Onko kellään kokemuksii punaisista kuivista kohdista vauvan ihossa. Lähinnä jaloissa ja poskissa, vähän myös vatsassa. Lapseni on 9 kk ja hänellä on ollu jo pari kuukautta moisia jälkiä. Lääkäri ei ollut moksiskaan. Sanoi vaan että rasvaa niitä?! Ei auta.. onko muilla vastaavia juttuja? Ja miten ne lähti pois? Vai täytyykö vain odottaa ajan kanssa josko ne poistuisi?
Vauvelin punaiset läikät
6
1307
Vastaukset
- hoitotäti
on samanlaisia varsinkin poskissa ja oon yrittänyt rasvata niitä ja se on myös 9kk ja niitä on ollut muutama kuukaus..jaloissa niitä on niinku pohkeissa..en tiedä mitä ne on.. eikä se rasvaus oo auttanut..
- outo juttu
Kaverin pojalla löytyy niitä kans.. (11kk) se kävi lekurilla ja ne määräs sen jollekki kuurille missä se ei saanu syödä joitain ruoka-aineita. Eli epäilivät sen tulevan syödyistä ruuista!? Saa nähdä auttaako..
- Sanna
Meidän pojalla (4.5kk) on myös kuivia , punaisia läikkiä kasvoissa. Epäilen niitä atooppiseksi ihottumaksi. Miehelläni (siis pojan isällä) on atooppinen iho. Saa nähdä, mitä lääkäri sanoo. Ens viikolla on lääkärineuvola...
- enni
on punaisia kuivia läikkiä eniten jaloissa, vähän myös masussa.
Meillä ainakin vaiva johtuu atooppisesta ihosta, etenkin nyt talvipakkasilla täytyy rasvata pari kertaa päivässä. Atooppinen tarkoittaa tietääkseni kuivakkaa ihottumiin taipuvaista ihoa, ja atooppisilla ihmisillä on usein allergiataipumuksia.
Lapseni on kuitenkin terve (13 kk), allergioita ei ole huomattu ja uskon että useat tällaiset rauhoittuvat iän myötä. Käytä rasvaisia perusvoiteita ja kylvetä nopeasti ja harvoin, kerta viikossa riittää jos putsaa kainalot, nivukset ja korvantaukset ja kaulan erikseen. Me ollaan kyllä käyty vauvauinnissa kerran viikossa ja sen lisäksi saunassa kerta/viikko, mutta rasvaamista on saanut lisätä senkin edestä. - 3 lapsen äiti
on ihottumaläiskiä, joita voi olla ympäri kehoa. Lapsellani oli tällainen kolikon kokoinen ihottuma takapuolessa pari vuotta (siis voi olla pitkäaikainen vaiva). Iho oli välillä punainen ja kuiva ja toisinaan läiskä ärtyi verestäväksi ja tulehduksen punaiseksi. Tosin arvelin hänen silloin raapineen sitä. Uskon, ettei vauvojenne ihottumassa ole syytä huoleen vaan toimitte juuri kuten lääkäri on neuvonut eli rasvaista perusvoidetta. Perusvoide parhaassa tapauksessa parantaa ihottuman tai ainakin pitää sen siedettävänä ja ehkäisee ihoa tulehtumasta. Neuvolassa käynnin yhteydessä voi asiasta aina puhua ja jossain vaiheessa (yl.2v.iässä)aloitetaan tarkemmat allergiatutkimukset, jos asia vielä vaivaa.
- ONNELLINEN
Meidän tytöllä alkoi ihottumaa tulla jo kk:n
iässä ja paheni koko ajan...Neuvola lääkäri vaan
sanoi, että rasvaa, rasvaa. Yöt raapimista ja
verisiä lakanoita ja kaikkien väsymys: EI SAATU
LÄHETETTÄ JATKOTUTKIMUKSIIN (liekö säästötoimia
sekin). Mentiin uupuneina yksityiselle 8:kk ja
lapsi sairaalassa viikon. Allergioita mm. maito,
kotim. viljat, muna...Että ei aina kannata vain
jäädä ihmettelemään mitä se neuvola ja
neuvolalääkäri pikaisesti arvailevat. Nyt iloinen
tyttö on pian 1.5 vee ja perheonni säilyi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain32912076Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15711164Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2776516Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2505311Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1823768- 1743588
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin602631Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1172089Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292010Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov131884