Ei laihduta?

3+1

Miksi sanotaan ettei bulimia laihuduta? Kun eihän siinä ole mitään järkeä. Pakkohan sen on laihduttaa, koska käytännössä ei syö melkein yhtään kaloreita. Haluaisiko joku vähän selventää tätä asiaa?

3

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rexia

      Taidat tarkoittaa bulimareksiaa, joka on sitä, että oksentaa lähes kaiken suuhun pistämänsä ruoan. Se laihduttaa, tai pikemminkin kuihduttaa.
      Bulimiassa ei laihdu, jos syö normaalisti, mutta välillä saa ahmimiskohtauksia, joiden jälkeen oksentamalla nollaa tilannetta taas. Bulimia helposti lähtee ajatuksella, että skippailee aterioita, sitten syö kerralla ja oksentaa. Se laihduttaa, kyllä, mutta sitten se voi mennä niin, että kun oksentaminen helppoudessaan käy liian houkuttelevaksi, ahmimiskohtaukset lisääntyvät, kalorimäärä nousee, ja sitä kaikkea ei välttämättä saa tai jaksa saada ulos. Bulimia myös saa kropan ihan sekasin, mikä ei edistä laihtumista. Turvottaa jne.
      Sainko selvennettyä yhtään, jäikö kysymyksiä vielä?

      • 3+1

        Ei jäänyt oikeen kysyttävää, kiitti tosi paljon että jaksoit vastata. Nyt tiedän vihdoin vähän enemmän täst sairaudesta.


    • efjuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      363
      2842
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2286
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1959
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      66
      1592
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1542
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1159
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      955
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      8
      942
    10. 39
      821
    Aihe