Huijarit liikkeellä olivat juuri tässä nämä Luutakauppiaat,sanovat myyvänsä luutia sotaveteraanien ja sotainvalidien hyväksi,mikä ei pidä paikkaansa.
Pyhäjokiseudun verkkolehdessä on lisää tästä asiasta.
Liikkuvat sinisellä Hiace merkkisellä autolla.
Pyhäjokiseudun verkkolehdessä on lisää tästä asiasta.
Liikkuvat sinisellä Hiace merkkisellä autolla.
Vastaukset 9
Vanhimmat
niin olivat Humalojalla matkalla keskustaan päin
Oulaisissa liikkuvien luutakauppiaiden rahankeräys on laiton
Heidi NiskanenLähetä palautetta toimittajalle.
Alueella liikkuu epärehellisiä luutakauppiaita, jotka kertovat myyvänsä varpuluutia sotaveteraanien hyväksi. Myyjät eivät ole kuitenkaan oikealla asialla, sillä keräys on laiton.
Oulaisten sotaveteraaniyhdistys pyytää lukijoiden apua tekijöiden tavoittamisessa. Silminnäkijähavainnot pyydetään ilmoittamaan joko Oulaisten sotaveteraaniyhdistyksen puheenjohtaja Erkki Männistölle tai poliisille.
Mistä ostaja tietää, kenellä on lupa kerätä rahaa sotaveteraanien hyväksi, Oulaisten sotaveteraaniyhdistyksen puheenjohtaja Erkki Männistö?
– Jos oikein haluaa epäillä, pitää kauppiaita esittämään keräyslupa. Jos lupaa ei ole, ollaan luvattomalla asialla. Minun nähdäkseni keräyslupa tarvitaan aina.
Missä epärehelliset luutakauppiaat liikkuvat?
– Kuulin, että luutakauppiaat nähtiin Vihannissa jo pari viikkoa sitten. Perjantaina minulle soitettiin ja kerrottiin, että tekijät liikkuvat nyt Oulaisissa, sillä heidät oli nähty muun muassa Miilutiellä ja Mäyrän perällä.
Miten ihmisten kannattaa toimia, jos luutakauppiaat ilmestyvät kotipihalle?
– Tekijät tuntuvat liikkuvan Hiace-merkkisellä pakettiautolla, joka on täynnä varpuluutia. Jos joku näkee auton rekisteritunnuksen, pyydän ilmoittamaan sen minulle. Olin yhteydessä poliisiin asiasta perjantaina, joten jatkaisin asian selvittelyä mielelläni poliisin kanssa.
( kopioitu PYhäjoki seudun artikkeli)
Olis Männistön Erkki lähtenyt itse entisenä poliisina näiden luutakauppiaiden perään.
Eipähän tarvi aukasta ovia kellekkään jos ei tiijä ennakkoon kuka tulee D =) varsinkaan oudoille
Ja tänäpäivänä ulkolainen, kieltä osaamaton, kävi ovella tauluja kauppaamassa.
Valkea pakettiauto puotti yhen ukon meijän perukalle, josta käsin äijä yritteli joka taloon. Sen jälkeen jalkasin kipitti tuon pitkän kujan tienvarteen. Tottapa siellä kyyti taas odotti.
Kuinka heihin pitäisi suhtautua ?
Se Remes aikonaan kauppasi virolaisia varpuluutia. Oiskohan tuo herija ollu liikkeellä ?
oot sinä Esko niin mahtava,tiiät kaiken
TÄNÄÄN NÄHTY SININEN PAKETTI AUTO alavieskan taluskylällä myymässä luutia,onkohansama auto
Ois mukava saaha vanhanajan risuluuta , mistähän markkinoilta sellaisen löytäisi ja myös haluaisin risuista tehdyn vanhanaikaisen kynnysmatan, siis ulos.
Haapavedellä kun ei ole niitä toripäiviäkään.