Ensimmäinen järkkäri?

Tykkään valokuvata, joten ajattelin ostaa järkkärin. Suoraansanottuna en ymmärrä objektiiveista yms mitään. Canon EOS 1100D monet suosittelee aloittelijoille, mutta tuskin ostan heti uutta kun opin paremmin, joten onko joku muu vähän parempi aloittelijoille sopiva?
9149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Siltä varalta, että et ole trolli:

"Suoraansanottuna en ymmärrä objektiiveista yms mitään."

-> opettele ymmärtämään. Lue netistä, tutustu asiaan. Jos et sittenkään ymmärrä, älä osta järkkäriä. Menee vaan rahasi hukkaan.

Äänestä

Kun luen netistä niistä, en tajua yhtään mitään, vaikea opetella. Kai sitä parhaiten oppii kokeilemalla jos on kamera.

Äänestä

No Canon EOS 1100D on siinä mielessä turvallinen aloittajalle, jos sitten loppuu into lyhyeen. Menee vähemmän rahaa hukkaan.

Mutta ei Canonkaan harrastelijalle tuollaista suosittelisi - vain siinä tapauksessa, jos haluaa kokeilla harrastusta, mutta ei ole ihan varma vielä, kuinka paljon haluaa harrastukseen panostaa.

Äänestä

Jos et kameroista tai kuvaamisesta mitään ymmärrä niin suosittelen pokkaria.Hyvällä pokkarilla saa myös todella hienoja kuvia ja on myös koonsa ansiosta paljon käytännöllisempi. Mikä siinä järjestelmäkamerassa niin houkuttaa? vaikka ostat oikein järkkärin niin ei se sinusta valokuvaajaa tee. Näen usein näitä nuoria joilla on markettijärkkäreitä ja voin sanoa että usein ne roikkuu kaulassa kuin joku status symboli,ehkä se onkin se canon remmi ja katu- uskottavuus joka houkuttaa?

Äänestä

1100D:llä ei juuri saa katu-uskottavuutta

kameroista puhuttaessa ehkä joku Leica M9 vois jo tuoda katu-uskottavuutta

Et sä sitä hyvää pokkaria sen halvemmalla saa, mitä halvimmat järkkärit: Canon PowerShot G1 X ennakkovaraushinta 699 euroa

pokkarin ostaessa voi taas käydä niin päin, että se into loppuu jo siksi, että tuli ostettua joku rajoittunut automaattitoimintainen pokkari - hyvä esim. turistireissulle, tai pidettäväksi aina taskussa, mutta ei valokuvauksen harrastukseen

Äänestä

Jos haluat "päästä pidemmälle" kuvauksessa, suosittelen pokkaria tai "pokkaria" mahdollisimman hyvillä käsisäädöillä.

Canonin tapauksessa kyseeseen tulevat Powershotin G-, S- ja SX-sarjat. Muilta merkeiltä löytyy vastaavia. Kuvalaatu on pokkariksi hyvä, automaatti pelaa kohtuullisesti ja erilaisia manuaalitoimintoja löytyy riittävästi. Eikä tarvitse miettiä, kantaa ja kustantaa erilaisia objektiiveja.

Äänestä

niin no - pokkari ostetaan yleensä, kun "Tykkään valokuvata", kuten aloittaja sanoi. Mutta jos kamera tulee esim. turistimatkalle, jotta matkasta saa muistoja, se pokkari yleensä vain käydään ostamassa ja sitten aletaan pakkaamaan matkaa varten.

jos taas pohtii valokuvausta harrastuksena, kuten seuraavasta voisi tulkita tarkoitettavan:

Suomi24 / Harrastukset / Valokuvaus / Yleistä valokuvauksesta / Ensimmäinen järkkäri?

Huomatkaa! Ollaan edelleenkin otsikon HARRASTUKSET alla - ei ammatikseen kuvaavat eikä myöskään turistikuvaajat - eihän turismi ole valokuvausharrastus eikä valokuvausharrastus tarkoita vain turistikuvaamista

Valokuvausharrastukseksi mielletään yleensä myös esim. taiteen tekeminen. Mutta eihän taide ole valokuvausharrastus - monet taitelijathan taileilee työkseen. Ja taiteen tekeminen valokuvaamalla on taiteilijalle vain yksi tapa tehdä taidetta.

Yhtenä vain valokuvauksen harrastamisen muotona voitaisiin pitää esim. katukuvausta. Kuvissa on tuskin mitään taiteellista arvoa, ei ne oikeastaan ole muotokuviakaan, eikä sitä voi verrata turismiin, kun kuvataan kotikaupungissa.

Katukuvaukseen käy mikä tahansa kamera, mutta jos valokuvausta pohditaan harrastuksena, pokkari tuskin antaa kummempia ulottuvuuksia harrastukselle.

What is street photography? Your questions answered
http://www.youtube.com/watch?v=J3Hm5LTi40k

Kai suosittelee katukuvaukseen Leica M9 ja 50 mm kiinteä objektiivi. Kamera on sinänsä turvallinen ostos, että se on 100 varmasti loistava tai SE PARAS katukuvaukseen, mutta

haluatko VAIN katukuvata?

Niimpä joudut ostamaan kameroita kasapäin, jotta saat jokaiseen tilanteeseen sopivan kameran - pokkari turistimatkoille, esim. Leica S2 tai Nikon D800E maisema-, studio- ja makrokuvaukseen, Canon 1DX tai Nikon D4 urheilu- ja luontokuvaukseen ja sitten vielä joku peilitön, kun pokkari ei riitä, mutta muita ei viitsi kantaa mukanaan.

Mutta jostainhan se on aloitettava - meinaan HARRASTUKSET foorumilta.

Äänestä

Sopivan käytetyn digijärkkärin voi löytää edullisesti. Merkeissä ei mielestäni normikuvauksen kannalta ole ratkaisevia eroja, kaikki toimivat. Asiantunteva kamerakaupias osaa kertoa asiasta enemmän. Näin tieto karttu matkan varrella ja kuollessasi olet jo valmis seppä.

Äänestä

Buhahhaa olipas taas, naurattaa niin että putosin tuolilta.Kaikenkaikkiaan porukan tietotaso on näköjään sellanen kirjoitusten perusteella että pokkaritkin on tarjoaa paljon enemmän mitä te pystytte ikinä hyödyntämään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valokuvaaja96 kirjoitti:

Tykkään valokuvata, joten ajattelin ostaa järkkärin. Suoraansanottuna en ymmärrä objektiiveista yms mitään. Canon EOS 1100D monet suosittelee aloittelijoille, mutta tuskin ostan heti uutta kun opin paremmin, joten onko joku muu vähän parempi aloittelijoille sopiva?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu