mä olen 16w ja mun poikakaveri 20w!mut pulma onkin se kun poika haluaa lapsen ja mä en ole valmis vielä siihen!mikä neuvvoksi miten mä sanon hänelle?!mikä teidän mielestä ois järkevintä mulla on lukio kesken ja sillee!asutaan silleen et poika asuu yxin mut mä oon siel ainakin viikonloput!odotan pikaisia kommentteja ja avúnantoja!kiitos kaikille jo etukäteen!:)
Vastaukset 5
- Ronni
Miksi sun poikakaveri haluaa sen lapsen? Ei lapsenteko ole niin pikkujuttu, että jos poikakaveri haluaa niin sopiihan se. Oletkin jo itse vastannut kysymykseesi... ette tietenkään tekemällä tee vauvaa (vahinkotapaukset on eri juttu)!
Niin, että mitä teet..siis poikaystävällekö? Jutelkaahan asiasta ja miettikää YHDESSÄ loppuun asti. - päätät!
Kyllä se nainen yleensä joutuu huolehtimaan enemmän niistä lapsista (ainakin ihan pienenä), joten mieti vielä! Ja mieti samalla, haluatko SINÄ ITSE vielä lapsia, poikakaverisi ei voi päättää sinun puolestasi... siihen päätökseen tarvitaan molempia.
- Järkeä
Kun kerran itsekin tajuat, ettet ole valmis, miksi edes teet asiasta ongelmaa ? Poikaystäväsi on todennäköisesti ajattelematon, tietämätön idealisti (- tai jotain täysin muuta). Miksi hän haluaisi sitoa sinun ja omaa nuoruuttaan lapsen hoitoon ? Ajattele myös lapsen hyvinvointia. Ehtii sitä myöhemminkin.
T, Esikoista odottava, hyvän koulutuksen&tulot hankkinut onnellinen aviopari(nainen 36, vauvakuumeinen mies 30)- Sivusta seurannut
Yleensä hyvä koulutus plus tulot tuovat sellaisen oravanpyörän että lapsi raukka jää heitteille omien vanhempien työ ja muu kiireiden takia.Siis uraputkessa olevat vanhemmat ovat todellisia heitteille jättäjiä.
Se on kuin lumipallo joka kasvaa sitä mukaa kun ura etenee ja tulot nousevat.Seuraavaksi teidänkaltaisenne vanhemmat laittavat lapsen harrastukseen (ja lapseltahan ei mielipidettä kysytä koska on niin nuori)ja näin kierre on valmis vanhempien ja lapsen välisen luottamuksen ja juovan kasvattamiseen.
Täytyy kyllä todeta että lapsen ja vanhempien side on oltava mahdollisimman syvä.
Kyllä nuoret ajattelevat lapsien hoitamisen EPÄITSEKKÄÄSTI kun taas vanhemmat ihmiset OVAT JO NIIN ITSERAKKAITA että lapsi ei kiinnosta yhtä paljon kuin omat tulot tai ura.
- M33
Samoilla linjoilla.
Jos toinen ei halua niin parasta unohtaa koko juttu. Ei sitä sen enempää tartte ees miettiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3171486Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311209Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html465989- 62936
- 73932
- 48691
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen74673Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M101668Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl465632- 38612