Olen asentanut tuon koneelle: http://www.microsoft.com/fi-fi/security_essentials/
Onko riittävä suojaamaan normikäytössä niin virus- kuin haittaohjelmiltakin?
Koneen matkassa tuli Trend micro titanium internet security, joka lienee virustorjuntaohjelma. En ole ottanut sitä käyttöön, mutta en ole poistanutkaan. Haittaako asentamani torjuntaohjelman toimintaa vai pitäisikö se poistaa täysin?
Konetta käyttöön ottaessa tuli tarjolle rekisteröityminen ilmeisesti Microsoftille. Koneessa ei ollut vielä nettiyhteyttä, joten ilmoitin rekisteröityväni myöhemmin. Onko tällainen rekisteröityminen ylipäänsä tarpeellista vai aiheutuuko esim. päivitysten osalta jotain ongelmia, jos en rekisteröidy. Jos rekisteröityminen on tarpeen, niin mistä saan plakaatin uudelleen näkyviin?
Onko riittävä suojaamaan normikäytössä niin virus- kuin haittaohjelmiltakin?
Koneen matkassa tuli Trend micro titanium internet security, joka lienee virustorjuntaohjelma. En ole ottanut sitä käyttöön, mutta en ole poistanutkaan. Haittaako asentamani torjuntaohjelman toimintaa vai pitäisikö se poistaa täysin?
Konetta käyttöön ottaessa tuli tarjolle rekisteröityminen ilmeisesti Microsoftille. Koneessa ei ollut vielä nettiyhteyttä, joten ilmoitin rekisteröityväni myöhemmin. Onko tällainen rekisteröityminen ylipäänsä tarpeellista vai aiheutuuko esim. päivitysten osalta jotain ongelmia, jos en rekisteröidy. Jos rekisteröityminen on tarpeen, niin mistä saan plakaatin uudelleen näkyviin?
Vastaukset 20
Vanhimmat
MSE on hyvä virustorjuntaohjelma. Se on maksullisen Forefront Endpoint Securityn rinnakkaisversio pienyrityksille ja kotikäyttäjille ja se eroaa Forefrontista vain siinä että MSE:tä ei voi hallita keskitetysti palvelimelta ja lisenssi sallii sen käytön vain yrityksissä joissa on enintään 10 tietokonetta.
Poista se Trend micro titanium internet security kokonaan. Jos haluat sen jostain ihme syystä takaisin, niin saat sen juuri tekemiltäsi palautus DVD levyiltä joilla koneen saa palautettua tehdasasetuksille jos jotain menee pieleen.
Rekisteröityminen ei ole pakollista mutta siitä saattaa olla jotain hyötyä konekohtaisten päivitysten osalta.
MSE ollut vuoden päivät ja hyvin on toiminut. Hyvä ohjelma siinäkin mielessä ettei ole kovin häiritsevä. f.e.dzerzhinskyn vinkistä päätin kokeilla että kiitos sinnepäin :)
Entinen virustorjunta pitää aina poistaa, jos aikoo asentaa toisen... Muuten kone saattaa hidastua ja kaatuilla..
...Rekisteröityminen ei ole pakollista mutta siitä saattaa olla jotain hyötyä konekohtaisten päivitysten osalta....
Kiitos vastauksista.
Voisinpa rekisteröityä, mutta missä voin sen tehdä, kun katosi se tarjottu mahdollisuus?
Koneen valmistajan sivulla saattaa olla mahdollista. Et ole kuitenkaan menettänyt mitään kovin oleellista vaikka et olisi rekisteröitynytkään.
Tulipa uusi ongelma.
Poistin sen Trend micron ja sen seurauksena katosi alapalkista MSE:n kuvake. Kävin tutkailemassa mukautuksista ja siinä ilmoitettiin, ettei kuvake ole nyt aktiivinen ja näytetään, kun on seuraavan kerran aktiivinen.
Päivitin kaiken varalta MSE:n ja se ilmoittaa, että kaikki ok ja kone suojattu. Kuvaketta ei vain alapalkkiin ole ilmaantunut, vaikka pitäisi.
Onko nyt syytä poistaa MSE ja asentaa se uudelleen. On vähän epävarma olo, että onko kaikki kunnossa. Haluaisin kuvakkeen näkyviin, jotta näkyy heti, että kone on suojattu.
Vai onko kyse vain minun tyhmyydestäni?
Imaise molempiin ohjelmiin poistotyökalu ja poista ohjelmat sillä. Asenna sitten mse uudestaan. Boottaa kone joka operaation välillä.
Ei ongelmaa. MSE ei näytä kuvaketta siellä alalaidassa jatkuvasti oletuksena. Saat sen näkyviin näin:
http://aijaa.com/007699594904
Tietotuvaohjelmiston tilan näet toimintokeskuksesta.
Kirjoita hakupalkkiin toinintok ja klikkaa toimintokeskus.
http://aijaa.com/007479594916
Kiitos vastauksista.
Hoidin ongelmani niin, että poistin MSE:n ja asensin uudelleen. Nyt vain tuli eteen toinen kone, josta täytyy poistaa Trend micro samasta syystä, joten neuvot tarpeeseen.
Samalla tavalla kuin jo olet tehnyt. Tärkeää on että.
Trend micro ensin pois ja koneen uudelleenkäynnistys on pakollinen heti poiston jälkeen ja vasta tämän jälkeen MSE:n asennus.
Minulla on edelleen sellainen muistikuva että MSE ei laita sitä pikkukuvaketta oletuksena näkyviin sinne oikealla alas mutta se ei tarkoita sitä etteikö MSE olis käytössä. Lue ylempi ohje.
Joo. Homma hoituikin toisessa koneessa pelkällä Trend micron poistamisella ja uudelleenkäynnistämisellä. Kuvake säilyi, vaikka olin valmistautunut poistamaan ja uudelleen asentamaan MSE:n.
Ensimmäisessä koneessa oli tuon mainitsemasi ylemmän ohjeen mukaiset valinnat, vaan silti kuvake pysyi piilossa. Ehkä se johtui siitä, että ensimmäinen kone oli vähän karvalakkimalli kun toinen kone on samaa merkkiä, mutta vähän kalliimpaa lajia. Ensimmäisessä koneessa jouduin tekemään muutenkin enemmän töitä konetta käyttökuntoon laittaessani kuin toisessa, jossa moni juttu sujui noin vain.
No hyvä että onnistui. Sen vihreän pikkukuvakkeen saat päälle tai pois klikkaamalla oikealla alhaalla olevaa pikku kolmiota ja sieltä Mukauta...
Valinnat ovat :
Näytä kuvake ja ilmoitukset = kuvake näkyy aina
Piilota kuvake ja ilmoitukset = mitään ei näytetä alakulmassa
Näytä vain ilmoitukset = Vain punainen kuvake näytetään jos MSE torjuu jonkun örkin
Kyllä nuo valinnat olivat tiedossa ja niillä yritin ykköskoneessa saada MSE:n kuvaketta näkyviin Trend micron poistamisen ja uudelleen käynnistyksen jälkeen, vaan kuvake pysyi poissa kaikista yrityksistä huolimatta ja homma alkoi toimia vasta kun olin poistanut MSE:n myös ja asentanut sen uudelleen. Piilossa kuvake kyllä näkyi.
Ilmeisesti Trend micron poistaminen aiheutti jonkin virheen ykköskoneessa, kakkoskoneessa homma toimi niin kuin piti.
Aika hassua kun monille tuo "täysipoisto" tarkoittaa sitä "Lisää/poista" sovelluksen käyttöä. Sillä ei todellakaan poistu hyvä jos 2/3 osaakaan kaikista tiedostoista, tietenkin riippuu ihan sovelluksesta mitä kaikkea junkkia kylkiäisenä tullut ... itselläni kanssa trend micro oli "esiasennettuna" koneeseen kun ostin uuden läbärin mutta forkkasin koneen ja pistin seiskan tyhjiltä niin hyvin toimii.
"Onko riittävä suojaamaan normikäytössä niin virus- kuin haittaohjelmiltakin?"
Ei tuolla ole mitään tekemistä minkään suojaamisen kanssa. Se kun tarvitsee tietoturvapäivityksistä huolehtimista. Eli kerran kuukaudessa päivität Windowsin ja kaikki lisäohjelmat jotka käyttää nettiyhteyttä tai avaavat vieraita tiedostoja, kuten selain, Flash Player, Java, PDF-lukija, office, videokodekit, pikaviestimet jne. Päivittäminen tapahtuu tarvittaessa poistamalla vanha ohjelma ja asentamalla päivitettävä ohjelma uudestaan jos päivitykset loppuvat tai ei jostain syystä toimi.
"Haittaako asentamani torjuntaohjelman toimintaa vai pitäisikö se poistaa täysin?"
Ei ikinä kahta virustutkaa samalle koneelle, menee helposti sekaisin.
Olen tässä pari tuntia yrittänyt poistaa Trend Micro Titanium ohjelmaa, mutta se ei itse suostu poistamaan itseään, koska ei voi poistaa juuri nyt, kun se päivittää ja käskee kokeilemaan muutaman minuutin kuluttua uudelleen. Sama juttu jatkuu.
Latasin Revo Uninstallerin, mutta siellä se ei näy, eikä haulla löydy, joten miten sen saa pois?
>Olen tässä pari tuntia yrittänyt poistaa Trend Micro Titanium ohjelmaa, mutta se ei itse suostu poistamaan itseään, koska ei voi poistaa juuri nyt, kun se päivittää ja käskee kokeilemaan muutaman minuutin kuluttua uudelleen. Sama juttu jatkuu.
Latasin Revo Uninstallerin, mutta siellä se ei näy, eikä haulla löydy, joten miten sen saa pois? <
Sammuta se ensin ja jos vieläkään ei voi poistaa niin sitten vikasietotilaan ja siellä poista.
Ei se anna muuta vaihtoehtoa kuin ostaa ohjelma, kun kokeiluaika on erääntynyt.
Täytyy kokeilla tuota vikasietotilaa joku päivä. Se kun ei ole mun lempilaji ollenkaan. Nyt oli virustarkistus päällä enkä enää jaksa alkaa säätämään mitään.
Eiköhän tämä nyt ollut viimeinen ilmainen kokeilutarjous mitä kokeilin? Taisi muuten olla ensimmäinenkin.
Kaikki kolme samalla kertaa, ensimmäinen, ainut ja viimeinen.