Vauvelin punaiset läikät

Iskä vm. 2000

Onko kellään kokemuksii punaisista kuivista kohdista vauvan ihossa. Lähinnä jaloissa ja poskissa, vähän myös vatsassa. Lapseni on 9 kk ja hänellä on ollu jo pari kuukautta moisia jälkiä. Lääkäri ei ollut moksiskaan. Sanoi vaan että rasvaa niitä?! Ei auta.. onko muilla vastaavia juttuja? Ja miten ne lähti pois? Vai täytyykö vain odottaa ajan kanssa josko ne poistuisi?

6

1324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitotäti

      on samanlaisia varsinkin poskissa ja oon yrittänyt rasvata niitä ja se on myös 9kk ja niitä on ollut muutama kuukaus..jaloissa niitä on niinku pohkeissa..en tiedä mitä ne on.. eikä se rasvaus oo auttanut..

      • outo juttu

        Kaverin pojalla löytyy niitä kans.. (11kk) se kävi lekurilla ja ne määräs sen jollekki kuurille missä se ei saanu syödä joitain ruoka-aineita. Eli epäilivät sen tulevan syödyistä ruuista!? Saa nähdä auttaako..


    • Sanna

      Meidän pojalla (4.5kk) on myös kuivia , punaisia läikkiä kasvoissa. Epäilen niitä atooppiseksi ihottumaksi. Miehelläni (siis pojan isällä) on atooppinen iho. Saa nähdä, mitä lääkäri sanoo. Ens viikolla on lääkärineuvola...

    • enni

      on punaisia kuivia läikkiä eniten jaloissa, vähän myös masussa.

      Meillä ainakin vaiva johtuu atooppisesta ihosta, etenkin nyt talvipakkasilla täytyy rasvata pari kertaa päivässä. Atooppinen tarkoittaa tietääkseni kuivakkaa ihottumiin taipuvaista ihoa, ja atooppisilla ihmisillä on usein allergiataipumuksia.

      Lapseni on kuitenkin terve (13 kk), allergioita ei ole huomattu ja uskon että useat tällaiset rauhoittuvat iän myötä. Käytä rasvaisia perusvoiteita ja kylvetä nopeasti ja harvoin, kerta viikossa riittää jos putsaa kainalot, nivukset ja korvantaukset ja kaulan erikseen. Me ollaan kyllä käyty vauvauinnissa kerran viikossa ja sen lisäksi saunassa kerta/viikko, mutta rasvaamista on saanut lisätä senkin edestä.

    • 3 lapsen äiti

      on ihottumaläiskiä, joita voi olla ympäri kehoa. Lapsellani oli tällainen kolikon kokoinen ihottuma takapuolessa pari vuotta (siis voi olla pitkäaikainen vaiva). Iho oli välillä punainen ja kuiva ja toisinaan läiskä ärtyi verestäväksi ja tulehduksen punaiseksi. Tosin arvelin hänen silloin raapineen sitä. Uskon, ettei vauvojenne ihottumassa ole syytä huoleen vaan toimitte juuri kuten lääkäri on neuvonut eli rasvaista perusvoidetta. Perusvoide parhaassa tapauksessa parantaa ihottuman tai ainakin pitää sen siedettävänä ja ehkäisee ihoa tulehtumasta. Neuvolassa käynnin yhteydessä voi asiasta aina puhua ja jossain vaiheessa (yl.2v.iässä)aloitetaan tarkemmat allergiatutkimukset, jos asia vielä vaivaa.

      • ONNELLINEN

        Meidän tytöllä alkoi ihottumaa tulla jo kk:n
        iässä ja paheni koko ajan...Neuvola lääkäri vaan
        sanoi, että rasvaa, rasvaa. Yöt raapimista ja
        verisiä lakanoita ja kaikkien väsymys: EI SAATU
        LÄHETETTÄ JATKOTUTKIMUKSIIN (liekö säästötoimia
        sekin). Mentiin uupuneina yksityiselle 8:kk ja
        lapsi sairaalassa viikon. Allergioita mm. maito,
        kotim. viljat, muna...Että ei aina kannata vain
        jäädä ihmettelemään mitä se neuvola ja
        neuvolalääkäri pikaisesti arvailevat. Nyt iloinen
        tyttö on pian 1.5 vee ja perheonni säilyi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      364
      1974
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1316
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1297
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      136
      1183
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      84
      1053
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      936
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      870
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      120
      867
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      808
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      760
    Aihe