Allekirjoita vetoomus!

BirdLife

Olemme keräämässä vetoomusta Helsingissä tapahtuneen törkeän eläinrääkkäyksen vastustamiseksi.

Espoolaiset nuoret rääkkäsivät, silpoivat ja tappoivat Metsäpuronkujan kalliolla ja sen läheisyydessä useita kymmeniä lintuja, joista pääosa lokkeja. Lokkeja oli pyydystetty ongenkouluilla ja sen jälkeen niiltä oli katkottu siivet, jalat ja silmät puhkottu. Teot olivat erittäin julmia.

Näyttää siltä, että tekijät eivät tule joutumaan teoistaan rikosoikeudelliseen vastuuseen. Ainoa tapa saada heidät edes jonkinlaiseen vastuuseen teoistaan on lähettää vaatimus Uudenmaan ympäristökeskukselle, että se vaatii korvaamaan rauhoitettujen luonnonvaraisten eläinten ohjeelliset hinnat. Summat eivät ole suuria, mutta antaisivat edes jonkinlaisen opetuksen tekojen vakavuudesta.

Jos tuynnet itsesi eläinten ystäväksi, lähetä Uudenmaan ympäristökeskukselle vapaamuotoinen vaatimuksesi siitä, että tekoon syyllistyneet asetetaan korvaamaan aiheuttamansa kärsimykset.

Esimerkiksi:

Vaadin, että Uudenmaan ympäristökeskus asettaa huhtikuussa Helsingissä luonnonvaraisia lintuja törkeällä tavalla rääkänneet henkilöt korvausvelvollisiksi rauhoitettujen luonnonvaraisten eläinten tappamisesta.

allekirjoitus

Lähetä vetoomuksesi s-postilla osoitteeseen:

[email protected]

2

237

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allekirjoittanut

      allekirjoitin vetoomuksen, toivottavasti muutkin eläinystävät tekevät niin!

    • Antero

      Samantien pistn s-postia menemään, kuinka joku voi olla noin julma! Aamulla juuri pelastin (tai toivon ainakin että pelastaisin) lokinpojan laituriltani. Nyt se lepäilee pahvilaatikossa ja kerää voimia eväiden kera! Lintuhoitolasta soitin ohjeita miten hoitaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      81
      1334
    2. 72
      1194
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      79
      1061
    4. 95
      889
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      839
    6. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      30
      760
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      693
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      679
    10. 44
      622
    Aihe