Hollolassa meinasi palaa RT, kun saunankiuas (sähkö) syttyi palamaan. Paloviranomainen sanoi radio haastattelussa, että sähkökiuasta ei saa jättää päälle vahtimatta. Tarkoittaakohan tämä, että perinteisiä sähköpattereita ei saa jättää päälle ilman vahtimista. Eli pääkytkin OFF, kun lähtee töihin.
Suorasähkö
Pöhkö?
12320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Onko sähköpatteri sama asia kuin sähkökiuas?
Se tästä vielä puuttuu että pitäisi istua kylmässä saunassa kyttäämässä sen lämpiämistä.
En kyllä usko että yhtään sähkösaunaa on syttynyt tuleen itsestään ilman jotain selvää vikaa tai virhettä. Yleensä palo saa alkunsa siitä että kiukaan päällä on jotain palavaa.
Varmistakaa aika ajoin että kellokytkin toimii, eli että kiuas ei voi vahingossa jäädä päälle yli neljäksi tunniksi. Älkää kuivatko pyykkiä saunassa, varsinkaan kiukaan yläpuolella ja välittömässä läheisyydessä ei saa pitää mitään ylimääräistä palavaa, kuten saunakiuluja tai laudeliinoja.
Patterit on takoitettu jatkuvaan käyttöön, mutta niidenkin käyttöohjeita pitää noudataa. Pattereilla ei ehdottomasti saa kuivata pyykkiä, eikä niitä saa peittää eismerkiksi verhoilla.
"Onko sähköpatteri sama asia kuin sähkökiuas?" Onhan molemmissa vastus, joka lämpiää. Kyseisen saunan kiuas oli 1,5 v vanha. (sanoivat radiossa). Olivat laittaneet saunan lämpiämään ja hetken kuluttua oli käry häirinnyt.
Kaikissa sähkölaitteissa on vastus, toisissa isompi, toisissa pienempi. Saunan kiukaan teho on vähintään 6 kW, sähköpatteri luokkaa 1 kW ja television hehkulamppu luokkaa 60 W. Kyllä ihan maalaisjärjen pitäisi sanoa, mikä näistä rikkoutuessaan helpoimmin aiheuttaa tulipalon.
http://www.ess.fi/?article=360564
Eli kiukaassa oli vika. Voihan on/off kytkimeenkin tulla vika... eli laite olisikin päällä vakka luulisi sammuttanensa sen, joten ei sekään olisi mikään idioottivarma konsti.
Aika erikoinen juttu... mikähän siellä on oikeasti palanu? Eihän kiukaassa ole juuri mitään mikä voisi palaa.
"Palokunta totesi, että tuleen oli syttynyt kiukaan ajastin, joka oli sulanut täysin."
Pattereissa ei ole ajastimia.
Jos laite on kunnossa, niin se on suunniteltu kestämään vaikeita/kin olosuhteita. Esim. sähkökiuas kestää yhtäjaksoista suurinta tehoa/päälläolemista tuntikausia ,- jos se on asennettu oikein ja tila on asianmukainen. S.amoin söhköpatterit
Mutta, usein tulipalo alkaa löysän liitoksen ylikuumenemisesta sytyttäen esim. muovin tms.
Kukaassa ei pahemmin muovia ole, kun se on tehty kuumaan käyttöön. Mikä sauhakauha unohdettu taas kiukaan päälle.
Kiukaan ajastimissa käytetään muovia, samoin kuin johtojen pinnoitteissa/johdon kiristimissä.Palo siis etenee kotelon ulkopuolelle.Siis ajastin, joka opn kiukaan ulkopuolinen.
Siellähän se ajastin on samassa laatikossa kiukaan kanssa. Mahtaakohan ne muoviset säätönupit olla kuinka herkästi palavaa materiaalia? Kaiken järjen mukaan kiuas pitäisi kyllä tehdä palamattomista materiaaleista.
Valitettava todellisuus on, miten kilpailu on heikentänyt kaikkien sähkölaitteiden laatua ja juuri liittimien osalla. Pesukoneet, kylmälaitteet, ja yleensä kodinkkoneet. Purkakaapa vanhoja koneita ja tutkikaa niiden liittimiä tms, ja niiden lujuuteen liittyviä tekijöitä.
Niin, ja erikoisesti halvoista koneista.Koko suunnittelu on muuttunut kielteiseen/edulliseen suuntaan.
Kun Kreikka aikanaan liittyi EU:hun alettiinko Kreikassa tekemään sähköasennukset niinkuin EU-maissa, ei vaan EU maissa alettiin tekemään niinkuin Kreikassa.
Meillä palaa tuli vain kiukaan sisällä!!
Kannattaa vaihtaa pukiukaseen!