auttakeee! vaatteissa kumma haju!

amannnnda

hei! en nyt tiiä onko tää just oikee paikka tälle asialle, mutta jos joku osaa neuvoo niin oisin kiitollinen :)

Ostettiin mieheni kanssa muutama kuukausi sitten puurakenteinen rivitaloasunto. rakennettu vuonna 1974. Ostimme juuri remontoituna, eli sisäkatto, lattiat, kylpyhuone, keitttiö ja vessa remontit tehty. Pintoja maalattu ja tapetoitu. asunto oli ennen remonttia ollut alkuperäiskuosissa.

entinen omistaja omisti vain reilun puoli vuotta, koska osti halvalla ja remontoi sitten myytäväksi.

meillä ei ole mitään oireita, mutta olen alkanut ihmetellä vaatteiden tuoksua. eli vaatteissamme on erilainen tuoksu kuin ennen. haju ei mielestäni ole sellaista perinteistä homeen hajua. en huomaa hajua kotona ollessani, enkä välttämättä kyläillessäni tuttavilla.
huomaan sen esimerkiksi kaupoissa ja autossa, jossa on raikas ilma.

haju ei ole voimakas, vaan pieni tunkkainen haju. en osaa oikein kuvailla hajua sen paremmin.. mikään muu ei haise samalle..

mieheni ei haista hajua eikä suurin osa kavereistanikaan. vain muutama henkilö on minun lisäkseni haistanut tuon hajun vaatteistani.

mieheni on astmaatikko, ja yleensä herkkä reagoimaan kaikkeen hajuun yms. hänelläkään ei kuitenkaan mitään oireita ole ollut täällä.

minua häiritsee tuo haju :( onko kellään samaa kokemusta? voiko uudet pintamateriaalit päästää hajua? voiko se tarttua vaatteisiin? mistä tuo haju voi tulla?

kiitti vastauksista!

7

416

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rintsikkallainen

      Vaikea sanoa, kun ei tiiä mistä on kysymys haistamatta, mutta voi olla että on pintamateriaalit. Voi olla että teillä on riittämätön ilmankierto siinä talossa ? Tai jos on vanhanaikanen umpinainen vaatekaappi niin vaatekaapissa ummehtunut ilma vaan, vaikka muualla talossa kiertäiskin.

      Jos asia häiritsee niin ilmalämpöpumpun hankkiminenhan tuon ratkaisee. Suosittelen.

    • Testaa nyt ja taas

      parinviikon päästä. Tuo testi kertoo tarkkaan kehityksen suunnan. Jos saat alle 5-osumaa niin homeesta ei ole kyse!

      Siitä hajusta:
      ............stä opimme?
      No miksei haise? Homeita tunnetaan yli satatuhatta eri lajia, joista noin sadan tiedetään aiheuttavan terveyshaitan, tai vakavan terveyshaitan. Edellä mainituista homeista koostuu rakenteissa muhiva homeiden-cocktail.
      1. Välittömästi haiseva homeiden-cocktail.
      - Tämä ryhmä on vain muutama prosentti kaikista kv-homeiden kohteista.
      2. >>>>>>Haisematon homeiden-cocktail.
      >>>>>>Huom! Tämä ryhmä on valtaosa kaikista kv-homeiden kohteista!
      - >>>>>>Tällaisen homeiden-cocktailin pystyy haistamaan ainoastaan jo pitemmän aikaa(vuosia) kv-homeiden toksiinille altistunut henkilö, tai koulutettu homekoira.
      Tuon salakavalan haisemattomuuden vuoksi kehitin tämän oiretestin, joka sittemmin on osoittautunut varmimmaksi yksittäiseksi kotikonstiksi todeta kosteusvaurio-homeen olemassa olo ja se voidaan tehdä joka kodissa. Elimistömme on tarkempi kuin yksikään sähköinen mittari. Kv-homeen toteaminen varmuudella ja ilmaiseksi:
      Huomaa testin *-kohdat koska tästä löytyy syy “outoon” käyttäytymiseen..............
      Koko testi tuolla, klikkaa auki:
      http://pappasmurffi.nettisivu.org/kvht-kvht-altistuneen-oiretesti/

    • ap

      kiitti vastauksista. joo meillä on tosissaan painovoimainen ilmanvaihto ja vaatteita säilytetään vaatehuoneessa. tosin vaatehuoneessa on katossa sellainen ilmanvaihto putki, joten luulis että ilma on siellä raikasta??...

      • puhallinta vaan

        No ei se yks putki mitään auta siäl ylhäällä. Pitäs olla toinen alhaalla että se ilma kiertäisi.
        Mut avot jos laitat siihen putkeen pienen hyrrän puhaltamaan ilmaa sisältä ulos
        Eli rautakaupasta lötyy nimellä kanavapuhallin (tai sit kylpyhuonetuuletin).
        Hintaa tommoselle tulee n. pari kymppiä.

        Mutta tosiaan, jos tommosta efektiä on, niin tulee mieleen että onkohan teidän sisäilman laatu muutenkaan kovin hyvä. Sen parantamiseen sitten taas ilmalämpöpumppu oliskin oiva vehje ja säästää toki samalla lämmityskuluissa.


    • ap

      nyt alkoi tuo tuuletin systeemi kiinnostaa... pitääpäs selvitellä asiaa ja laittaa harkintaan. kiitos asiallisista vastauksista!

    • Korvausilma?

      Jos laitat sinne poistoputkeen puhltimen joka imee ilmaa ja jos sieltä puuttuu korvausilma(-kanava) ja jos rakenteissa on kosteusvauriohometta, niin koneen synnyttämä alipaine imee ne homemyrkyt sinun hengitettäväksesi!

    • kaarlo.p

      Tuollainen kanavapuhallin pyörii vakiokierroksilla ja on mielestäni liiankin tehokas täytyy käydä välillä sammuttamassa,minä laitoin puhaltimelle tyristori säätimen sillä saa kiertnopeuden säädettyä sopivaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      234
      1997
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1164
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      1005
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      696
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      38
      689
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      658
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      201
      597
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      445
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      428
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      412
    Aihe