Käytin autoani korjaamolla, en saanut kuittia. Hinta oli silti kova. Pitääkö kuitti pyytää erikseen, muuttuuko hinta.
Oletteko saaneet kuitin?
Tielaitos
20850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
ei pysty ostamaan lentokonetta jos antaa kuitin
Näin arvelinkin Täytyypä vinkata veroherralle..
Huollatin autoa perjantaina. Mulle annettin kuitti ja kerrottiin rivi riviltä mistä kustannukset kertyivät. Hyvä niin.
Kyl se on joka paikassa, jos asiakas ei älyä pyytää kuittia, niin sitä ei välttämättä anneta. Kokemusta on, ettei anneta. Ruokakaupoissa kyllä usein varsinkin nuoret kassat osaa kysyäkin tarvitseeko kuittia.
Kehotan jokaista asiakasta pyytämään eritellyn kuitin aina, niin tietää mistä on maksanut.
Autokorjaamot ovat kyllä myös kovia huijaamaan, yliveloitellaan korjausaikoja.
Otan kuitin talteen, missä se annetaan,mielestäni kuuluu antaa automaattisesti.
Mikään laki ei määrää kauppiasta antamaan asiakkaalle kuittia – ei lahjakortilla tehdystä ostoksesta eikä muistakaan, selvittää lakimies Gunveig Planting-Visa Kuluttajavirastosta. Kuitenkin kauppiaat yleensä noudattavat hyvää kauppatapaa. Siihen kuuluu, että kuitti annetaan, varsinkin jos asiakas sitä pyytää, lakimies jatkaa.
Ja paskat,kysykää kuittia niin varmasti te sen saatte.
Jos porukka on niin onnetonta ettei osaa kuittia kysyä niin turha sitä on täällä itkea.
VOI herranlettas kuitenkin...
Millonka outta soanu parturista kuitin täh tän
siellä pannaan rahat suoraan omaan taskuun
Te koko porukka olette kateellista kuhmolaista anus-sakkia
HÄVETKÄÄ MIKOMAT IDIOOTIT!!!!!
Sattuko pahasti??
No sen verran kilahti että en ymmärrä tämän kuhmolaisen kateuden rajaa.
Ilmoittakaa nyt hyvä jumala verohallintoon jos se noin kovasti kivestää!
http://www.kainuunsanomat.fi/Kotimaa/1194724560334/artikkeli/ts kampaamoille ja kauneushoitoloille halutaan kuittipakko.html
Kateuden? Kyllä tässä muutkin joutuu veronsa maksamaan,
Helvetti mitä porukkaa.Tuntuupa olevan aiheet vähissä,nyt jostain kuitista vingutaan.No pistetään paremmaksi...Nämä kaikkitietävät REHELLISET asiakkaat eivät varmasti tule oikaisemaan jos myyjä sattuu vahingossa antamaan liikaa vaihtorahaa.Ilme kyllä kertoo että huomattu on mutta...pussiin vaan ja kaunis kiitos.
Se on myyjän tehtävä vastata rahasta oikein. Asiakasta ei voi syyttää, jos saa liikaa rahasta takaisin.
Niin, mutta jos huomaa virheen tapahtuvan niin olisi myös REILUA oikaista virhe silloinkin kun se ei ole asiakkaalle päin.
En tarkoittanutkaa sitä että se olisi asiakkaan VIKA jos myyjä vastaa rahasta väärin,vaan sitä niin kovasti peräänkuuluttamaanne REHELLISYYTTÄ!!!!
...karhun kaatajan sukua...
En yhdeltäkään parturilta ole saanut kuittia maksusta. Miksi en?
maksa kortilla
Minä olen saanut myös monelta parturilta. Enkä puhu nyt kuitista.