Johonkin on pakko tilittää, joten olkoon sitten tämä palsta. Jalkakäytävillä on hankala työntää kaksosten rattaita, kun lunta on niin paljon. Hikipäässä työntelin kaikenmaailman vallien yli rattaita ja välillä toinen lapsi onneksi kävelikin. Sitten piti laittaa toinenkin rattaisiin. Kyytiin laittaminen tapahtuu siten, että lapsi seisoo rattaiden sivulla, josta nostan hänet kyytiin. Eli minun on mahduttava rattaiden sivulle itse seisomaan. Jalkakäytävällä laiton lapsen kyytiin ja rattaa olivat siis toki keskellä jalkakäytävää sen ajan. Kitisevän lapsen sain kyytiin nostettua, niin takaa kävelevä nainen kommentoi mutisten, että täytyykö siinä keskellä leveillä.
Ei ollut itselläni helpoin hetki ja kävelin raiden kera naisen perään kertoakseni, ettei tarkoitukseni ole estää muiden ihmisten kulkemista. Sain siten kuulla tuolta naiselta kuinka minulla ei ole mitään muuta tekemistä kuin soittaa suutani ja "ole hiljaa idiootti".
Voi kuinpa me ihmiset muistaisimme toisiamme kohdella hyvin. Ei tuo nainen voinut mitenkään tietää, että tämä nuori äiti on juuri saanut tietää pahimman mahdollisen uutisen. Ehkä tuo kohtaamani nainenkin koki elämään jotain ikävää ja hänen teki mieli tiuskia jollekulle. Halausta olisin tarvinnut ja olkapäätä, jota vasten itkeä.
Ei ollut itselläni helpoin hetki ja kävelin raiden kera naisen perään kertoakseni, ettei tarkoitukseni ole estää muiden ihmisten kulkemista. Sain siten kuulla tuolta naiselta kuinka minulla ei ole mitään muuta tekemistä kuin soittaa suutani ja "ole hiljaa idiootti".
Voi kuinpa me ihmiset muistaisimme toisiamme kohdella hyvin. Ei tuo nainen voinut mitenkään tietää, että tämä nuori äiti on juuri saanut tietää pahimman mahdollisen uutisen. Ehkä tuo kohtaamani nainenkin koki elämään jotain ikävää ja hänen teki mieli tiuskia jollekulle. Halausta olisin tarvinnut ja olkapäätä, jota vasten itkeä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
osa jalankulkijoista saada tarpeekseen vaunujen ja rattaitten työntelijöistä.
Meilläpäin kokoonpano on monta kertaa sellainen kevyenliikenteen väylällä, että kolmet rattaat/vaunut rinnakkain ja koirat pitkissä hihnoissa molemmin puolin väylän pientareilla.
Ikävä kyllä olet sitten joutunut yksittäisenä saamaan arvostelua, mutta ehkä sitten olisit kuitenkin sopinut hieman sivummalle, etkä keskelle jalkakäytävää.
Sitäpaitsi teille ei edes sellaiset tavalliset rehdin suomalaisen miehen olkapäät kovin pitkäksi aikaa tahdo edes riittääkään... liian tavallisina ja turvallisina... ilman eksotiikan tuomaa jännitystä ja epävarmuutta.
mies olla tylsä, tekee työtä, työtä ... työtä ja tyuötä, samalla laiminlyöden juuri tuosta syystä perhettään ja puolisoaan. Sille on työ tärkeämpi kuin perhe.
Toisin on meillä hieman etnisemmillä, jotka keskittyvät vain perheeseen ja puolison sensuaaliseen ilostuttamiseen. Kaikki toimeentulon ongelmat unohtaen vähäpätöisempinä sivuseikkoina, jotka kyllä järjestyy.
No jos niitä kersoja tekee niin on ne hyvä pitää muiden edestä pois.
Voi näitä ala-arvoisia kommentteja! Lapsettomiako olette vai onko jo aika kullannut muistot? Olen itse kaksosten äitinä joutunut väistelemään rattaineni ja lapsineni jos jonkinlaista öykkäriä ja saanut jos jonkinlaista palautetulvaa. Jos sinä osut rattainesi kohdalleni, minä voin väistää penkan kautta, se ei ole iso vaiva. Voimia sinulle!
Älä välitä, monet miehet lähtevät nuorempien perään, sellaista elämä on.
En löytänyt kommentistani mitään mainintaa, että mieheni olisi lähtenyt jonnekin... mutta jos sait sellaisen käsityksen, voin nyt oikaista, että olen onnellisesti naimisissa. Ja ko. lapsistani on kasvanut hyväkäytöksisiä aikuisia, jotka esim. antavat bussissa paikkansa sitä enemmän tarvitsevalle, joku päivä mahdollisesti myös sinulle. Nämä samaiset kaksoset työskentelevät nykyään asiakaspalvelutehtävissä, ja ovat saaneet runsaasti hyvää palautetta käytöksestään. Että en koe olevani kovin epäonnistunut kasvattaja. Näin on hyvä!
"Olen itse kaksosten äitinä joutunut väistelemään rattaineni ja lapsineni jos jonkinlaista öykkäriä ja saanut jos jonkinlaista palautetulvaa. "
Tällöin varmaan on peiliin katsomisen paikka,tuskin noin moni aiheetta sanoo.
Miksi muiden tarvitsisi kärsiä lapsistasi.
Ehkä on peliinkatsomisen paikka, ettei hakeudu ruuhka-aikaan paikallisbussiin tai kaupan kassajonoon teidän harmiksenne. Toivottavasti itse pysyt jatkossakin näkymättömänä etkä OMALLA KÄYTÖKSELLÄSI aiheuta harmia muille. Kiitos etukäteen. :)
...neuvosta, siitä huolimatta kuljen ihan mihin aikaan ITSE haluan ja missä haluan edelleenkin. MULLA on OIKEUS, erästä "kansan"edustajaa mukaellen.
Kyllähän se vaan on niin, että kun me sankariäidit lähdemme lastemme, kissojemme ja koiriemme kanssa ulos (hihnan päässä saattaa toisinaan räyhätä myös huonosti kasvatettu mies), silloin on tien syytä olla vapaa ja kunnolla aurattu! Meidän ei kuulu väistellä ketään, uhittelijat tuuppaamme kylmästi ojaan, olkaa siellä ja mielellään ihan hiljaa. Me emme nöyristele ketään - meidän ei tarvitse.Jonain päivänä kuittaamme ansioillamme mitalin, valitettavasti meidän lapsemme myös maksavat teidän eläkkeenne.
Ja mitä te siellä suutanne soitatte, lastenvihaajat! Onko päässyt unohtumaan oma lapsuus vai oletteko olleet mallikakaroita häh? Jonkun äidin kasvattamina ette ole näköjään vieläkään kasvaneet aikuisiksi. On se mahtanut teistäkin joskus riesa olla, hävettää puolestanne. No, kyllä tekin sentään olette jotain oppineet - paljastamaan tyhmyytenne.
Näkee kyllä noista teksteistä että joistakin ihmisistä ei ole kuin lisääntymään.
Sen verran typerää juttua.
No sillähän ne ukot lähtee kun naiset luulevat kakaran tai kahden jälkeen omistavansa ja hallitsevansa, välittämättä itseensä panostamisesta tuon taivaallista.
Ja jos eivät itse ymmärrä lähteä, ne on LAITETTAVA lähtemään kun luulevat kakaran tai kahden jälkeen että naisen paikka on nyrkin ja hellan välissä, vieläpä hehkeänä. Miehillä on kyllä lupa kulkea omia polkujaan...
Valintakysymys, aina.