Tuttavan lapsen kyyditseminen

huolestunut

Mitä mieltä te kanssaihmiset olette tällaisesta?
Veljeni poika tulee kerran viikossa meille yökylään lapsieni luokse. Tämän pojan äiti (eikä isäkään) ei hae itse lastansa meiltä pois, vaan joudumme kuskaamaan tätä poikaa takaisin kotiin (30km/suunta), pidemmillä lomilla ja kesäisin haemme pojan meille yöksi, koska hän ei jaksa/kestä olla kotonansa. Tämä äiti melkeinpä eristää poikansa sosiaalisuutta, eli poika pääsee yleensäkin kaverillensa vain kerran viikossa vaikka onkin jo 16-vuotias.
Poika saa arestia, jos hän ei tule tiettyyn aikaan kotiin. Miten me voidaan poikaa lähteä viemään kotiinsa, sillä meillä on suuri lypsykarja (reilu 80 lehmää) ja näin vietämme navetassa pitkät ajat?
Pojan isä (veljeni) ei välitä asiasta, vaan on vaimonsa puolella.
Joskus poika on joutunut jäämään meille toiseksi yöksi, sillä emme ole voineet lähteä viemään poikaa kotiinsa esim. poi'ituksen takia. Pojan vanhemmat eivät itse hae ikinä poikaansa. Koska emme pysty millään tuomaan häntä kotiin juuri tiettyyn aikaan, niin aresti on melkeimpä aivan varma.
Veljelläni on neljä muuta lasta ja he kaikki ovat jo täysi-ikäisiä. Näillä lapsilla ei ole ollut näin rankkaa. Veljeni ja hänen vaimo ovat hakeneet nämä neljä muuta lasta aina itse, mutta nuorimmaisen kohdalla asia on päinvastainen. Olen kuullut, että nuorimmainen olisi vahinkolapsi, johtuisiko äidin käytös siitä (sen lisäksi, että hän vihaa meitä)?

Olemme kuskanneet veljeni poikaa myös tapahtumiin, esimerkiksi rippikouluun tarvittavia merkkejä poika haki aina meidän kyydillä, vaikka vanhemmat olivat kotona.

Korvauksia emme todellakaan saa tästä kuljettamisesta, vaikka olemme poikaa kuskanneet parin tankillisen verran (~200e).

Koska poika haluaa meille yöksi, että pääsee edes kerran viikossa kotoansa pois koulun lisäksi, emme voi sanoa, että ei käy. Poika ei kertakaikkiaan viihdy kotonansa. Vanhemmat juovat joka viikko, jolloin syntyy myös tappelu.

Mitä mieltä te kanssaihmiset olette tällaisesta toiminnasta? Toivon asiallisia kommentteja asiaan.

T. Huolestunut tamperelainen

5

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huolestunut

      uppia

    • ap

      Up

    • Ti2pi2taa

      Onhan toi jo sosiaaliviranomaistenkin asia, kysy lastensuojelustaq vinkkiä.

    • .......

      Onko veli tuttava - tämä provo kun oli otsikoitu Tuttavan lapsen kuljettaminen ja pitkässä vuodatuksessa kirjoitettiin veljen lapsesta. Mulle ei oma veljeni ole tuttava, joku satunnainen naapurin naapurin koulukaveri voi olla tuttava, jos ollaan kadulla vastakkain osuttu ja joku on meidät esitellyt.

    • OPSERVERI

      PERIAATTEESSA 16 V VOI JO PÄÄTTÄÄ MISSÄ ASUU....

      JA JOS HÄN ON VELJEN POIKA ON HÄN OMAA SUKUASI JA TUNTUU VIIHTYVÄN PAREMMIN TEILLÄ KUIN KOTONAANN

      ÄLÄ OTA TUYRHIA DROPPEJA TÄSTÄ----KOHTELEMALLA VELJENPOIKAASI HYVIN TULET SAAMAAN VIELÄ JOSKUS YSTÄVÄLLISYYTESI KORKOJEN KANSSA TAKAISIN

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      351
      2823
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2276
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1949
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      66
      1592
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1149
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      955
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      8
      932
    10. 39
      810
    Aihe