi runsas, ja hinnat heiluvat tosi halvoista aina tosi kalliisiin. Oman hotellin nimeä en muista, mutta sanotaan nyt vaikka näin, että eipä siitä juuri olisi ollutkaan mitään kotiinkirjoiteltavaa :). Huom! Kovinkin loisteliaalta näyttävät respat eivät välttämättä takaa samantasoista huonetta, joten tsekatkaa muutamakin ennen kuin hyväksytte huoneen. Samanhintaisiksikin ilmoitetut huoneet saattavat olla kovin eritasoisia. Ja pitäkää mielessä, että Agra on kuuluisa turistihuijauksistaan - ja tämä kaikella rakkaudella Intiaa ja intialaisia kohtaan ;)

      Ja saarista sen verran, että hintataso on selvästi mannerta korkeampi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      104
      6684
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      370
      6264
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3123
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2604
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2256
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1673
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1395
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1350
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe