Olen keväällä menosssa Maskuun kuntoutukseen ms-taudin myötä, onko kokemuksia sieltä?
Olen Maskuun menossa, onko kokemuksia?
6
2869
Vastaukset
- Hoidan "omaani"?
"Kokemukset" ovat aina kovin henkilökohtaisia meille kaikille. Joku pitää "siitä" ja toinen taas ei. Itse omaishoitajana olen yrittänyt "hoidokkiani" sinne saada, mutta kun Hänen kommenttinsa on, että "ei sieltä saa mitään apua", niin mitä tehdä?
Eli ymmärsit varmaan "viestini"? Jotenkin on vähintäänkin outoa "tuomita" joku taho, jonka on tarkoitus tuottaa / tehdä hyvää nykytiedon pohjalta niille, jotka hyvää apua tarvitsevat.
Itse omaishoitajana suosittelen "Olen keväällä menosssa Maskuun kuntoutukseen ms-taudin myötä" ... veikkaan, että kokemuksesi ovat siellä positiivisemmallla puolella.
Hyviä hetkiä Sinulle Maskussa.- Mf
Kiitos vastauksesta, mottoni on, että niillä korteilla mennään mitä vielä on jäljellä.
- mäsässä
Hei,
itselläni on ollut ms ensioireista yli 20 vuotta. Olen mallia -59 ja edelleen kohtuullisessa vedossa. En juopottele enkä polta enkä valvo. Tässä taustaa.
Maskussa olen ollut pari kertaa ja pidän paikasta ja sen ilmapiiristä paljon.
Vertaistuki on yleensäkin hyvä asia. Asennetta itsensä ja muidenkin hoitamiseen pitää aina olla.
Itse käyn kuntosalilla ja kävelen. Pyörätuolissa ja mopossa kulkevilla on myös erityisen hyviä ajatuksia. Kannattaa kaikkia kuunnella.
Maskuun haluaisin, mutta harkinnanvaraiselle sitä herkkua ei suoda kovin usein
Terveisiä vaan Maskulaisille ja kaikille ms-ihmisille. Samaa perhettä ollaan.
Nauti elosta- MF
Kiitos vastauksesta. Kahden ensimmäisen rivin perusteella meillä on täysin sama tilanne. No ikä heittää viisi vuotta.
- MäSäTäTi
Olen käynyt kolme kertaa (2009, 2010, 2011) yksilöllisellä jaksolla Maskussa. MS-tauti minulla on ollut 80-luvulta asti, mutta toimintakyvyn heikkeneminen alkoi vasta tällä vuosituhannella.
Maskussa ensikertalaisena tuli itku ekana iltana, olin väsynyt - oli hieman orpo olo, ja kaikenkuntoisten ihmisten näkeminen hieman järkytti. MUTTA kaikenkaikkiaan olen kokenut hyötyneeni jokaisesta jaksosta - aina olen saanut neuvoa/apua/tukea/ohjeita tarvitsemiini asioihin. Maskussa ei kannata jäädä notkumaan vaan omaan huoneeseen, vaan kannattaa aktiivisesti ottaa kontaktia ihmisiin - kysyä, jutella. Tulet saamaan paljon - uusia tuttavuuksia ja jopa elämänikäisiä ystäviä.
Et maininnut menetkö kurssille vai yksilölliselle jaksolle. Näissä hieman eroja. Kurssilla mennään isommassa porukassa ja yksilöllisellä paneudutaan tarkemmin VAIN SINUN kuntoutukseen kolmen "avainhenkilön" kautta.
Kannattaa etukäteen kirjata pieneen muistivihkoon asioita, esimerkiksi:
- missä on toiminallisia vaikeuksia ( esim. onko hankalaa tasapainoilla tai kädet kömpelöt tai jaksamattomuutta kävelyssä)
- millaisia asioita haluat painottaa jaksolla (esim. toimintaterapiaa, neuropsykologiaa, lantiopohjafysioterapiaa, uroterapiaa, ravitsemusasioita)
- tarviitko apuvälineitä tai kodinmuutostöitä
- mietteitä / toiveita oman kuntoutuksen jatkosta - helpottaa monia keskusteluita siellä, jos on jo jotain valmista ajateltuna ( toki Maskussa tekevät sinulle hyvät kartoitukset tilanteesta )
Minun mielestäni Masku antaa sinulle paljon, kunhan vaan itse uskallat olla "ottavaisena". Muista levätä riittävästi... ja jos olet pitkänmatkalainen, niin Maskuun voi mennä edellisenä iltana jo. Ota yhteys kuntoutussihteeriin, ja ilmoita hänelle tämä tarve. Muistaakseni laskuttavat yöstä hilkun päälle 20e (jonka saa takaisin Kelalta).
MAINIOTA MASKUAIKAA Sinulle :)
ps. hyvällä säällä vieraile Rivieran ulkoilualueella - on niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin kaunis !!- MF
Kiitos vastauksesta , näillä pärjätään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708