Polttoaineen kulutus nissan almera 1.8

Naiskuski

Onko ok, että Nissan Almera vm 2000 1.8 kuluttaa melkein 10 l 98 okt/ 100km. Tuntuu kuin ryystäisi koko ajan. Kaupunki- ja pitempääkin ajoa.

9

5852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naiskuski

      Ai niin, kyseessä on automaattivaihteinen Nissan

    • Aikapaljon

      Ei ole.Vie huoltoon.

    • TH

      Mulla 03 malli 1,8 kone ja kyllähän sille maistuu keitto mutta on myös tehoakin ;)

    • ritari2

      Lienee sama QG18DE -kone kuin P12-primerassa? Itellä oli 1.8 Primera ja kyllä sillekin soppa maistui ihan kivasti. Kyllä se kaupungissa tuppasi sen 9-10 litraa satasella viemään, samaten motarilla jos alko vauhtia olla 130-140km/h niin kyllä se yli 10 litraa meni. Eli taitaa olla ko. koneen ominaisuus tuo iso kulutus. Miksi muuten ysikasia käytät, kyllä tuo kone käy ysivitosellakin
      Nyt on ollu kohta jo neljä vuotta Qashqai 1.6 ja tämä on kyllä pieniruokainen, tänään pitkästä aikaa nollailin kulutusmittarin ja pidemmän ajan keskikulutus oli 7,7 litraa/100km

    • diplinssi

      Ei oo OK. Ainakaan maantieajossa ei pitäis mennä tuommoisia määriä. Vie huoltoon. Palaako moottorin vikavalo? Suuresti lisääntynyt kulutus viittaa esim. lamda-anturin vikaan. Voi olla myös MAF ym. rikki tan KAT tukossa.

      • ittellä 1.8 -03

        Tuli tuos käytyä noin 400 km matka ja seurailin kulutusta. Näytti olevan noin 6,8 litraa satasella. Siinä oli mukana maantieajoa suurin osa ja noin 40 km moottoritietä ja kaupunkiajoa noin 10 km.


    • kurttushow

      Kaupungissa normaali kulutus tuolla moottorilla ja automaattivaihteistolla. Maantiellä pitäis päästä alle 8 litran, paitsi yli 120km/h nopeuksilla.

      Mulla on sama moottori saman vuosimallin primerassa manuaalivaihteisena. Kaupungissa menee 9-10 L talvella ja kesällä vähän vähemmän. Maantiellä alin kulutus on n. 7,5L

    • TH

      Tänään oli tullut trippimittariin 110km viime tankkauksen jälkeen. Eli tankkasin aivan täyteen. No 6,7 litraa mahtui vaan enää. Joten minusta aika hyvä kulutus 2003 vm 1,8l kone. Ajettu 160tkm. Oli maantie-ajoa 80km ja kaupunki-ajoa loput.

      • luetun ymmärtäminen

        No hohhoijaa. Alkup. kysyjällä on automaatti, joka tässä tapauksessa on wanhan ajan 4-vaihteinen mehumaija, jollaiset tuppaa viemään litran manuaalia enemmän kaupunkiajossa. Eli vajaa kymppi kuulostaa ihan uskottavalta, kun manuaalikin vie väh. 8. Samaten moottoritienopeuksissa vajaa kymppi on ihan normaali/uskottava lukema, jos marssinopeus on tyyliin 130.

        80/100 nopeuksissa ei pitäisi mennä lähellekään kymppiä ellei autossa tai ajotyylissä ole jotain vikaa, esim. jarrut laahaa pahasti tai kuskilla on tapana roikkua 5 m turvavälillä = jarrua & kaasua on pakko pumpata vuoronperään. Nämä sankarithan tunnistaa siitä, että jarruvalot vilkkuu lähes tasanopeudella etenevässä jonossakin ihan koko ajan.

        Tankkausmenetelmällä kannattaa ruveta keulimaan vasta, kun on käytössä väh. 3 tankkauksen keskiarvo. Mittarikentillä on nykyään reilut kallistukset ja auton/kuun asennosta riippuen tankkiin sopiva bensamäärä vaihtelee jopa parilla litralla. Minkä seurauksena laskettu kulutuskin sahaa helposti /- 0,5 l/100 km.

        Lisäksi valtaosa moottoritiellä sompailijoista ajaa nykyään 90-110 ja satasenkin alueella nopeus seilaa 75-90 = keskinopeus n. 83. Kumma kyllä, kahvipöytä yms. keskusteluissa ei kukaan tunnusta ajavansa rajoitus -15, vaan kaikki ajaa vähintään suurinta sallittua tai vähän yli ja bensaa palaa silti vain 6 litraa satasella. No, kyllähän tuo rajoitus 10 pitääkin paikkansa taajama-alueilla ja tietyömailla…


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hetken jo luulin, että en ikävöi sinua koko aikaa

      Mutta nyt on sitten taas ihan hirveä ikävä jotenkin. Tiedätköhän sinä edes, kuinka peruuttamattomasti minä olen sinuun r
      Ikävä
      34
      5858
    2. Outoa että Trump ekana sanoutui irti ilmastosopimuksesta

      kun Kaliforniaa riepottelee siitä johtuvat tuhoisat maastopalot. Hirmumyrskytkin ovat USA:ssa olleet tuhoisia.
      Maailman menoa
      497
      2622
    3. JOKO OLETTE KUULLET, MITÄ KIURUVEDELLÄ ON SATTUNUT!

      Oletteko jo kuulleet, mitä Kiuruvedellä on sattunut, voi hyvänen aika? Aivan viime tuntien aikana olisi sattunut, jos t
      Kiuruvesi
      14
      2169
    4. Eli jos toisen hiki haisee ns. omaan nenään siedettävältä

      Se kertoo hyvästä yhteensopivuudesta. Selvä! Olet mies minun. 🫵🥳
      Ikävä
      29
      1623
    5. En tiedä miksi kerroin sinusta täällä

      Siksi kai, kun meidän juttu on niin alkuvaiheessa, etten voi vielä puhua siitä kenellekään.
      Tunteet
      17
      1169
    6. Oho! Queen of Fucking Everything villitsee - Ikean sininen luottotuote nappasi hervottoman idean!

      Ikea on ajan hermoilla! Aika hauska idea ja Queen of Fucking Everything -ajatus toimii hyvin tässäkin. Lue lisää: http
      Mainonta ja markkinointi
      7
      1014
    7. Katsoitko mua yhtään

      Kun nähtiin 🥺.
      Ikävä
      16
      978
    8. Ei ois kyllä kivaa

      Jos miestä ei kiinnostais ollenkaan minun seura. Aina huitelis ties missä tai olis omassa seurassaan. Kaikki muu ois kiv
      Ikävä
      4
      957
    9. Sattuma ja muutama väärinkäsitys

      vaikuttivat siihen millaiseksi tämä kaikki muodostui. Pienet aikanaan huomaamattomat käänteet. Seuraava näytös on jo tul
      Ikävä
      22
      935
    10. Pystytkö unohtamaan

      Minut?
      Ikävä
      62
      912
    Aihe