Onko kellään kokemuksii punaisista kuivista kohdista vauvan ihossa. Lähinnä jaloissa ja poskissa, vähän myös vatsassa. Lapseni on 9 kk ja hänellä on ollu jo pari kuukautta moisia jälkiä. Lääkäri ei ollut moksiskaan. Sanoi vaan että rasvaa niitä?! Ei auta.. onko muilla vastaavia juttuja? Ja miten ne lähti pois? Vai täytyykö vain odottaa ajan kanssa josko ne poistuisi?
Vauvelin punaiset läikät
6
1297
Vastaukset
- hoitotäti
on samanlaisia varsinkin poskissa ja oon yrittänyt rasvata niitä ja se on myös 9kk ja niitä on ollut muutama kuukaus..jaloissa niitä on niinku pohkeissa..en tiedä mitä ne on.. eikä se rasvaus oo auttanut..
- outo juttu
Kaverin pojalla löytyy niitä kans.. (11kk) se kävi lekurilla ja ne määräs sen jollekki kuurille missä se ei saanu syödä joitain ruoka-aineita. Eli epäilivät sen tulevan syödyistä ruuista!? Saa nähdä auttaako..
- Sanna
Meidän pojalla (4.5kk) on myös kuivia , punaisia läikkiä kasvoissa. Epäilen niitä atooppiseksi ihottumaksi. Miehelläni (siis pojan isällä) on atooppinen iho. Saa nähdä, mitä lääkäri sanoo. Ens viikolla on lääkärineuvola...
- enni
on punaisia kuivia läikkiä eniten jaloissa, vähän myös masussa.
Meillä ainakin vaiva johtuu atooppisesta ihosta, etenkin nyt talvipakkasilla täytyy rasvata pari kertaa päivässä. Atooppinen tarkoittaa tietääkseni kuivakkaa ihottumiin taipuvaista ihoa, ja atooppisilla ihmisillä on usein allergiataipumuksia.
Lapseni on kuitenkin terve (13 kk), allergioita ei ole huomattu ja uskon että useat tällaiset rauhoittuvat iän myötä. Käytä rasvaisia perusvoiteita ja kylvetä nopeasti ja harvoin, kerta viikossa riittää jos putsaa kainalot, nivukset ja korvantaukset ja kaulan erikseen. Me ollaan kyllä käyty vauvauinnissa kerran viikossa ja sen lisäksi saunassa kerta/viikko, mutta rasvaamista on saanut lisätä senkin edestä. - 3 lapsen äiti
on ihottumaläiskiä, joita voi olla ympäri kehoa. Lapsellani oli tällainen kolikon kokoinen ihottuma takapuolessa pari vuotta (siis voi olla pitkäaikainen vaiva). Iho oli välillä punainen ja kuiva ja toisinaan läiskä ärtyi verestäväksi ja tulehduksen punaiseksi. Tosin arvelin hänen silloin raapineen sitä. Uskon, ettei vauvojenne ihottumassa ole syytä huoleen vaan toimitte juuri kuten lääkäri on neuvonut eli rasvaista perusvoidetta. Perusvoide parhaassa tapauksessa parantaa ihottuman tai ainakin pitää sen siedettävänä ja ehkäisee ihoa tulehtumasta. Neuvolassa käynnin yhteydessä voi asiasta aina puhua ja jossain vaiheessa (yl.2v.iässä)aloitetaan tarkemmat allergiatutkimukset, jos asia vielä vaivaa.
- ONNELLINEN
Meidän tytöllä alkoi ihottumaa tulla jo kk:n
iässä ja paheni koko ajan...Neuvola lääkäri vaan
sanoi, että rasvaa, rasvaa. Yöt raapimista ja
verisiä lakanoita ja kaikkien väsymys: EI SAATU
LÄHETETTÄ JATKOTUTKIMUKSIIN (liekö säästötoimia
sekin). Mentiin uupuneina yksityiselle 8:kk ja
lapsi sairaalassa viikon. Allergioita mm. maito,
kotim. viljat, muna...Että ei aina kannata vain
jäädä ihmettelemään mitä se neuvola ja
neuvolalääkäri pikaisesti arvailevat. Nyt iloinen
tyttö on pian 1.5 vee ja perheonni säilyi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1266234Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635161SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724300SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023874Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133642Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213230SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352529Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT972288Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252