http://img845.imageshack.us/img845/4996/17022012039.jpg
Enpä hirveästi ymmärrä noiden merkintöjen päälle, mutta voisiko joku tietävämpi kertoa, että minkä kokoinen sulake kuvassa näkyvässä tolpassa on per pistoke? Minkä tehoista sisätilalämmitintä maksimissaan voisin käyttää (lohkolämmitinkin on käytössä)?
Enpä hirveästi ymmärrä noiden merkintöjen päälle, mutta voisiko joku tietävämpi kertoa, että minkä kokoinen sulake kuvassa näkyvässä tolpassa on per pistoke? Minkä tehoista sisätilalämmitintä maksimissaan voisin käyttää (lohkolämmitinkin on käytössä)?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Jahas, ei sitten näykään tuo kuva? Näkyykö muilla? Yritän keksiä jotain muuta...
Ei näy minullakaan ilmoita, jos keksit jotain.
No näkyyhän kun kopioi linkin ja käynnistää osoiteriviltä. Johan on kumma johan mä kerran sanoin, miks mulla näkyy.
10A
Näyttäisi olevan 16A. 3680W lämmitin korkeintaan
Öö siis onko se nyt 10A vai 16A? :D
No tossa kuvassa minkä annoit niin on 16A. Kuva aukee kun avaa sen osoiterivillä.
Noniin kuva nyt ei näy mut jos 10A sulake niin voit ottaa ulos 2300w (resivitiivistä pätötehoa). Jos 16A sulake niin se on tuo 3680w.
Näissä rajoissa pysyttäessä ei ole aikarajaa, mutta esim tuo 16A sulake itsellä kestää pari tuntia 4100w kuormaa tai sitten hukkuu kaapelihäviöihin, joka tapauksessa nalli kestää aikansa. Huom. jos kyseessä on induktiivinen automaattisulake se yleensä laukeaa ylikuormasta huomattavasti nopeammin.
Sun lohkolämppäri vie arviolta 600w jos normi pikkuauto. Isommat pickupit ja pakut varustetaan 700- 900w lämppäreillä suunnilleen. Sulakkeen max tehonkesto miinus lohkolämppäri saat sisätilan lämmittimen sallitun tehon tarpeeksi tarkasti. Puhallinmoottorin aiheuttama vaihesiirto hukkuu tässä tapauksessa toleransseihin.
C16. 16A sulake siis. Automaattisulake.
Ok, kiitos vastauksesta!
Onko kiinteistössä/parkkipaikalla useita lämmitystolppia?
Niiden sähkönsyöttö on järjestetty saman yhteisen ryhmäsulakkeen takaa ja silloin lämmitystolpissa olevat yksittäiset kuormitukset summautuvat saman ryhmäsulakkeen kuormaksi. Vaarana on, että lämmitystolppia syöttävä ryhmäsulake (esimerkiksi 25A) ylikuormittuu ja "laukeaa", mikäli useita autoja on lämmityksessä samanaikaisesti ja kaikissa sisätilalämmittimet käynnissä. Siksi useiden taloyhtiöiden lämmitystolpissa lukee, että sisätilalämmittimien käyttö on kiellettyä.
Eli nuo laskelmat 16 A x 230V=3680W ovat siten täysin harhaanjohtavia ja pätee vain tapauksessa, jossa on ainoastaan yksi auto liitettynä lämmitystolppaan samalla parkkialueella.
On, paljonkin tolppia. Meillä sisätilalämmittimien käyttöä ei ole kielletty tolpissa eikä muuallakaan.
3680W kaikille autoille yhteensä? Ei voi pitää paikkaansa. Sulakkeet naksahtaisivat silloin joka ikinen aamu koska jo pelkät lohkaritkin vie sen 600W/auto.
Jees
Duunissa ylikuormitin lämmitystolppaa jolloin se pimeni jostain muualta kuin 16A automaattisulakkeesta, mahdollisesti juuri siksi että samaan tolppaan toiselle pistokkeelle tuli joku toinen. Mutta ainoastaan tämä yksi tolppa pimeni, ei nyt kaikki kuitenkaan.
Toi nyt riippuu siitä kuka suunnittelee ja miten, mutta monen tolpan sähköistäminen 25A ryhmäsulakkeen kautta jossa yksittäiselle tolpalle on oma 16a sulake on toimimaton ratkaisu riippumatta siitä onko insinööri vai ei. Tämän näköjään on jo muutkin maalaisjärjellä päätelleet.
Niimpä. Mainitsin esimerkiksi 25 A ryhmäsulake. Asia ei selvinnyt alkuperäisen kysyjän viestissä. Saattaa se ryhmäsulake olla suurempikin, kukapa sen tietää kysyjän tapauksessa.
Tolpat ovat kytkettyjä kolmelle vaiheelle ja siksi viereisen tolpan lämmitys toimii, vaikka oma tolppa olisikin pimeänä, yhden vaiheen ryhmäsulakkeen toimiessa.
Kuvassa on 2 x 16A sulake ja 40A vikavirtasuoja. Imageshack ei näköjään jostain syystä salli suoraa linkkiä suomi24.fi-domainista. Osoite pitää kopsata selaimen osoiteriville, niin aukeaa.
Hanurista laittaa oletuksena aina C16 ja sitten kieltää tehojen käyttö. Ennemmin laittaa vaikka C4 ja antaa posottaa niillä tehoilla mitä nalli kestää. Ei tarttis kenenkään narista liian isoista lämmittimistä.
Kyllä niistä normisti kestää sen 16A vetää jos sitä ei ole erikseen ilmoitettu. Kun duunin tolpan vandalisoin kuormaa oli tuo 4100W yhdessä pistotulpassa.
Täysin fiktiivinen tilanne 25a sulake ja Useita lämmitystolppia. Ehkä jossain vanhassa kiinteistössä jossa parkkialuetta ei ole alun perin huomioitu ja jostain käsittämättömästä syystä pitänyt silti laittaa tolppaan 16A sulake.
No tuo sulake suojaa johtoja oikosululta ja sallii häiriöttömästäi 16A:n virran.
Tolpan sulkehan ei ole yleensä ongelma, vaan se sulke mistä sähkö tulee tuolle tolpan sulakkeelle, se on se joka yleensä palaa kun useasta tolpasta otetaan suura virtaa.
Sama juttu se on sulla kotonakin. Olkkarissa on yhden 10A sulkkeen takana ehkä koko huone valoineen ja pistorasioineen. Mistä tahansa pistorasiasta voi ottaa 10A, mutta vain yhdestä kerrallaan.
Olohuoneessa ei kuitenkaan ole pistorasiakohtaisia sulakkeita kuten lämmitystolpassa.
Tokihan noita on nähty missä sisätilalämmittimen käyttö on kielletty epäonnistuneen suunnittelutyön tai muuten vain virransäästösyistä, vaikka suhteessa harvinaisia ovatkin.
Omakohtaiset lämmitystolpan modifiointikokemukset ovat polttaneet kymmeniä kertoja tolpan sulakkeen ja tasan kerran (ilmeisesti) pääsulakkeen kun kuormaa otin sen 4100w.
Empäs lähe enempää metallimiehenä kinaamaan sähkösuunnittelutyöstä mutta tyhmäähän se on laitaa pääsulake tulilinjalle kun pellepelottomia joka yhtiöön mahtuu yleensä useampikin. Yhden hölmöilyistä kärsii tässä tapauksessa puoli yhtiötä sen siasta että vain pellepelottoman oma auto ei lämpii...