Passi umpeutuu. Voiko sillä toisella dokumentilla matkustaa Euroopan Unionin maissa? En muista dokun nimeä mutta oliko se joku "henkilökortti".
Kuljen lähes ainoastaan Italia -Suomi väliä seur. muutamat vuodet. (koulussa Italiassa)
Pääseekö sillä kyseisellä henkilökortilla takaisin Suomeen, vai pysäyttävätkö Hki-Vantaan lentokentällä ja lähettåävät mut afriikkaan (sinne missä albiinot asuu, hek)
Ainakaan muutama vuosi sitten kun kuljin Espanjaan, en uskaltanut passitta liikkua, se kävi virallisessti Eu-maissa mutta epäilytti olisko päästäneet takasin Suomeen.
MIKÄ ON HINTAERO noiden asiakirjojen välillä?
Kuinka moneksi vuodeksi kerrallaan voi sitä passin korviketta anoa?
Enne oli mulla 10 v passi, menin naimisiin -> nimi muuttui -> hankin 5-v passin. Se menee talvella 2013 umnpeen juuri kun olen koulussa kesken lukukauden.
Anonko uuden dokumentin (oli se sitten passi taikka se toinen doku) Italista käsin keskellä lukukausi kiireitä vai jo ennen kuin lähden lukukautta tekemään sinne vieraaseen maahan eli kesälllä Suomessa?
passi/hlö-kortti
Kumpi hankkia?
1
178
Vastaukset
- ite_otin
Tietoa henkilökortista:
http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/AADE45416013924AC2256BC2004567BB?opendocument
Toimii matkustusasiakirjana suunnilleen EU/Schengen-alueella. Lisäksi Suomessa varmasti joka paikassa riittävän virallisena henkilöllisyystodistuksena ja vaikka Kela-korttina. Luottokorttikokoisena kulkee aina lompakossa. Itse otin tuon passin viimeksi vanhetessa. Tosin ei ole hankinnan jälkeen tullut reissattua Pohjoismaiden ulkopuolella, joten käytännön matkustuskokemukset puuttuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512264Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251068Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82982Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54883- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22763Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759