onko kokemusta, että liittyykö jotenkin epiin vai jotakin muuta? mulla ei ole lääkitystä viellä aloitettu kun odotan tutkimuksiin pääsyä... sii s kummallinen kitkerä maku on vaivannut mua toista viikkoa enkä tiedä mistä se tulee? ei lähde vaikka kuinka purskuttelisin suuta... mietin settä onko tämä joku aistimus-harha?
kitkerä maku suussa toista viikkoa :(
henkonen 80
4253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla on kohtauksien jälkeen monesti outoja makuja suussa, tai jos syön jotain, niin se monesti maistuu erikoiselle. Mutta ei muuten. Vain kohtausten jälkeen.
Itselläni taas on outoja hajuja, jotka maistuvat suussa asti.
Itsellä tulee ihmeellisiä hajuja ja makuja aurassa, mut ei muuten. Ja erotan nämä hajut ja maut siitä, että en osaa kuvailla mille haisee/maistuu, en siis pysty vertaamaan mihinkään niitä. Ja nämä tulevat myös ihan salamaniskusta ja kestävät muutaman sekunnin. Ei jää siis päälle ainakaan mulla.
Onko maku siis p*skaa vai jotain mitä et osaa edes kuvailla tai verrata mihinkään? Millonka olet käynyt hammaslääkärissä? Tässä muutama vinkki, jotka saattavat aiheuttaa pahaa makua
- jos et lankaa hampaita päivittäin
- karies
- hammaskivi
- katteinen kieli
- proput nielurisoissa(ovat monesti piilossa ettei edes näy ja haju ja maku tulee ihanina lemahduksina)
- jos viisuri on puhkeamassa(perikoroniitti)
Voisiko joku näistä olla sulla?
Ja jos haju/maku on kokoajan päällä eikä muuten tule epilepsia oireita niin tuskinpa nämä epilepsiasta johtuvat.